O autorze
Poseł na Sejm RP VI, VII i VIII kadencji. W latach 2013-2015 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów i Pełnomocnik Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu, Finansów Publicznych i Instytucji Finansowych oraz Ochrony Finansów Publicznych.

Do jej obowiązków należała, między innymi, identyfikacja ryzyk występujących w systemie finansów publicznych, promowanie problematyki dotyczącej ochrony finansów publicznych czy zagadnień ekonomiczno-społecznych w zakresie objętym działaniami administracji rządowej. Nadzorowała m.in. Departament Rozwoju Rynku Finansowego i Departament Prawny, w tym przygotowanie ustaw regulujących sektor bankowy, kapitałowy i ubezpieczeniowy. Koordynowała działania wprowadzające w Polsce loterię paragonową.

Do momentu objęcia stanowiska sekretarza stanu była członkiem podkomisji stałej ds. monitorowania systemu podatkowego w sejmowej komisji Finansów Publicznych oraz przewodniczącą podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania w komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Od początku swojej publicznej działalności (2006 r.) na swojej stronie internetowej leszczyna.info, prowadzi blog – „Niecodziennik”.

Łże jak PiS, czyli o obietnicach Dudy i kredytach frankowych.

Po wystąpieniu Premiera Mateusza Morawieckiego na wiecu w Sandomierzu, a właściwie po tym, jak wszystkie stacje telewizyjne (także te, które Morawiecki wprost nazywa wrogimi wobec partii rządzącej) wyemitowały ten kabaretowy występ po kilka - kilkanaście razy, a potem opatrzyły mniej lub bardziej profesjonalnymi komentarzami speców od marketingu politycznego, zrozumiałam, że nie wolno nam puentować pisowskich kłamstw machnięciem ręki i krótkim słowem: „propaganda”. Nam, czyli tym wszystkim, którzy mogą wykazać fałsz, manipulację, czy zwykłe ordynarne kłamstwa, jak te Morawieckiego o miliardach zabranych mafiom i rozdawanych Polakom.


Ci wszyscy, którzy myślą, że szkoda czasu na obnażanie pisowskich kłamstw i nieudolności tej partii, bo jej kolejni prominentni działacze z Prezydentem i Premierem na czele sami się kompromitują, dostarczając wciąż nowych materiałów do memów i dowcipów, nie mają racji.
PiS jest groźny, bo zawłaszczył podstawowy dla 80% społeczeństwa kanał komunikacyjny - powszechnie dostępną telewizję publiczną. Paradoksem jest to, że bezpłatny cyfrowy sygnał tej telewizji dociera do każdej, nawet najdalej na wschód wysuniętej wioski, dzięki decyzji rządu Platformy Obywatelskiej.

W PiS-ie tak już jest, że jedna wpadka przykrywa drugą, więc kompromitację wobec frankowiczów, Andrzej Duda przysłonił blamażem w Australii, a Morawiecki przyćmił to wszystko swoją nieugiętą postawą w negocjowaniu wejścia Polski do UE. Warto jednak wrócić do kredytów frankowych, bo to przecież jedna z głównych obietnic Prezydenta, co przypomniała Platforma Obywatelska na zwołanej przez nas Komisji Finansów Publicznych.
Posłowie PiS okazali się żarliwymi obrońcami „działań” Prezydenta na rzecz frankowiczów i pokrzykiwali, że A. Duda zrobił więcej niż ktokolwiek inny. I tu mylą się okrutnie, więc albo nie znają sprawy w ogóle, albo kłamią, jak zwykle.

A jak to z frankowiczami było?

