O autorze
Studiowałem historię sztuki i muzykę indyjską. Jestem poetą i muzykiem. Odbyłem dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badałem kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. To ostatnie zaowocowało wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej. Współpracowałem z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku do lutego 2018 roku byłem prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Obecnie nadal pozostaję członkiem zarządu PSR. W 2014 roku otrzymałem nagrodę Kryształowego Świecznika od publiczności za działania na rzecz świeckości w Polsce. W tym samym roku zostałem kandydatem (bezpartyjnym) do Parlamentu Europejskiego z listy Europa+ Twój Ruch. Moje liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.pl, Hanuman.pl a od 21 marca 2014 roku także na stronie racjonalista.tv, w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego. Na tej stronie można też zobaczyć liczne audycje telewizyjne współtworzone przeze mnie. Od ponad dwóch lat na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzę pogadanki na temat ateizmu. Ostatnio zacząłem też tworzyć dla tego kanału audiobooki. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami mojej działalności.

Ateiści po wyborach

Jacek Tabisz
Tuż przed wyborami do parlamentu europejskiego zadałem sobie i Wam pytanie, czy ateiści wybiorą swoich przedstawicieli do parlamentu europejskiego. Czas przeanalizować wyniki...


Osoby jawnie przyznające się do ateizmu, lub postulujące rozdział Kościoła i państwa jako jedną z rzeczy istotnych dla swojego programu, w wyborach do PE przepadły. Dotyczy to zarówno wszystkich osób związanych z koalicją Europa+ Twój Ruch, jak i na przykład Joanny Senyszyn z SLD.


Co ciekawe, zapewne część elektoratu Europy+ Twój Ruch przyciągnął (albo raczej przeciągnął) Korwin Mikke, ultraklerykał, przy którym nawet PiS jawi się awangardą świeckości. Przypomnę, że jednym z postulatów aktywistów Nowej Prawicy jest monarchizm. W związku z tym monarchizmem część działaczy Nowej Prawicy postuluje prymasa Polski jako interreksa (króla zastępczego...). Przy takich koncepcjach prezes Kaczyński jawi się niczym drugi Dawkins... Wyobraźmy sobie ludzi dążących do tego, aby przywódca polskiego Kościoła stał się udzielnym władcą niedemokratycznej już Polski...


Tuż po wynikach wyborów odnalazłem na jednej z moich facebookowych stron wpis ateisty, który nie głosował w wyborach do PE. Ów ateista wkleił obrazek pokazujący Jezusa odbitego w wodzie, z komentarzem - "Czy Jezus odbity w wodzie nie przypomina waginy? 1:0 dla ateistów". Skomentowałem to oczywiście: "No chyba jednak wynik jest inny na tle ostatnich wyborów...". Obrazkowy ateista, a może "ateista", nie był w stanie zrozumieć tej odpowiedzi. Wybory do PE pokazały, że mamy w Polsce chyba znacznie więcej "obrazkowych" ateistów, niż ateistów myślących...


Oczywiste jest, że liderzy Europy+ Twojego Ruchu popełnili wiele błędów, zwłaszcza, że koalicja była świeża, zaś w wyniku wyborczych zmagań okazała się ciałem bardzo doraźnym. Tym niemniej potencjalni wyborcy - ateiści, w swej większości, oczekiwali jakiejś idealistycznej doskonałości. Nie zobaczywszy jej, postanowili zwiększyć szanse PiS i Nowej Prawicy. Jak wiemy udało im się to dość dobrze, gdyż Nowa Prawica zyskała aż 7 procent, zaś PiS niemal zremisował ze znacznie poważniejszym i bardziej wartościowym dla kraju rywalem, jakim jest Platforma Obywatelska.

Nie rozumiem, dlaczego niektórym ateistom nie pasująca do śmiałości Hartmana, czy Palikota, postawa Kalisza, czy Kwaśniewskiego przeszkadzały bardziej, niż alternatywa zwycięstwa Korwina, czy Kaczyńskiego? Jest to dla mnie logika trudna do zrozumienia i z pewnością nie przyznam nigdy racji narracji, iż ateiści w swej większości są mądrzejsi od ludzi wierzących. Wybory do PE pokazały, iż pod wieloma względami jest odwrotnie.

