Ktoś powiedział, że Unia Europejska to najbardziej udany wynalazek służący utrwalaniu pokoju. Od ponad sześćdziesięciu lat mamy tego dowód. Wspólna Europa, otwarta na świat, jest najlepszym, co mogło nam się przytrafić. Budowa dzisiejszego ładu trwała wiele lat, ale to konstrukcja, która wymaga nieustannej rozbudowy, ulepszeń i zmian. Kiedy Stary Kontynent dręczą choroby i rodzą się wątpliwości co do słuszności obranej drogi, przychodzi nam odegrać ważną rolę. Naszym, Polaków, zadaniem jest na nowo zarazić Europę solidarnością, przywrócić zapał, a zarazem krytycznie podejść do słabości. Po to właśnie stworzyliśmy Europejskie Forum Nowych Idei, które już po raz trzeci odbędzie się w tym roku w Sopocie pod koniec września. Będziemy dyskutować o tym, co dalej z Europą.
Ekonomistka. Założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan, największej organizacji reprezentującej prywatnych pracodawców w Polsce. Była minister przemysłu i handlu. Orędowniczka zwiększenia roli kobiet w życiu publicznym. Współtwórczyni Kongresu Kobiet.
W zeszłym roku Unia Europejska otrzymała Nagrodę Nobla za rolę jaką odegrała w krzewieniu pokoju między niegdyś skłóconymi sąsiadami. Trzydzieści lat temu tę nagrodę, w absolutnie niezwykłych okolicznościach, dostał prezydent Lech Wałęsa. My, Europejczycy, wynieśliśmy z transformacji ustrojowej i zjednoczenia nową lekcję historii. Jakie z niej płyną wnioski na przyszłość debatować w Sopocie będą premierzy: Marek Belka, Jerzy Buzek, Jean-Claude Juncker, Joschka Fischer oraz Mario Monti. I, mam nadzieję, Donald Tusk.
Sesje plenarne rozpoczniemy od debaty na temat idei, jakże potrzebnych w trudnych czasach. Następnie zajmiemy się realiami, zastanowimy się czego potrzebujemy, by pchnąć Europę na ścieżkę wzrostu gospodarczego i nowoczesności. Ostatnim, choć nie mniej ważnym punktem rozważań, będzie rewolucja informacyjna i jej konsekwencje dla demokracji. Potem, w panelach, będziemy te wątki rozwijać. Przewidzieliśmy także dyskusje w ramach Zatok Dialogu, czyli otwartych popołudniowych spotkań, podczas których rozmawiamy o Europie, o Polsce, o sprawach przedsiębiorców i obywateli.
Z mojej perspektywy widzę wyraźnie, że żyjemy dzięki Unii Europejskiej w lepszym świecie. Nie możemy jednak spocząć na laurach, musimy nasz projekt wzmocnić i udoskonalić. Czynimy to poprzez przygotowanie rekomendacji po EFNI, kierowanych do władz Unii Europejskiej oraz państw członkowskich, instytucji i mediów. Zachęcam do lektury ubiegłorocznych (Link:http://efni2012.efni.pl/wp-content/uploads/2012/12/EFNI-2012-Rekomendacje-PL1.pdf). Ale przede wszystkim zachęcam do przyjazdu do Sopotu. Pod koniec września będę się tam toczyły ważne debaty o przyszłości Europy, o naszej przyszłości. W październiku, po EFNI, łatwiej będzie nam odpowiedzieć na nasze główne pytania: „Co dalej Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent”.