Mężczyzna też potrafi
Szkoda, że życzeniom z okazji Dnia Kobiet nie towarzyszą - tak jak w Nowy Rok - postanowienia poprawy i zmiany. Składając życzenia mężczyźni mogliby zobowiązywać się do przejęcia na siebie większej ilości obowiązków domowych, częstszego odrabiania lekcji z dziećmi, a także stwarzania kobietom w pracy lepszych warunków rozwoju i awansu, promowania ich na stanowiska, gdzie podejmuje się ważne i ciekawe decyzje.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego. Polska socjolog, profesor, była dyrektor Instytutu Spraw Publicznych, była posłanka do Parlamentu Europejskiego, polityk Platformy Obywatelskiej.
W Europie badania wskazują, że najczęściej odczuwanym powodem dyskryminacji jest różnica wynagrodzeń między mężczyznami a kobietami oraz trudność, jakiej doświadczają kobiety w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym, a więc nierówny rozkład obowiązków w domu. Tę nierówność zwalczyć można jedynie zmieniając świadomość wszystkich członków rodziny.
W Polsce wyraźnie zmienia się preferowany przez kobiety model małżeństwa. Kobiety chcą związków partnerskich, w których obie strony tyle samo czasu przeznaczają na pracę i oboje po równi zajmują się domem i dziećmi. Jednocześnie są one świadome jak bardzo ich rodziny i małżeństwa odbiegają tego modelu. Narasta w związku z tym frustracja.
Nierównego podziału obowiązków w związkach nie da się zwalczyć zapisami prawnymi. Dlatego proponuję, by pełnomocnik rządu ds. równości kobiet i mężczyzn przeprowadziła kampanię "Meżczyzna też potrafi" (gotować, prasować, sprzątać), które uświadomi ludziom, jak ważne jest w związku równomierne rozłożenie obowiązków.