25 lat temu rozpoczął się Okrągły Stół
„Chciałbym, abyśmy po 25 latach, w roku rocznicowym, podsumowali przebytą drogę, wyciągnęli wnioski, ale spojrzeli przede wszystkim na dziś i jutro –napisał Prezydent Lech Wałęsa do uczestników spotkania z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Wydarzenie miało miejsce w sali odprawy strony Solidarnościowej sprzed 25 lat.
Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy" jest apolityczną organizacją pozarządową typu non-profit. Instytut został ufundowany przez Prezydenta Lecha Wałęsę w grudniu 1995 i jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce
„Dziś, po 25 latach przemian, chciałbym w tym symbolicznym miejscu, a zwłaszcza przed tak znaczącym gronem starych przyjaciół i młodych zapaleńców, ogłosić: W Polsce zakończyła się transformacja systemowa! Dokonaliśmy gruntownych zmian, zmieniliśmy nawet epokę. Powinniśmy oficjalnie zamknąć okres transformacji i ogłosić czas państwa dojrzałej demokracji oraz okrzepłej gospodarki” – napisał Prezydent.
(…)Nie można jednak, mówiąc o przemianach, o drodze do wolności i drodze już w wolności, zamykać się tylko w roku 1989 jako przyczynie dnia dzisiejszego w obecnym demokratycznym i wolnorynkowym kształcie. Było to ważne, ale nie ostatnie ogniowo w łańcuchu zdarzeń, mającym swój początek znacznie wcześniej.(…) Udało się jednak pójść dalej niż wynikało to z ustaleń Okrągłostołowych – nasz premier w 1989 roku i nasz prezydent z całkiem wolnych wyborów w 1990 roku to były ogniwa, które przypieczętowały pokojową rewolucję. Musimy więc po 25 latach tamte zdarzenia - finezyjne, piękne i czasem nieprawdopodobne - widzieć w ciągu zdarzeń, a świętując rocznicę 1989 roku, pamiętać o każdym ogniwie łańcucha wolności.” – podkreślił Lech Wałęsa.
„Teraz szczególnej mocy nabiera wezwanie pierwszej Solidarności do jedności, porozumienia i współdziałania na rzecz budowy sprawiedliwego, bezpiecznego i dostatniego globalnego świata. A stawia on przecież przed nami poważne zadania. Jesteśmy w nowej epoce, ale nasze programy i struktury zostały w starej. Brakuje nam jednoznacznych i wspólnych punktów odniesienia porządkujących świat. Bez określenia fundamentów, nie da się zbudować trwałej budowli w wymiarze lokalnym i globalnym. Niech więc dyskusja o historii, będzie jednocześnie wezwaniem do debaty o kształcie przyszłości. To odpowiedzialność pokoleniowa tych, którzy wolność wywalczyli i tych, którzy chcą ją mądrze zagospodarować.” – zaznaczył Prezydent.
„To nasze wspólne zadanie, aby nie zmarnować naszego dorobku historycznego i demokratycznego,
a przede wszystkim potencjału, który ciągle jest w nas. Nie można pozwolić na sztuczne dzielenie narodu, na pisanie historii na nowo, na „bohaterstwo” spóźnionych na rewolucję. Pamiętamy o tamtych prawdziwych bohaterach, budując dziś jedność i patriotyzm. Na tej drodze można mnie zawsze spotkać, zapraszam wszystkich chętnych. Jak przed dwudziestu pięciu laty… A do wspólnych zdjęć –już niekoniecznie wyborczych - zapraszam przy okazji…” – zaapelował Prezydent Lech Wałęsa
Spotkanie zostało zorganizowane przez Inicjatywę RAZEM’89 w historycznej sali przy ul. Karowej 18 w Warszawie (Instytut Socjologii UW), gdzie przed 25 laty miała miejsce ostatnia odprawa strony solidarnościowej przed rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu. Na dzisiejszym spotkaniu obecni byli uczestnicy historycznych wydarzeń, a w wśród nich: Grażyna Staniszewska, Zbigniew Bujak, Henryk Wujec, Jan Lityński, Władysław Frasyniuk, Janusz Onyszkiewicz, Andrzej Wielowieyski, Henryk Samsonowicz oraz naukowcy i studenci.
list Pana Prezydenta Lecha Wałęsy