Jak na nowo urządzić stary kontynent? To pytanie, na które będziemy szukać odpowiedzi podczas rozpoczynającego się za niespełna tydzień Europejskiego Forum Nowych Idei, organizowanego przez Konfederację Lewiatan we współpracy z partnerami. W ciągu trzech lat Forum stało się wydarzeniem, o którym Benjamin Barber, jeden z najwybitniejszych amerykańskich politologów powiedział „to znaczący wkład Polski w rozwój Europy”.
Ekonomistka. Założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan, największej organizacji reprezentującej prywatnych pracodawców w Polsce. Była minister przemysłu i handlu. Orędowniczka zwiększenia roli kobiet w życiu publicznym. Współtwórczyni Kongresu Kobiet.
EFNI jest traktowane przez wielu liderów europejskiej opinii publicznej jako jedno z najciekawszych tego rodzaju wydarzeń w Europie. Pod koniec września br. do Sopotu przyjedzie ponad 1100 gości z całego świata.
Główną oś programu EFNI 2013 stanowić będą trzy sesje plenarne: „Jak wyleczyć Stary Kontynent? Idee i wartości dla przezwyciężenia kryzysu”, „Gospodarcza architektura nowej Europy. Jak sprawić, by instytucje, zarządzanie i regulacje sprzyjały rozwojowi?” oraz „Nowe technologie a demokracja, społeczeństwo i rynek”. Każda z tych sesji wyznaczy następnie kierunek bardziej szczegółowych paneli dyskusyjnych.
Będzie można posłuchać wypowiedzi takich panelistów jak wspomniany już Benjamin R. Barber, prof. Zygmunt Bauman – światowej sławy socjolog i filozof, Ivan Krastev – bułgarski politolog, jeden z najbardziej interesujących współczesnych myślicieli politycznych, Mario Monti - były premier Włoch, Michael O’Leary – dyrektor generalny Ryanair czy José Ignacio Torreblanca – jeden z najciekawszych młodych analityków politycznych Europy.
EFNI to konferencja biznesowa, więc poruszymy najbardziej palące kwestie gospodarcze, w tym m.in. problem nadmiernych regulacji, bezrobocia młodych, starzejącej się populacji, kontynentalnej strategii energetycznej i reindustrializacji. Będziemy mówić o tym, jakie lekcje Europa wyciągnęła z kryzysu i jak wyzwolić innowacyjność europejskiej gospodarki. Będziemy się spierać o sprawy o fundamentalnym znaczeniu dla przyszłości naszego kontynentu, o to, jaki powinien być kształt europejskiej demokracji i jak budować kapitał społeczny Europejczyków.
Na mieszkańców Trójmiasta tradycyjnie czekają Zatoki Dialogu, podczas których będą mogli skonfrontować swoje poglądy z prelegentami Forum. Wśród nich będzie także spotkanie ze mną i dwiema ciekawymi osobami ze świata biznesu pod hasłem „Czego pracodawcy oczekują od młodych?”, na które zapraszam w czwartek 26 września o godz. 17:30 do namiotu przed Zatoką Sztuki w Sopocie.
Jak co roku EFNI zakończy się podpisaniem Deklaracji Sopockiej, której rozwinięcie stanowią Rekomendacje, przesyłane następnie do władz Unii Europejskiej oraz państw członkowskich, instytucji i mediów.
Gdybym miała najkrócej określić, co jest wielką wartością EFNI byłoby to słowo: debata. Debata, której dziś w życiu publicznym nam bardzo brakuje. A to ona jest kluczem do otwarcia drogi rozwoju, pójścia naprzód. Jak powiedziała kiedyś Margaret Thatcher: „Uwielbiam prawdziwe spory i debaty. I nie oczekuję od kogokolwiek, by siedział tu i się ze mną zgadzał, to nie wasza rola”. Te słowa doskonale pasują do określenia tego, na czym polega EFNI.