Donald Tusk dał kolejny dowód lekceważenia dialogu społecznego. 21 sierpnia 2013 roku premier zlikwidował Zespół do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. Tymczasem członkowie Zespołu zostali poinformowani o tej decyzji dopiero.. 18 października. W międzyczasie trwały prace Zespołu oraz jego grup roboczych. Poniżej mój list do premiera, w którym zwracam się z wnioskiem o wyjaśnienie tej skandalicznej sytuacji.
Szanowny Panie Premierze.
W związku z likwidacją Zespołu do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, w pracach którego uczestniczy Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, zwracam się z wnioskiem o wyjaśnienie merytorycznych powodów tej decyzji.
W dniu 21 sierpnia 2013 roku wydał Pan zarządzenie Nr 60 w sprawie zniesienia niektórych zespołów międzyresortowych, między innymi Zespołu do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, stanowiącego forum dyskusji o ważnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju kwestiach etycznych i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. O fakcie tym Ministerstwo Gospodarki poinformowało członków Zespołu 18 października 2013 roku, pismem z dnia 16 października 2013 roku (kopia w załączeniu), czyli dopiero po 59 dniach. Warto podkreślić, że w międzyczasie trwały prace Zespołu oraz jego grup roboczych.
Decyzja o likwidacja Zespołu do Spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw oraz forma w jakiej poinformowano o niej członków Zespołu jest dla nas ogromnym zaskoczeniem. Niweczy ona nie tylko efekty blisko czteroletniego zaangażowania partnerów społecznych we współpracę z administracją publiczną na rzecz upowszechnienia idei CSR, ale świadczy również o tym, że strona rządowa nie traktuje w sposób poważny dialogu społecznego, mimo wielokrotnie składanych przez Pana Premiera deklaracji o woli jego prowadzenia, jak również o szacunku do związków zawodowych i innych organizacji pozarządowych. Wydając przedmiotowe zarządzenie po raz kolejny podważył Pan zaufanie partnerów społecznych do strony rządowej. Tym samym utwierdził nas Pan w przekonaniu, że w sytuacji ustawicznego łamania przez rząd zasad dialogu społecznego, zawieszenie z dniem 26 czerwca 2013 roku udziału strony związkowej w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych było słuszne i konieczne. Pamiętam, że w reakcji na to zdarzenie wyraził Pan nadzieję, że związki zawodowe powrócą do dialogu społecznego, po czym rozwiązał Pan Zespół, który stanowił jedno z ostatnich forum takiego dialogu poza niefunkcjonującą dziś Komisją Trójstronną.
Szanowny Panie Premierze.
Pragnę zwrócić uwagę, że obecnie społeczna odpowiedzialność dotyczy każdej organizacji, nie tylko biznesu czy organizacji społecznych, ale i administracji publicznej. Zasada ta nabiera szczególnego znaczenia w świetle przepisów Konstytucji RP, zgodnie z którymi dialog społeczny nie jest prawem władzy publicznej, lecz przede wszystkim jej konstytucyjnym obowiązkiem. Jednym z podstawowych warunków prowadzenia dialogu jest równe i poważne traktowanie partnerów. W tym przypadku, w naszej ocenie, zasada ta została naruszona przez stronę rządową. Zostanie to uwzględnione przez OPZZ przy podejmowaniu dalszych decyzji dotyczących formuły naszego zaangażowania w dialog społeczny w Polsce.