Wielka miłość, kilku- lub nawet kilkunastoletni związek i mnóstwo miłych wspólnie spędzonych dni. Wydaje Ci się, że pasujecie do siebie idealnie i absolutnie nic nie jest w stanie tego stanu rzeczy zaburzyć. Jednak w pewnym momencie pojawia się on – Twitter. Na początku dla zabawy i sporadycznie wrzucasz posty, tak przy okazji. Ale nadchodzi moment, że nie możesz oprzeć się przed sprawdzeniem swojego konta nawet tuż po miłosnym uniesieniu z partnerem. Wiedza, że ktoś podał Cię dalej lub dodał do ulubionych Twojego tweeta jest ważniejsza niż wspólny spacer czy obiad? Może to dobry moment na przerwę...
Naukowcy z Uniwersytetu w Missouri przeprowadzili badania w tej sprawie, które wskazują, że Twitter może zaszkodzić nawet najbardziej romantycznej relacji.
Obublikowane w kwietniu br. wyniki badań podają rozwód jako ostateczne rozwiązanie twitterowego konfliktu, ale najpierw pojawiają się kłamstwa, oszustwa i zdrady. Po takich zawirowaniach raczej ciężko utrzymać zdrową i szczęśliwą relację.
W badaniu wzięło udział tylko lub aż 581 uczestników. Wszyscy to użytkownicy Twittera w praktycznie każdym wieku. W ankiecie składającej się z 20 pytań uczestnicy opowiadali o konfliktach partnerskich powodowanych nadmiernym użytkowaniem ćwierkającego mikro-bloga. Były pytania łatwe, np. jak często logujesz się na Twitterze, ale i trudniejsze, np. czy zdarzyło Ci się emocjonalnie lub fizycznie oszukiwać partnera. Pytanie o rozwód spowodowany użytkowaniem Twittera też było. Ciekawe ilu z tych 581 osób odpowiedziało na to pytanie twierdząco.
Respondenci mówili o ultimatum, które słyszeli - albo Twitter, albo ja. Często w tej nierównej walce wygrywał Twitter.
Twitter nie przeciera szlaków w tego typu badaniach. Wszystko już było. Nasza Klasa, a później Facebook tak samo psuły relacje. Już wtedy badania potwierdzały negatywny wpływ social media na związki. W zasadzie nawet bez badań wiemy, jak wiele szkolnych miłości rzuciło swoje poukładane życie na rzecz niespełnionej miłości do kolegi ze szkolnej ławy. Ja osobiście znam minimalnie 3 takie przypadki. Twitter jest po prostu kolejnym wynalazkiem, który rośnie w siłę.
A nam pozostaje umiar i złapanie zdrowego dystansu do życia w sieci - do tego zachęca inicjator badań, Russel Clayton. Ja również życzę tego sobie i innym użytkownikom Twittera.