Pamiętam, że kiedy odbywał się pierwszy Kongres Kobiet w telewizji pełno było drwin i żartów nawiązujących do „Seksmisji”. Po sześciu latach jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Z czegoś, z czego się śmiano, powstał jeden z najsilniejszych ruchów społecznych w Polsce. Największy po Solidarności. W ostatnim Kongresie wzięło udział ponad 8 tysięcy kobiet z całej Polski i przedstawicielki 31 krajów z całego świata, m.in. Afganistanu i Arabii Saudyjskiej. W najbliższy piątek i sobotę, 9-10 maja, ponownie spotkamy się w Pałacu Kultury i Nauki. Do wyboru dziesiątki inspirujących paneli, debat, warsztatów. To będą Dni Kobiet - dla nas i o nas. Ale na niezwykłe spotkanie zapraszam też wszystkich Panów. Bo w Kongresie chodzi o to, żebyśmy RAZEM urządzali świat na nowo.
Ekonomistka. Założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan, największej organizacji reprezentującej prywatnych pracodawców w Polsce. Była minister przemysłu i handlu. Orędowniczka zwiększenia roli kobiet w życiu publicznym. Współtwórczyni Kongresu Kobiet.
W tym roku zaczniemy od sesji poświęconej europejskiej solidarności jako źródle zmiany. Razem z Danutą Hubner, Magdą Środą, Jerzym Buzkiem podsumuję ostatnie 25 lat przemian i podyskutujemy o wyzwaniach na przyszłość ze specjalnymi gośćmi – przedstawicielkami Ukrainy. W kolejnych sesjach będziemy rozmawiać też o nadchodzących wyborach europejskich, kontrowersjach wokół gender, reprezentacji płci w gremiach decyzyjnych, wymiarach równości w rodzinie, domu, pracy. Odbędą się warsztaty z przedsiębiorczości, autoprezentacji, design thinking oraz samodoskonalenia, podczas których ekspertki i mentorki podpowiedzą, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Oprócz tego nowość - kilkadziesiąt paneli, które będą odbywały się równolegle w ramach tzw. centrów tematycznych: Centrum Kongresowego, Europejskiego, Samorządowego, Kultury, Spraw Publicznych, Zdrowia, Warsztatowego oraz Ekonomiczno-Biznesowego. Ostatnie z wymienionych centrów jest mi szczególnie bliskie. Rozpocznie się debatą o tym, jak wykorzystać kreatywność i potencjał kobiet w budowie inteligentnej gospodarki. Dyskusję będzie moderowała dr Ewa Rumińska-Zimny a uczestnicy (wśród nich Tomasz Klekowski, prezes firmy Intel, Bożena Lubińska- Kasprzak, prezeska PARP, Mariola Skrzydłowska z PGE i dr Lidia Adamska, ekonomistka) opowiedzą o potencjale innowacyjnym kobiet w nauce i biznesie oraz dobrych przykładach jego wykorzystania.
Druga część odbędzie się pod hasłem work-life balance i droga do zarządu. W ramach panelu „Girl power! Kobiety sukcesu 20+ 30+ i ich droga na szczyt”, świetne dziewczyny, pełne energii, pomysłów i wiary w to co robią, opowiedzą o tym jak doszły tak daleko w tak krótkim czasie, jak łączą pasję z życiem zawodowym. W panelu moderowanym przez dziennikarkę Magdę Mołek pojawią się: Maja Goettig, główna ekonomistka KBC Securities; siostry Nawarkiewicz – twórczynie marki Femipleasure, którą sygnowana jest odzież dla kobiet kochających sporty ekstremalne; przyjaciółki Joanna Trepka i Paulina Kalińska, które po odejściu z korporacji założyły odnoszącą sukcesy Loft37, firmę projektowania butów na zamówienie i dr Kaja Milanowska – bioinformatyczka, wielbicielka maratonów, współprowadząca innowacyjną firmę VitaInSilica. Ich historie niech będą inspiracją dla innych młodych kobiet, że warto brać los we własne ręce, podejmować odważne wybory i konsekwentnie dążyć do celu.
Zaraz po tym panelu rozpocznie się dyskusja prowadzona przez dra Grzegorza Baczewskiego na temat łączenia życia zawodowego i rodzinnego. O tym, jak osiągnąć równowagę oraz o dobrych praktykach pracodawców, które służą zachowaniu work-life balance opowiedzą: Dorota Strosznajder- Henkel, Anna Balcerzak – Dow, Ludy Green- Second Chance Employement, Paulina Bendana – Boeing, Anna Grabowska – Tesco, Suchitra Ella Indian Women Network.
Ostatnia część będzie poświęcona debacie o potencjale różnorodności i dlaczego właściwe warto w niego inwestować. Panel poprowadzą Małgorzata Lelińska z Konfederacji Lewiatan i Ewa Wojsławowicz, ekspertka Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W dyskusji głos zabiorą Elwira Gross-Gołacka - Ministerstwo Gospodarki, Małgorzata Rusewicz - Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Agnieszka Woźniak - ArcelorMittal Poland, Malwina Faliszewska - EDF Polska i Michał Pawlęga, trener zarządzania różnorodnością. Każdy z paneli zakończy się wnioskami i rekomendacjami.
To tylko niewielki wycinek wydarzeń, które już od piątku będą się działy w Pałacu Kultury i Nauki. Udział w Kongresie zapowiedzieli już para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy, marszałkini Sejmu Ewa Kopacz, premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Będzie mnóstwo wspaniałych kobiet z całej Polski i z kilkunastu krajów świata. Równie serdecznie zapraszam Was, Drogie Kobiety i Drodzy Mężczyźni, Czytelnicy Natemat.pl. Udział jest bezpłatny, a rejestrację zamykamy dziś o północy. Bądźcie tam z nami!