Janusz Piechociński, wicepremier, prezes PSL, poseł na Sejm I, II, IV, VI i VII kadencji
O Poczcie Polskiej
Relacja www.wnp.pl
W środę sejmowa komisja infrastruktury wysłuchała informacji o sytuacji w Poczcie. Resort administracji i cyfryzacji, który ją nadzoruje chce, by spółka pod koniec 2013 r. weszła na giełdę.
Od 1 stycznia 2013 r. rynek usług pocztowych zostanie otwarty, dlatego kwestią kluczową dla tych planów będzie sytuacja finansowa Poczty w 2013 r." - mówiła podczas posiedzenia komisji wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska.
"Pracowałem w spółkach giełdowych przez ostatnie 20 lat i dzisiaj, gdybym był prywatnym właścicielem, Poczty Polskiej w takim kształcie nigdy bym na giełdę nie wpuścił, bo to za duże ryzyko" - powiedział posłom Józkowiak.
Zaznaczył, że opracowane przez pracujący w obecnym składzie od marca 2011 r. zarząd strategia i nowe zasady powinny doprowadzić do pozytywnych zmian w spółce, które na giełdowy debiut będą mogły pozwolić. Liczy jednak na przychylność komisji, parlamentu i rządu, by takie zmiany udało się przeprowadzić.
Według Poczty i resortu skutecznie ograniczano koszty, ale problemem pozostają spadające przychody ze sprzedaży usług. Z początkiem 2012 r. w Poczcie Polskiej zmieniła się struktura organizacyjna - zamiast 62 oddziałów rejonowych utworzono 17 regionów sieci. W kraju było 8 tys. 345 placówek pocztowych - 3 tys. 969 w miastach i 4 tys. 376 na wsi. 3,3 tys. były to urzędy pocztowe, 1,5 tys. ich filie, a 3,5 tys. - agencje pocztowe.
Zatrudnienie w spółce wyniosło na koniec 2011 r. prawie 90 tys. etatów. Ograniczono je w porównaniu z 2010 r. o prawie 3 tys. etatów.
Plany inwestycyjne Poczty na 2012 rok sięgają 272 mln zł, przy zrealizowanych w 2011 r. inwestycjach na kwotę 101 mln zł.
Posłowie sceptycznie podeszli do przedstawionych dokumentów dotyczących planów przekształceń w firmie. Janusz Piechociński (PSL) mówił, że w ostatnich kilkunastu latach podobnych strategii widział, czytał i omawiał wiele.
W swoim głosie zwróciłem także uwagę na:
-zbyt optymistyczne założenia podwojenia średniej rentowności placówki pocztowej w 2013 roku i podwojenia rentowności całej firmy
-dramatyczny wzrost cen paliw , który w działalności usługowej opartej w części na usłudze transportowej znacząco podnosi koszty
-niczym nie uzasadniony optymizm w zakresie wzrostu obrotów i dochodów z działalności finansowo-ubezpieczeniowej ( olbrzymia ekspansja banków i SKOK-ów na rynku lokalnej działalności usług finansowych , wzrost dynamiczny bankowości internetowej
-pytałem o przychody ze sprzedaży majątku Poczty Polskiej
-niższe koszty konkurencji i brak rzeczywistej analizy rentowności w poszczególnych segmentach rynku pocztowego
-działań regulatora
Posłowie zgłaszali pretensje do Poczty o ograniczanie liczby placówek, wycofywanie się ze wsi, skracanie czasu pracy urzędów.
Józkowiak podkreślał, że Poczta nie jest małą firmą i obecne zmiany nie wejdą w życie z dnia na dzień. Zaznaczył, że zastał firmę nieprzygotowaną do liczenia kosztów i przychodów, do giełdowych standardów, ale właśnie dlatego wraz z zarządem podjęli się takiego wyzwania i spróbują mu sprostać - deklarował.
Do grupy Poczty Polskiej należą Bank Pocztowy (75 proc. akcji), Powszechne Towarzystwo Emerytalne Pocztylion-Arka (33 proc.), Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, firmy informatyczne Postdata (51 proc.), Post-Tel (100 proc.) oraz Pocztowa Agencja Usług Finansowych (60 proc.). Grupa ma też ułamkowy udział w Pol-Mot Holding (0,8 proc. akcji).