Szanowny Panie Profesorze,
trwający od paru lat globalny kryzys finansowy i gospodarczy otworzył na nowo spór o optymalny model organizacji społeczeństw. Przyjęte w latach 80. założenie, że nieskrępowane działanie rynku zapewni szybki rozwój materialny i cywilizacyjny jest coraz częściej kwestionowane.
Janusz Palikot. Filozof, polityk, przedsiębiorca, wydawca książek. Człowiek z Biłgoraja
Pojawiają się pytania o to, czy skuteczniejsza regulacja rynków mogłaby zapobiec pojawianiu się nowych kryzysów w przyszłości, jak również o to, czy dla bardziej stabilnego rozwoju państwo nie powinno odgrywać większej roli w gospodarce - nie tylko jako regulator, lecz także jako inwestor.
W sporach tych zajmujemy, jak sądzę, przeciwne stanowiska. Łączy nas jednak troska o przyszłość Polski i o umożliwienie jej nowego rozwojowego skoku. Czynniki demograficzne przesądzają, że jeśli nie wykonamy takiego skoku w najbliższych ośmiu latach, to nie wykonamy go prawdopodobnie nigdy.
Czasu jest mniej niż wydaje się obecnej ekipie rządzącej. Dlatego, by pobudzić konstruktywne myślenie o zadaniach stojących przed Polską - a także by zaprezentować szerokiej publiczności alternatywne wizje rozwoju - zapraszam Pana do otwartej dla mediów debaty: "Jak przyspieszyć rozwój Polski?". Proponuję, by była ona moderowana przez dwóch dziennikarzy, podobnie jak my różniących się poglądami w tej kluczowej kwestii - Witolda Gadomskiego i Jacka Żakowskiego. Sugerowany przeze mnie termin to 22-24 czerwca lub połowa lipca.
Licząc na Pańską pozytywną reakcję i rzeczową wymianę argumentów,
pozostaję z uszanowaniem,