Jacek Tabisz - ateista, poeta, muzyk, publicysta, badacz kultur orientalnych, od 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
Śluby humanistyczne nie służą tylko osobom niewierzącym. Zdarzają się pary, w których obydwoje narzeczonych to katolicy. Mimo to wolą ślub humanistyczny od katolickiego. Jest to związane z tym, że każdy ślub humanistyczny jest dedykowany danej parze.
Jeśli ktoś poznał się w Las Vegas, nie sposób nie nawiązać do tej okoliczności w trakcie uroczystości. Gdy para lubi wędrówki po górach, motywy wędrówek i zdobywania szczytów mogą zostać włączone w ceremonię.
Różny jest klimat samych ceremonii. Mogą być one wzniosłe i romantyczne, mogą być bardzo muzyczne, zwłaszcza gdy państwo młodzi sami są muzykami. Chwycenie za skrzypce, lub za gitarę elektryczną w trakcie własnego ślubu to wcale nie taki zły pomysł.
Bywa, ze ślub humanistyczny jest wesoły i pełen żartów. Wtedy można zauważyć różnice kulturowe pomiędzy Polakami a, zwłaszcza, Anglikami. O ile ślubni goście z Anglii reagują z entuzjazmem na żartobliwe elementy w trakcie ceremonii ślubnej, o tyle Polacy wolą nastrój pełen powagi.
Takie różnice kulturowe występują podczas ślubów humanistycznych w Polsce dość często. Wiele par to związki Polaków lub Polek z obcokrajowcami. Obok języka polskiego w trakcie ceremonii w Polsce najczęściej rozbrzmiewają angielski i niemiecki, zdarzają się też francuski, hiszpański i holenderski.
Część gości weselnych w Polsce bywa na początku ceremonii dość zaskoczona i nieco sceptyczna. Na koniec jednak nieprzekonani również się wzruszają, bo osobisty i indywidualistyczny charakter ceremonii jest naprawdę poruszający.
Śluby humanistyczne odbywają się w rożnych miejscach. Czasem są to pałace i zamki, takie jak Czocha, Krasiczyn, Baranów, etc. Innym razem miejsca takie jak schronisko turystyczne w Beskidzie Żywieckim, które raczej pałacu nie przypomina, ale za to świetnie oddaje zamiłowania przyszłych małżonków.
Większość par decyduje się na ślub w plenerze, często nad wodą. Ważnym elementem w wielu ceremoniach jest opleciona kwiatami altana.
Mistrzowie humanistyczni układają mowę ślubną razem z parą młodą. Tylko przysięgi para powinna wymyślić całkowicie samodzielnie, ale oczywiście w razie czego może ona liczyć na pomoc.
W trakcie ceremonii mile widziane są mowy rodziny i przyjaciół. Wzmacniają one humanistyczny i indywidualny aspekt ceremonii.
Na temat ślubów humanistycznych powstały już w Polsce co najmniej dwie prace magisterskie. Miałem przyjemność pomagać w zdobywaniu do nich informacji. Śluby humanistyczne nie są jeszcze „konkordatowe”. Na razie trzeba je łączyć ze ślubem cywilnym. Urzędnicy czasami chcą partycypować w uroczystości, niekiedy trzeba najpierw pójść do urzędu, a później przyjechać na uroczystość humanistyczną.
W tym krótkim artykule skupiłem się na konkretach, gdyż śluby humanistyczne wzbudzają duże zainteresowanie. Jeśli chodzi o stronę ideową, to choć zmienia się ona w zależności od gustów pobierającej się pary, to pewne jej elementy zawsze są humanistyczne w bardziej filozoficzny sposób. Można to zobaczyć na poniższym przykładzie: