Parlament Europejski przytłaczającą większością odrzucił ACTA i nie dał szansy zwolennikom kontrowersyjnej umowy, czekając na wyrok Trybunału Sprawiedliwości co do zgodności z Traktatami. Pierwszy raz od wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego, Parlament tak mocno stanął po stronie obywateli, sprzeciwiając się woli rządów.
Od wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego 1 grudnia 2009 roku umowa międzynarodowa musi być zaakceptowana przez Parlament Europejski.
Przez ostatnie dni trwały gorączkowe walki pomiędzy lobbystami pro-ACTA a organizacjami pozarządowymi, które mobilizowały Europejczyków do pisania maili zachęcających europosłów do odrzucenia umowy dot. ochrony własności intelektualnej. Jednym z liderów walki przeciwko ACTA po polskiej stronie była Fundacja Panoptykon, która zachęcała do wysyłania maili o takiej treści:
Szanowna Pani Poseł / Szanowny Panie Pośle,
W związku z głosowaniem w sprawie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA), które odbędzie się 4 lipca podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, kolejny raz apelujemy o jednoznaczne odrzucenie porozumienia ze względu na związane z nim poważne zagrożenia dla praw podstawowych obywateli Unii Europejskiej.
Odrzucenie ACTA już na najbliższym głosowaniu plenarnym jest dla obywateli niezwykle ważne, co potwierdziły styczniowe protesty oraz kampanie poprzedzające głosowania w komisjach. Każdy głos oddany za przełożeniem głosowania na kolejny rok, każde wstrzymanie się od głosu i każda nieobecność zostaną przez obywateli potraktowane jako opowiedzenie się za ACTA.
Opinię eurodeputowanych w tej sprawie traktujemy jako wyraz ich ogólnego stosunku do wolności w Internecie. W związku z tym i w świetle zbliżających się kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, możemy Panią / Pana zapewnić, że Pani / Pana obecność na głosowaniu i wsparcie dla tej ważnej sprawy zostaną przez obywateli docenione.
Z poważaniem,
Udało się, mimo, że największa frakcja w Parlamencie Europejskim - europejska chadecja, EPP, do której należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - popierała umowę. Jeszcze nie ma dokładnych dokumentów pokazujących jak kto głosował, ale wszystko wskazuje na to, że polscy posłowie zagłosowali wbrew swojej frakcji. Wcześniej wszystkie komisje opiniujące ACTA zarekomendowały odrzucenie umowy, w tym najważniejsza komisja ds. handlu międzynarodowego, a także poseł-sprawozdawca z ramienia socjalistów, który powiedział, że walka o odrzucenie ACTA to "wybór między ochroną praw handlowych a ochroną swobód obywatelskich" (wywiad dla Gazety Wyborczej, tutaj)
Dwuletnia kampania przeciwko ACTA, która wybiła się na pierwszy plan na początku tego roku po fali europejskich protestów kończy się sukcesem. ACTA upadła.