Seminarium jest kontynuacją spotkania w dniu 13-go maja z polskimi i międzynarodowymi liderami bezpieczeństwa chemicznego. Na spotkaniu omówiono perspektywy rozwoju polskiej specjalizacji w bezpieczeństwie chemicznym, po zakończonej dzień wcześniej międzynarodowej Konferencji Warszawskiej: pt. „Bezpieczeństwo chemiczne a ochrona środowiska; Wyzwania i perspektywy dla rozwoju współpracy gospodarczej, handlowej oraz badawczo-rozwojowej”, która przedstawiła konkretne propozycje rozwoju bezpieczeństwa chemicznego i pomocy państwom rozwijającym się, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Afryki.
• Polska jest postrzegana jako pionier i lider globalnego podejścia do rozwoju bezpieczeństwa chemicznego i wdrażania globalnej kultury bezpieczeństwa chemicznego, i promotora partnerstwa publiczno-prywatnego, włączenia do współpracy wszystkich uczestników i użytkowników chemii, i wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju i nowoczesnego zarządzania.
• Ministerstwo Gospodarki popiera włączenie bezpieczeństwa chemicznego w ramy rozwoju przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności gospodarki, współpracy gospodarczej i rozwoju bezpieczeństwa przemysłowego, a także aktywną współpracę międzynarodową w tym zakresie. Ważnym elementem będzie przygotowanie pierwszego światowego spotkania oraz wystawy na temat bezpieczeństwa chemicznego, które odbędą się w Polsce jesienią 2015 roku. Światowe spotkanie będzie okazją do zaprezentowania poparcia państw, organizacji międzynarodowych, przemysłu chemicznego i społeczeństwa obywatelskiego dla rozwoju globalnej kultury bezpieczeństwa chemicznego. Ważnym tematem światowego spotkania oraz wystawy będą zagadnienia bezpieczeństwa chemicznego
i ochrony infrastruktury krytycznej Afryce.
• Polska, podobnie jak inne państwa, kieruje uwagę na Afrykę, kontynent
z najmłodszym i najszybciej rozwijającym się potencjałem ludzkim i produkcyjnym. W Afryce wzrost gospodarczy należy do najwyższych na świecie, istnieje ogromne zapotrzebowanie na inwestycje, szybko rośnie rynek konsumentów. Nasza strategia współpracy z Afryką wychodzi poza dostęp do surowców i rynków zbytu. W Afryce wspieramy poszerzanie strefy pokoju i bezpieczeństwa jako zasadniczych warunków rozwoju i dobrobytu. Polska uczestniczy w działaniach na rzecz zapewnienia pokoju i stabilności w Afryce. Wspieramy - w ramach Unii Europejskiej – działania stymulujące długoterminowy wzrost gospodarczy i tworzenia miejsc pracy, zrównoważone i przejrzyste zarządzanie zasobami naturalnymi i odpowiedzialnego pozyskiwania minerałów, rozwój nisko-emisyjnej energetyki, transportu, i dostęp do wody pitnej.
• Zwiększanie innowacyjności polskiej gospodarki w ramach otwartej gospodarki globalnej, umocni perspektywy rozwoju polskiej gospodarki i zwiększy naszą atrakcyjność dla partnerów w Afryce. Rząd RP aktywnie wspiera strategię proinnowacyjnego i proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej, a zwłaszcza możliwości otwierania nowych rynków zagranicznych i działania eksporterów na rynkach afrykańskich. Wiodącym elementem tych działań jest poszerzanie udziału w rozwoju Polski i współpracy międzynarodowej potencjału innowacyjnego zarówno podmiotów prywatnych, jak i – często zamrożonego - potencjału istniejącego i generowanego w sferach publicznej i społeczeństwie obywatelskim.
• Upodmiotowienie społeczeństwa obywatelskiego i pobudzenie aktywności i kreatywności obywateli jest wiodącym warunkiem wdrażania skutecznych programów polityki gospodarczej skierowanej na rozwój i innowacyjność. Połączenie potencjału istniejącego i generowanego przez trzy sektory: prywatne, publiczne i obywatelskie, budować będzie krajowy potencjał innowacyjności i kreatywności. Aktywny udział tych trzech sektorów w rozwoju polskiego potencjału innowacyjności i kreatywności poszerza udział polskiej gospodarki w systemie globalnej architektury gospodarczej i jej zbliżeniu do centrów światowego rozwoju, sprzyja rozwojowi dynamiki i konkurencyjności polskiej gospodarki. Jest również ważnym czynnikiem wzmacniania polskiej obecności w świecie w sferach gospodarczej rozwoju technologicznego.
• MG wspiera inicjatywy społeczne, które służą rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Przykładem takiego podejścia jest powstanie i dynamiczny rozwój Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego, które staje się krajowym i międzynarodowym ośrodkiem rozwoju bezpieczeństwa chemicznego i ochrony środowiska i rozwoju globalnej kultury bezpieczeństwa chemicznego i liderem rozwoju polskiej specjalizacji w bezpieczeństwie chemicznym.
• W Afryce poszukujemy partnerstwa i współpracy, które otwierają perspektywy trwałego zaangażowania polskich podmiotów na rzecz wszechstronnego rozwoju cywilizacyjnego, społecznego i gospodarczego państw Afryki. Dlatego też aktywnie współpracujemy z partnerami z Afryki w budowie niezbędnej infrastruktury dla rozwoju gospodarczego i nowych inwestycji. Celom tym służy długoterminowe partnerstwo z państwami afrykańskimi, które rozwija Program Go Africa. Wiodącym celem Programu Go Africa jest zwiększenie polskich inwestycji w Afryce oraz wymiany handlowej a także budowanie pozytywnego wizerunku Polski w krajach afrykańskich.
• Innowacyjne podejście twórców programu kenijskiego do tematu bezpieczeństwa chemicznego i ochrony infrastruktury krytycznej jako ważnych czynników rozwoju współpracy podmiotów krajowych i międzynarodowych w działalności gospodarczej, handlowej oraz badawczo- rozwojowej, wpisuje się w priorytet wzmocnienia innowacyjności polskiej gospodarki w ramach otwartej gospodarki globalnej. Projekt kenijski, koordynowany przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego, wpisuje się w cele polskiej strategii rozwoju współpracy z Afryką i programu Go Africa, i będzie wspierany.