Zwracamy się do Pana z prośbą o podjęcie dialogu z władzami irańskimi nie tylko na poziomie politycznym i gospodarczym, ale i w dziedzinie praw człowieka” – piszą w liście do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego przedstawiciele Instytutu Lecha Wałęsy.
Z radością przyjęliśmy informację o Pana wizycie w Islamskiej Republice Iranu w najbliższych dniach. Jako jedyna w Polsce organizacja pozarządowa zajmująca się regularnie kwestiami irańskimi niezmiernie cieszymy się z podjęcia przez Rząd RP konstruktywnego dialogu z władzami irańskimi. Mamy nadzieję, że odprężenie w stosunkach Iranu ze społecznością międzynarodową przyczyni się również do rozwoju korzystnych relacji tego państwa z Polską.
Pana wizyta w Islamskiej Republice będzie nie tylko doskonałą okazją do podjęcia z Iranem dialogu na poziomie politycznym oraz gospodarczym, ale i w dziedzinie praw człowieka. Z tego względu zwracamy się do Pana, jako organizacja pozarządowa dla której wolność, solidarność i prawa człowieka zawsze były wartościami nadrzędnymi, o podjęcie w trakcie wizyty w Iranie konstruktywnej dyskusji nt. praw człowieka w Iranie. Jesteśmy przekonani, że jako reprezentant Narodu Polskiego, który wielokrotnie w swojej historii dowodził swojego przywiązania do praw człowieka, oraz inicjator przyznania przez Polskę Nagrody Solidarności, jest Pan odpowiednią osobą do podjęcia takiej dyskusji z władzami irańskimi.
W tym kontekście pragniemy zwrócić Pana uwagę chociażby na fakt, że przywódcy irańskiej opozycji (Mir Hossein Mousawi, Mehdi Karroubi oraz Zahra Rahnaward) od trzech lat pozostają w areszcie domowym. Ich wolność została ograniczona nie tylko bez wyroku sądowego, ale nawet bez formalnego postawienia zarzutów, co jest niezgodne nie tylko z międzynarodowymi standardami prawnymi, ale i konstytucją Islamskiej Republiki Iranu. Analogia do sytuacji internowanych w latach osiemdziesiątych działaczy polskiej opozycji jest aż nadto widoczna.
W tegorocznym indeksie wolności prasy opublikowanym przez Reporterów bez Granic Iran sklasyfikowany został na 173 pozycji na 180 państw. Islamska Republika Iranu wymieniana jest obok Turcji jako jedno z dwóch państw, w których w więzieniach przebywa największa na świecie liczba dziennikarzy.
Od lat Iran przoduje też w niechlubnej statystyce wykonanych kar śmierci per capita. Liczba egzekucji zaczęła rosnąć po objęciu urzędu przez prezydenta Rouhaniego. Tylko od początku 2014 roku wg różnych źródeł wykonano w Iranie od 85 do nawet 100 wyroków śmierci.
Jesteśmy przekonani, że jest Pan doskonale świadomy wyżej wymienionych oraz innych problemów, z którymi zmaga się współczesny Iran. W naszej opinii poziom ograniczeń swobód obywatelskich w Iranie jest zdecydowanie wyższy niż choćby (używając bliskiego nam przykładu) na Ukrainie pod rządami prezydenta Janukowycza. Z tego względu zwracamy się do Pana z prośbą o podjęcie dialogu z władzami irańskimi w tej niezwykle istotnej sprawie.
Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń kompetencji administracji prezydenta Rouhaniego oraz silnej w Iranie wewnętrznej opozycji wobec obozu reformatorskiego. Niemniej jednak uważamy, że w ramach dialogu z Iranem niezwykle istotne jest podkreślanie roli jaką wartości takie jak wolność, solidarność i podstawowe prawa człowieka powinny odgrywać w działaniach każdego rządu. Mamy nadzieję, że powyższe kwestie zostaną przez Pana poruszone. Wierzymy, że konstruktywny dialog może przynieść rezultaty. Szczerze życzymy udanych i owocnych rozmów.