Być może efekt wyborów związany jest również z tym, że wielu polskich ateistów jest kulturowymi katolikami - konserwatystami. Zwróciłem na to uwagę obserwując komentarze pod bardzo ciekawymi wywiadami z Anną Grodzką, które miałem przyjemność w ostatnich miesiącach przeprowadzić. Z niektórych komentarzy wypływała wyraźna pretensja dotycząca tego, iż "ateistyczni liderzy" nie powinni się zajmować jakimś LGBT, czy na przykład feminizmem. Nie przeszkadzał tu fakt, że Grodzka jest bardzo mądrą osobą, ciekawie mówiącą o demokracji i nowoczesnym społeczeństwie.

Francuski myśliciel i polityk Malreaux ukuł termin "muzeum wyobraźni", oraz koncepcję katolickiego (muzułmańskiego, judaistycznego etc.) umysłu. Zwrócił on uwagę, bodajże już w latach sześćdziesiątych, że nie starczy powiedzieć sobie na przykład "Boga nie ma". Wyrośnięcie z dogmatów wpojonych w dzieciństwie i w młodości wymaga znacznie więcej pracy nad sobą. Cóż z tego, że ktoś deklaruje się ateistą, skoro wielu wierzących potrafi mieć znacznie mniej dogmatyczne nastawienie wobec praw kobiet, czy mniejszości seksualnych?

Ja sam jestem zadowolony z wyników wyborów. Otrzymałem znacznie więcej głosów, niż się spodziewałem i wszystkim moim wyborcom serdecznie dziękuję! Martwi mnie natomiast fakt ogólnego wyniku. Przecież polskie siły polityczne i polskie media mogą stwierdzić po tak mizernym wyniku, że tematy takie jak świeckość, feminizm, tolerancja, są zupełnie niszowe... Żal mi, że tak ciekawe i bliskie moim własnym postulatom społecznym osoby, jak prof. Hartman, Kazimiera Szczuka, Joanna Senyszyn, czy Wanda Nowicka, nie miały żadnych szans na wejście do parlamentu europejskiego. Szkoda, że znalazły się w nim osoby związane z Nową Prawicą, przy których (przypomnę) politycy PiS są zupełnie prolaiccy... Szkoda, że to, co mówił Korwin Mikke, zyskało ponad siedmioprocentowe uznanie wyborców.

Błędy liderów, wpadki medialne i personalne, nieudane spoty, nie usprawiedliwiają tego, że ateiści, feministki i przedstawiciele LGBT nie zdołali w większości oddać głosu na ludzi wyrażających ich poglądy. Wychodzi na to, że na przykład ludzie związani z PiS są znacznie bardziej obeznani z demokracją i życiem społecznym. Może to szokujący, ale nieodparcie prawdziwy wniosek. Tym bardziej dziękuję tym nielicznym, którzy głosowali z głową, zamiast ulec niedzielnej pogodzie, lub szukać platońskiego świata idei w realnym, pełnym niedoskonałości świecie... Przypominam, że parlament europejski stanowi nasze prawo.

Teraz wielu lekarzy podpisuje średniowieczną w swoim wyrazie "Deklarację wiary". Mam nadzieję, że ci zwolennicy świeckości, którzy 25 maja wyjechali na majówkę zamiast oddać głos, będą mieli na tyle w sobie uczciwości, aby spojrzeć na siebie jako na mimowolnych zwolenników tej deklaracji... Świat nie stoi w miejscu. Brak działania to też działanie, brak decyzji, to również decyzja...

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu
0 0Tysiące protestujących na ulicach Londynu. Johnson wściekły po głosowaniu ws. brexitu
Britax 0 0Ten fotelik to nowy wymiar bezpiecznych podróżny z dzieckiem. Dzieci i rodzice go pokochają!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy