Mecze półfinałowe Euro 2012 w Doniecku i Warszawie poświęcone zostały walce z rasizmem i dyskryminacją w ramach kampanii 'RESPECT Diversity'. Kapitanowie drużyn Hiszpanii, Portugalii, Niemiec i Włoch – Iker Casillas, Cristiano Ronaldo, Phillipp Lahm i Gianluigi Buffon - wyrażają publiczny sprzeciw wobec rasizmu.
Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' jest apolityczną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów'. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' koordynowało antyrasistowskie działania edukacyjne związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: 'RESPECT Diversity – Football Unites'.
Publicznemu odczytaniu deklaracji kapitanów na kilka minut przed rozpoczęciem każdego z meczów towarzyszy oprawa w wykonaniu kibiców pod hasłem 'RESPECT' z wykorzystaniem barw narodowych państw biorących udział w Euro 2012. Stanowi to ukoronowanie kampanii 'RESPECT Diversity' prowadzonej przez Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' i sieć FARE.
27 czerwca o godz. 13.00 z mediami i uczestnikami sportowych warsztatów artystycznych 'Coś więcej niż szalik' w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3, koło Strefy Kibica Euro 2012) spotyka się Paul Elliott – legendarny pierwszy czarnoskóry kapitan drużyny Chelsea London, od wielu lat zaangażowany w walkę z rasizmem. Paul Elliott jest ambasadorem Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA Euro 2012 - 'RESPECT Diversity' koordynowanego przez Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' i sieć FARE. W czerwcu 2012 jako pierwszy czarnoskóry piłkarz został odznaczony przez królową orderem Commander of British Empire.
Kampania 'RESPECT Diversity' realizowana jest w czasie Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie przez sieć FARE oraz Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' przy współpracy UEFA. Wszystkie mecze Mistrzostw są monitorowane przez obserwatorów FARE, którzy informują o incydentach rasistowskich i ksenofobicznych. W ramach programu edukacyjnego Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' zorganizowało antyrasistowskie szkolenia dla wielu tysięcy nauczycieli, wolontariuszy, stewardów i pracowników służb porządkowych w Polsce i na Ukrainie. Stworzono prawie 2500 Stref Różnorodności, miejsc oznaczonych jako przyjazne, wolne od rasizmu i dyskryminacji. Mobilne Strefy Kibica i Fan Campy propagowały przesłanie antyrasistowskie w stu miastach na terenie całej Polski. Zorganizowane w ramach projektu rozgrywki ulicznej piłki nożnej Streetkick były okazją do przyjaznych spotkań kibiców z różnych krajów w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Kijowie.
Z okazji Mistrzostw Europy ukazał się również specjalny numer antyrasistowskiego magazynu 'NIGDY WIĘCEJ'. Zawiera on m.in. wywiady z Dariuszem Dziekanowskim, Cezarym Kucharskim i Manuelem Arboledą oraz wiele artykułów o tematyce zarówno współczesnej, jak i historycznej opisujących wielkie przemiany społeczne i kulturowe, które dokonały się w świecie poprzez sport, a szczególnie piłkę nożną.
Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' jest niezależną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów'. Jest współzałożycielem sieci FARE. Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie koordynuje Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej oraz antyrasistowskie działania edukacyjne związane z Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie a także Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: 'RESPECT Diversity – Football Unites'.