O autorze
Trenerka rozwoju osobistego i coach, autorka książek, wykładowca w Collegium Civitas, autorka wielu autorskich programów szkoleniowych, a także była oficer CBŚ i BWK KGP.Od kilku lat prowadzi własną działalność szkoleniową jako trener, coach i mówca motywacyjny, a także lider grupy coachów – Smart Coaching Team. Specjalizuje się w psychologii sukcesu, technikach wywierania wpływu oraz mowie ciała, a także procesach związanych z wpływem emocji na ciało

Komorowski, Duda, Ogórek dają lekcje, jak występować publicznie. 12 dobrych rad

wystąpienie iSTOCK
Poświęciłam dwa ostatnie dni na analizę przemówień i sztuki wystąpień publicznych polskich kandydatów na Prezydenta RP. Wczoraj nawet pokusiłam się o nagranie video w tym temacie, wprost spod Pałacu Prezydenckiego.


W Polsce nie mamy wykształconej kultury wspaniałych wystąpień publicznych. U nas to wciąż sztuka, której nie wysysamy z mlekiem matki. Brakuje nam wspaniałych autorytetów, które moglibyśmy modelować - uczyć się przez naśladowanie, czyli naturalny sposób nabywania nowych umiejętności.


Wczoraj pokusiłam się o analizę porównawczą wystąpień naszych kandydatów na Prezydenta RP, porównując ich do siebie nawzajem oraz do wzorców zza wielkiej wody. Nie chciałam krytykować - bo to łatwe, zwłaszcza z pozycji obserwatora. Chciałam znaleźć po jednym silnym zasobie. O efektach przekonajcie się sami, oglądając video.
Liczę się z tym, że ilu czytających, tylu ekspertów i każdy doda coś od siebie. Video w pełnym wymiarze jest edukacyjne. Nie ma tam krzty propagandy politycznej, dotyczy ono wyłącznie kwestii przemawiania.


Ciężko było mi dobrać odpowiednie materiały, z uwagi na ograniczenia praw autorskich. Zdaje sobie także sprawę, że tylko liznęłam temat, ale taka jest właściwość krótkich filmów na Youtube.Laureat Oskara - Kavin Spacey odgrywający rolę prezydenta w filmie House of Cards z pewnością jest niedościgniętym wzorcem w tej kwestii (chodzi mi o wystąpienia, nie machlojki i przekręty, których się dopuszcza). Barack Obama, jak wielu Amerykanów, sztukę wystąpień zaczął opanowywać w przedszkolu.


Nie ma sensu porównywać naszych kandydatów do tego typu wzorców, ale kiedy sami uczymy się wystąpień publicznych i przemawiania do ludzi, warto, by uczyć się od najlepszych.

Jedną z metod jest trening przed lustrem lub wystąpienie na sucho, przed rodziną. Dużo jednak daje podglądanie tych, którzy są cenionymi mówcami.
Gdybym miał przemawiać dwie godziny, na przygotowanie potrzebuję 5 minut, jeżeli będę przemawiał 5 minut, na przygotowanie potrzebuję dwóch godziny Winston Churchill

Myślę, że najgorszą zmorą jest podchodzenie do wystąpień z perfekcjonizmem - bo wtedy narastający stres i trema spala mówcę, zanim zacznie. Innym grzechem jest ignoranckie podejście do wystąpień - paplanie dla samego paplania. Dobrze pamiętać to, o czym mówił Emerson - każdy dobry mówca był kiedyś złym mówcą.

Gdybym miała zrobić listę istotnych rzeczy, które wpływają na jakość wystąpienia publicznego, wyglądałaby ona tak:
1. Zaakceptować tremę, stres, jeśli się je odczuwa. To naturalne.
2. Pamiętać, że ze swoimi odbiorcami tworzymy wzajemne pole wpływu.
3. Uśmiechać się, ale z umiarem.
4. Żartować, z umiarem.
5. Stosować metafory, historie.
6. Mówić konkretnie, bez lania wody.
7. Nie przekazać za dużo informacji.
8. Stosować pauzy połączone z kontaktem wzrokowym ze wszystkimi słuchaczami.
9. Być zaangażowanym.
10. Wzbudzać emocje, jeśli kontrowersje, to ze smakiem.
11. Wprowadzić się w stan „flow”, stan przepływu.
12. Używać ciała (gesty, postawa) i zarządzać przestrzenią.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy