O autorze
Komitet Obrony Demokracji to nieformalna grupa ludzi, którym drogie są zasady demokracji i szacunek dla Konstytucji RP.

Zawiązała się w ostatnich dniach listopada 2015, po wydarzeniach w Sejmie, w wyniku których zagrożona została niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego. Początkowo jedyną drogą kontaktów był… Facebook. W tej chwili jest ponad osiemdziesiąt tysięcy fanów KOD.

Komitet Obrony Demokracji to obecnie stowarzyszenie w fazie rejestracji. 2 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia, a następnie dokumenty zostały złożone do sądu i czekamy na zakończenie formalności.

KOD na facebooku

Dziennikarstwo podwyższonego ryzyka

TVP Info pokazała pogrzeb płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a TVN24 nie pokazała. - To już państwo wiecie na czym polega różnica między mediami narodowymi, a - excuse-moi - mediami Moskwy? - zadała dramatyczne pytanie posłanka PiS Joanna Lichocka. Już wiemy. Jedne, jak za PRL, mogą pokazywać, bo władza wie, że pokażą, co należy. A drugie są zastraszane.


Posłanka Joanna Lichocka, nim weszła do Sejmu RP z list Prawa i Sprawiedliwości, była dziennikarką. Niezależną i niepokorną. Jako dziennikarka, jakakolwiek, powinna wiedzieć, że nim coś się puści w przestrzeń publiczną, należy to sprawdzić. Albo choć spróbować sprawdzić. To ABC zawodu dziennikarza. I to nawyk wielu profesjonalnych "pismaków". Najwyraźniej nie jest to nawyk Joanny Lichockiej.

TVP Info pokazała pogrzeb płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", bo jej nikt w transmisji nie przeszkadzał. TVN24 nie pokazała, bo została zaatakowana przez bandę chuliganów, zwanych też w pewnych kręgach grupą patriotów. "Niektórzy uczestnicy pogrzebu obrażali stację, a potem zerwali kable z wozu transmisyjnego i zaczęli szturchać inżyniera wozu, który schował się w stojącym bliżej samochodzie TVP (wóz TVN24 przeparkowano dalej, żeby nie został uszkodzony)" - napisano na portalu Wirtualne Media. To przeparkowanie nie dziwi, gdyż wóz właśnie tej stacji w 2011 r. podczas Marszu Niepodległości został podpalony przez chuliganów, zwanych też w pewnych kręgach patriotami.

To wydarzenie nie jest pierwszym, w którym media zostały brutalnie zaatakowane. Powiedzmy więc może sobie otwarcie: DZIENNIKARSTWO NEWSOWE STAJE SIĘ W POLSCE ZAWODEM PODWYŻSZONEGO RYZYKA.

Wczoraj Beata Szydło wzruszeniem ramion zbyła apel byłych prezydentów. - Demokracja polega na tym, że obywatele dokonują w wolnych wyborach wyboru tych, którzy w ich imieniu mają sprawować rządy. I dokonali Polacy takiego wyboru w demokratycznych wyborach - powiedziała.


Już wczoraj pisałam, że pani premier widocznie czegoś nie doczytała i bardzo wąsko pojmuje demokrację. Dziś czas na kolejną lekcję dla tych, którzy spali na wykładzie o demokracji (albo nigdy w nim nie uczestniczyli). DEMOKRACJA TO WOLNE MEDIA. A media, które nie mogą relacjonować pewnych wydarzeń nie są wolne. Jeśli dziennikarz nie może bezpiecznie wykonywać swojej pracy, to znaczy, że nie wykonuje jej w demokratycznym państwie.

Wydarzenia, które miały miejsce w czasie pogrzebu płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", powinny być ścigane z urzędu. Będą, panie prokuratorze generalny? Podobnie jak wydarzenia z 10 grudnia 2015 r., gdy tłum zaatakował krzyżami (!) reportera TVP Info. Sprawcy byli ścigani, panie prokuratorze generalny?

W zasadzie każdego dnia rząd Polski zdaje egzamin z demokracji i każdego dnia go przegrywa. Może czas wyciągnąć wnioski?

Iwona Leończuk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wywiad Jakiego pokazał, czego muszą bać się politycy PiS. Dorasta elektorat, który może ich zmieść
WYWIAD 0 0"To kwestia dobrego wychowania". Mamadou Diouf tłumaczy prezydentowi niestosowność jego "żartu"
Jaguar 0 0Ludzie nie zdają sobie sprawy, za jak niską cenę można mieć nowego Jaguara
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Sztuczna inteligencja pokonała historyków. Odszyfrowała starożytny język lepiej niż ludzie
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Protest wyborczy PiS to hucpa. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy liczyli głosy