Prezydent Lech Wałęsa spotkał się w Chicago, w ramach 12. Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla z duchowym przywódcą narodu tybetańskiego, Jego Świętobliwością Dalajlamą i z szefem tybetańskiego rządu na uchodźstwie dr Lobsang Sangay.
Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy" jest apolityczną organizacją pozarządową typu non-profit. Instytut został ufundowany przez Prezydenta Lecha Wałęsę w grudniu 1995 i jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce
W krótkiej rozmowie z premierem, która odbyła się w pierwszej części spotkania bez udziału Jego Świątobliwości, Prezydent Wałęsa podkreślił, jak wielką odpowiedzialność wziął na siebie dr Lobsang i że działania polityczne w sprawie Tybetu będą najtrudniejsze. Jednocześnie przyznał, że dzisiaj ważne jest, aby wiara oddzielona była od polityki.
Zasadniczą częścią spotkania była czterdziestominutowa rozmowa Noblistów. Dalajlama stwierdził, że każde spotkanie z Lechem Wałęsą utwierdza go w przekonaniu, że w sprawach rozumienia wolności i praw człowieka, oraz szacunku dla ludzkiej godności, są jak bracia bliźniacy.
Omawiając sprawy dążeń Tybetańczyków do ochrony kultury, religii i wolności obywatelskich, Nobliści wyrazili nadzieję, że w dłuższej perspektywie, ze względu na zmiany społeczne zachodzące w Państwie Środka, jest szansa na zrozumienie dla postulatów strony tybetańskiej. Prosperita gospodarcza powoduje szukanie dróg reprezentacji poglądów, interesów i budowania demokracji, co już dzisiaj dostrzegają liczni intelektualiści i ludzie kultury, których przykładem jest Liu Xiabo.
Dalajlama i Lech Wałęsa podkreślali, że mimo różnic kulturowych, jedyną gwarancją dla pokojowego rozwoju globalizującego się świata jest oparcie się na fundamencie wartości i solidarności.
W nawiązaniu do przekazanej informacji o wizycie Premiera Chin w Polsce, Prezydent Wałęsa poinformował o wystosowanym m. in. przez Instytut apelu skierowanym do Prezydenta Bronisława Komorowskiego o wstawiennictwo w kwestii uwolnienia więźniów sumienia, a w śród nich Laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2010r. Liu Xiaobo i zwrócenie uwagi na tragiczne gesty protestu, jakimi są samospalenia w Tybecie.
Dalajlama podziękował Lechowi Wałęsie, za to, że jako jedyny, podczas otwarcia 12 Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, podkreślił symboliczny wymiar nieobecności więzionego Liu Xiaobo.
Wspomniano również o niedawnym liście Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla do Prezydenta Hu Jintao, w którym apelowano o pokojowe rozwiązanie wieloletniego konfliktu i poszanowanie godności narodu tybetańskiego prosząc jednocześnie o uwolnienie tybetańskich więźniów politycznych i pozwolenie na nieograniczony dostęp do Tybetu dla dziennikarzy.
Prezydent Lech Wałęsa i Jego Świętobliwość Dalajlama, wspólnie z Prezydentem Michaiłem Gorbaczowem, Judy Williams, prof. Muhammadem Yunusem i innymi Noblistami, uczestniczyli następnie w uroczystości wręczenia Nagrody 2012 Peace Summit Award Sean’owi Penn, za jego działalność w Haiti.
Podczas konferencji prasowej zamykającej i podsumowującej Szczyt, Prezydent Lech Wałęsa, wygłosił w imieniu zgromadzonych Laureatów oświadczenie:
„W imieniu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i organizacji Noblowskich, przyjmujemy z uznaniem przestrzeganie praw człowieka i przywrócenie wolności Pani Aung San Suu Kyi. Jednocześnie wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie, że nasz współlaureat Liu Xiaobo nie mógł być dziś tutaj z nami.
To, że świadomie korzystał ze swego fundamentalnego prawa do wypowiedzi doprowadziło do jego uwięzienia. Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia naszego Kolegi. Odebranie praw jednostce powinno niepokoić nas wszystkich."