Na podstawie opublikowanych danych za 2012r. przez Stowarzyszenie Importerów Węgla Kamiennego wynika, że dalej – pomimo wzrostu znaczenia alternatywnych źródeł energii – utrzymuje się wysoki udział węgla kamiennego w handlu międzynarodowym, w tym wykorzystywanym w skali światowej i w UE (w tym w Niemczech) do wytwarzania energii elektrycznej.
Janusz Piechociński, wicepremier, prezes PSL, poseł na Sejm I, II, IV, VI i VII kadencji
Wyróżnić można 5 najważniejszych gałęzi w światowej gospodarce, w których występuje największe zużywanie węgla, tj.:
- wytwarzanie energii elektrycznej (ok. 74% zużycia węgla),
- przemysł stalowy (ok. 13% zużycia węgla),
- produkcja cementu (ok. 10% zużycia węgla),
- przetwórstwo węgla – upłynnianie (Coal – to – Liquids),
- inne wykorzystanie przemysłowe, jak zakłady papiernicze, chemiczne, farmaceutyczne, itp.
Wydobycie węgla kamiennego w skali światowej wyniosło w 2012r. ponad 7 mld t.
Duży wpływ a wzrost wydobycia posiadała Australia, która w 2011r. – ze względu na powódź w regionie wydobycia węgla kamiennego Queensland - uzyskała niższe wydobycie, zaś w 2012r. go zwiększyła o ok. 35 do 40 mln t. Również Chiny zwiększyły wydobycie węgla kamiennego – szczególnie ze względu na zapotrzebowanie krajowych elektrowni – o około 50 do 60 mln t. W pozostałych krajach – producentach węgla kamiennego – przyrosty wydobycia wyglądały różnie, np. RPA zwiększyła wydobycie o ok. 8 do 10 mln t, a Kolumbia o ok. 4 do 8 mln t. Należy jeszcze wspomnieć o otwarciu nowych mocy wydobywczych węgla kamiennego w Mongolii i Mozambiku. Inne kraje utrzymały wydobycie węgla kamiennego na poziomie ostatnich lat, jak. np. Indonezja (przyczyna: duże opady deszczu, czasowe zaprzestanie eksploatacji).
Znacząco nastąpił spadek wydobycia węgla kamiennego w USA, – jako przyczynę podaje się skomplikowane warunki geologiczno – górnicze złóż węgla kamiennego i z tym związane coraz wyższe koszty eksploatacji, wysokie koszty transportu węgla w kraju oraz rosnące wydobycie taniego gazu łupkowego. Ponadto coraz bardziej zaostrzające się przepisy w zakresie ochrony środowiska, które skłaniają do przestawiania się z przestarzałych elektrowni zasilanych węglem kamiennym na nowe elektrownie zasilane gazem, zlokalizowane w pobliżu rejonów wydobywających gaz łupkowy. Warto zauważyć, że mniejszy popyt na węgiel kamienny na rynku krajowym USA wpływa na wzrost jego eksportu, głównie na rynek UE.
Handel węglem kamiennym w 2012r. przekroczył po raz pierwszy granicę 1 mld t i wyniósł 1, 050 mld t, w 2011r. wyniósł 978 mln t, czyli wzrósł w 2012r. o 72 mln t. Do głównych eksporterów węgla kamiennego zaliczyć można Australię, kraje WNP (w tym Rosję), USA, RPA, Chiny, Wietnam, itp. Dostawy węgla do odbiorców prowadzone są transportem kolejowym i morskim.
wydobycie węgla kamiennego w krajach, UE, które w 2012r. wyniosło poniżej 130 mln ton. Odnotowano jednak w 2012r. wzrost importu węgla kamiennego w krajach UE, który wyniósł ok. 197 mln t. Do głównych importerów węgla kamiennego w UE zaliczają się: Niemcy (ok. 41 mln t, W. Brytania ok. 31 mln t, Włochy ok. 24 mln t, Polska (ok. 11 mln t), Francja i Hiszpania (po ok. 15 mln t, Finlandia (ok. 7 mln t, Dania (ok. 6 mln t) oraz Belgia i Austria (po ok. 4 mln t).