Włosy to dla mnie materia do twórczości. To jeden z najważniejszych atrybutów piękna. Chciałabym zaprosić Was do cyklu poświęconego ich pielęgnacji. Zaczniemy od mycia głowy, następnie zajmiemy się dobroczynnym wpływem roślin na włosy, naturalnymi płukankami, a także dawnymi rytuałami.
Mycie głowy
Ze względu na to, że w obecnej sytuacji spędzamy wiele czasu w warunkach domowych, w kilku punktach opowiem Wam o tym podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym, którego celem jest oczyszczanie skóry głowy i włosów oraz zadbanie o ich dobrą kondycję. Oprócz tego, że jest to zabieg oczyszczający, to idealnie byłoby, gdyby w pełni zaspokajał wszystkie potrzeby: dodatkowo działał regenerująco, wzmacniająco, a ponadto utrzymywał równowagę. To tak szeroka kwestia, że można o niej opowiadać z pasją przez długie godziny. Na ten temat wypowiada się wielu specjalistów z różnych dziedzin. Poniżej podaję Wam ogólne zasady tej „ceremonii”:
• Rozpoznaj potrzeby swojej skóry i włosów. Każdy z nas posiada indywidualne predyspozycje do odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim zwracaj uwagę na kwestię oczyszczenia i nawilżenia. Woda to najważniejszy składnik tkanek, niezbędny do zachowania dobrej kondycji skóry i włosów.
• Zabieg mycia głowy stosuj w zależności od pracy swojej skóry, jej typu i rodzaju włosów.
• Mycie głowy to na pozór zwykła czynność, ale może stać się prawdziwą ceremonią. Zachęcam Cię do odkrywania specjalnych technik masażu wykonywanych manualnie oraz przy użyciu szczotek.
• Na rynku istnieje bardzo dużo wspaniałych produktów, najważniejsze, żeby nie zawierały w sobie PEG, SLS, SLES, silikonów, alkoholi, parabenów, substancji ropopochodnych, MIT, MCIT, sztucznych barwników.
• Nie powinno w nich zabraknąć naturalnych składników, które posiadają dobroczynny wpływ na kondycję skóry głowy i włosów, np. takich jak: wyciąg z karczocha, aloes, prowitamina B5, keratyna, oliwa z oliwek, różne naturalne oleje (np. kokosowy, makadamia, bawełniany, jojoba, czy z nasion maku).
• Włosy należy odsączać, a nie wycierać, a następnie delikatnie rozczesać.
Zagadnienie, które poruszyliśmy, wiąże się z wieloma mitami. Przedstawiamy Wam kilka najbardziej zdumiewających, dotyczących różnych rodzajów włosów.
„Najlepsze dla delikatnych włosów są szampony dla dzieci”
Osoby, które nie mają większych problemów ze skórą, mogą śmiało z nich korzystać. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego „ale”. Nasza gospodarka hormonalna, a tym samym nasza skóra, z wiekiem ulega różnym zmianom. Szampony dla dzieci tworzy się z myślą o skórze tłustej – skóra niemowląt jest fizjologicznie najbardziej tłusta – dlatego też kosmetyki dla dzieci mają zazwyczaj działanie odtłuszczające. Jeśli osoba posiadająca suchą skórę stosuje szampon dla dzieci, może to spowodować dodatkowe wysuszenie skóry. Ponadto gruczoły łojowe zostaną pobudzone do pracy i zwiększą produkcję sebum, efektem czego skóra głowy stanie się sucha, a włosy będą się szybciej przetłuszczały.
„Częste mycie włosów przetłuszczających się sprawia, że szybciej się przetłuszczają”
Włosy, które się przetłuszczają, myjemy, kiedy tylko tego potrzebują. Trzeba pamiętać o używaniu odpowiedniego szamponu i o tym, by nie masować zbyt intensywnie skóry.
„Zimna woda nadaje włosom idealny połysk”
Prawdą jest, że zimna woda może stanowić substytut serum nabłyszczającego. Zimna woda stosowana jest po zabiegach pielęgnacyjnych w celu przyspieszenia zamknięcia się łuski włosa, co ma wpływ na ich blask. Nie można jednak powiedzieć, że kontakt z lodowatą wodą to przyjemne doświadczenie… Ulubiona temperatura włosów to temperatura ciała, co oznacza, że ostatnie płukanie włosów wodą poniżej tej temperatury powinno być krótkie i kończyć proces płukania włosów. Recepta na wymarzony efekt blasku? Zastosowanie najpierw ciepłej, a następnie letniej wody lub naparu ziołowego i płukanie włosów do chwili, aż zaczną skrzypieć pod palcami.
„Łuszczenie się skóry nie stanowi powodu do obaw”
Łuszczenie się skóry to naturalny proces, ale może wiązać się z różnymi problemami, u których warto poszukać przyczyny. Konieczne jest dokładne rozpoznanie, najlepiej kontaktując się w tym celu ze specjalistą.
„Włosy farbowane i rozjaśniane można myć w ten sam sposób”
Włosy rozjaśniane różnią się w potrzebach pielęgnacyjnych od włosów farbowanych i tonowanych. Często wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych: np. masek, odżywek i serum.
„Kręcone włosy są kłopotliwe”
Wystarczy odpowiednio się o nie zatroszczyć, zaakceptować je i z nimi nie walczyć. Wtedy można docenić ten wyjątkowy dar.
Podsumowując, mycie głowy może być sztuką. Poświęćcie więcej uwagi rytuałowi. Dzięki niemu Wasza skóra i włosy będą piękne i zdrowe, a ponadto przyczyni się on do poprawy Waszego samopoczucia oraz zapewni Wam komfort. Nawet w warunkach domowych uzyskacie spektakularny efekt jak po wyjściu z salonu. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość dokonania dokładnej analizy, którą przeprowadza specjalista podczas konsultacji, co gwarantuje pełne rozpoznanie indywidualnych potrzeb oraz dobranie spersonalizowanej pielęgnacji. Wszystko zgodnie z ekologią.