O tym, że kandydat Duda w kampanii obiecywał przewalutowanie kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia(!) przypominać chyba nie trzeba. Mówiliśmy wtedy, że to niemożliwe, że byłoby nieuczciwe wobec tych, co zaciągali „droższe” kredyty w złotówkach, że to może być groźne dla stabilności całego systemu finansowego. Ale w PiS-ie mówili wtedy o impossybiliźmie, a A. Duda z właściwym sobie pyszałkowatym uśmiechem mówił, że jeśli zostanie prezydentem, w pierwszych 3 miesiącach urzędowania prześle do parlamentu prezydencki projekt ustawy, która zmusi banki do przewalutowania tzw. kredytów walutowych na złotowe po kursie z dnia podpisania umowy!


I co? I nic! Zero!

Jedyna aktywność prezydenta polega na wniesieniu do sejmu ustawy, która każe zwracać różnice kursowe pomiędzy kupnem a sprzedażą waluty, które bank nalicza przy spłacie kredytu. Tyle, że tzw. ustawę spreadową, która umożliwia spłacanie kredytu we franku szwajcarskim, PO przegłosowała w Sejmie już w 2011 roku. A czy ta ustawa w ogóle wyjdzie z Sejmu, tego jeszcze nie wiemy, no chyba że w kolejnej kampanii prezydenckiej kandydat Duda będzie wmawiał frankowiczom, że to jest rozwiązanie, które im obiecywał. Obawiam się jednak, że mógłby oberwać pomidorem, a tego Prezydentowi mojego kraju nie życzę.

Przepraszam, jest jeszcze jeden projekt „prezydencki” dotyczący kredytów mieszkaniowych w ogóle, ale raczej nie dotyczy frankowiczów. To nowelizacja projektu, który przygotowałam z grupą posłów PO w 2015 roku i który został przyjęty przez Sejm poprzedniej kadencji. Duda zmienia po prostu wskaźniki i parametry wsparcia dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej, co jest naturalne, bo w czasie dobrej koniunktury rosną płace, a bezrobocie spada, więc zmiana warunków wsparcia jest koniecznością.

Konkludując, jedyna realna pomoc (oprócz ustawy spreadowej autorstwa PO), jaką zyskali frankowicze, to wsparcie Rzecznika Finansowego, który do walki z bankami w sądach wyposażył ich w tzw. „istotny pogląd w sprawie”. Tyle, że tę ustawę także miałam przyjemność przygotować ja, z grupą posłów PO, i przegłosować w poprzedniej kadencji, przy wstrzymujących się głosach posłów PiS-u!

Może dzisiaj nie byłoby już kłopotu z ryzykiem kursowym, a każda deprecjacja złotego nie byłaby przyczyną stresu dla tysięcy kredytobiorców, gdyby PiS w poprzedniej kadencji okazał się odpowiedzialną opozycją. Do dzisiaj eksperci zgodnie przyznają, że najlepszym projektem, który próbował rozwiązać problem kredytów frankowych był poselski projekt PO. I znowu brałam udział w pracach nad nim jako wiceminister finansów, bo choć złożyli go nasi posłowie, był efektem współpracy KNF, MF i posłów. Niestety bliskość wyborów i populizm posłów opozycji, ale także, co stwierdzam z przykrością, naszego koalicjanta, sprawił, że projekt po poprawkach posła SLD, stał się niebezpieczny dla finansów publicznych i niesprawiedliwy wobec „złotówkowiczów”.

W obecnej kadencji złożyliśmy go znowu, ale tak naprawdę ani PiS-owi, ani A. Dudzie nie zależy na rozwiązaniu żadnego istotnego problemu Polaków, im zależy tylko na ich głosach.

P.S. Żeby ułatwić dotarcie do trzech ustaw (dwie przyjęte w poprzedniej kadencji, jedna w zamrażarce sejmowej tej kadencji) Platformy Obywatelskiej, które adresują różne sytuacje kredytobiorców, zamieszczam do nich linki:

Poselski projekt (PO) ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=21DC66853443C0EDC1257EBA00494459

Poselski projekt (PO) ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=A9BBE8E7964FA41EC1257E51003CE94A

Poselski projekt (PO) ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej oraz o zmianie niektórych ustaw
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=8AC2AA39E70CF875C1257E820031E87D
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego