Reklama.
W krótkiej rozmowie z premierem, która odbyła się w pierwszej części spotkania bez udziału Jego Świątobliwości, Prezydent Wałęsa podkreślił, jak wielką odpowiedzialność wziął na siebie dr Lobsang i że działania polityczne w sprawie Tybetu będą najtrudniejsze. Jednocześnie przyznał, że dzisiaj ważne jest, aby wiara oddzielona była od polityki.
Zasadniczą częścią spotkania była czterdziestominutowa rozmowa Noblistów. Dalajlama stwierdził, że każde spotkanie z Lechem Wałęsą utwierdza go w przekonaniu, że w sprawach rozumienia wolności i praw człowieka, oraz szacunku dla ludzkiej godności, są jak bracia bliźniacy.
Omawiając sprawy dążeń Tybetańczyków do ochrony kultury, religii i wolności obywatelskich, Nobliści wyrazili nadzieję, że w dłuższej perspektywie, ze względu na zmiany społeczne zachodzące w Państwie Środka, jest szansa na zrozumienie dla postulatów strony tybetańskiej. Prosperita gospodarcza powoduje szukanie dróg reprezentacji poglądów, interesów i budowania demokracji, co już dzisiaj dostrzegają liczni intelektualiści i ludzie kultury, których przykładem jest Liu Xiabo.
Dalajlama i Lech Wałęsa podkreślali, że mimo różnic kulturowych, jedyną gwarancją dla pokojowego rozwoju globalizującego się świata jest oparcie się na fundamencie wartości i solidarności.
W nawiązaniu do przekazanej informacji o wizycie Premiera Chin w Polsce, Prezydent Wałęsa poinformował o wystosowanym m. in. przez Instytut apelu skierowanym do Prezydenta Bronisława Komorowskiego o wstawiennictwo w kwestii uwolnienia więźniów sumienia, a w śród nich Laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2010r. Liu Xiaobo i zwrócenie uwagi na tragiczne gesty protestu, jakimi są samospalenia w Tybecie.
Dalajlama podziękował Lechowi Wałęsie, za to, że jako jedyny, podczas otwarcia 12 Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, podkreślił symboliczny wymiar nieobecności więzionego Liu Xiaobo.
Wspomniano również o niedawnym liście Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla do Prezydenta Hu Jintao, w którym apelowano o pokojowe rozwiązanie wieloletniego konfliktu i poszanowanie godności narodu tybetańskiego prosząc jednocześnie o uwolnienie tybetańskich więźniów politycznych i pozwolenie na nieograniczony dostęp do Tybetu dla dziennikarzy.
Prezydent Lech Wałęsa i Jego Świętobliwość Dalajlama, wspólnie z Prezydentem Michaiłem Gorbaczowem, Judy Williams, prof. Muhammadem Yunusem i innymi Noblistami, uczestniczyli następnie w uroczystości wręczenia Nagrody 2012 Peace Summit Award Sean’owi Penn, za jego działalność w Haiti.
Podczas konferencji prasowej zamykającej i podsumowującej Szczyt, Prezydent Lech Wałęsa, wygłosił w imieniu zgromadzonych Laureatów oświadczenie:
„W imieniu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i organizacji Noblowskich, przyjmujemy z uznaniem przestrzeganie praw człowieka i przywrócenie wolności Pani Aung San Suu Kyi. Jednocześnie wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie, że nasz współlaureat Liu Xiaobo nie mógł być dziś tutaj z nami.
To, że świadomie korzystał ze swego fundamentalnego prawa do wypowiedzi doprowadziło do jego uwięzienia. Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia naszego Kolegi. Odebranie praw jednostce powinno niepokoić nas wszystkich."
To, że świadomie korzystał ze swego fundamentalnego prawa do wypowiedzi doprowadziło do jego uwięzienia. Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia naszego Kolegi. Odebranie praw jednostce powinno niepokoić nas wszystkich."