"Niebezpieczny ekologizm" kontra "grzech przeciwko drugiemu przykazaniu". Abp Jędraszewski postanowił wypowiedzieć się o ekologii. Tak się składa, że Jezuita Grzegorz Kramer też się o niej wypowiedział w książce pt. "#wrzenie". Oto bitwa na poglądy, cytaty i interpretację Biblii. I tego, jak to jest z tą "ziemią poddaną"...
Karolina Korwin-Piotrowska - dziennikarka TVN Style; wydała ksiązkę "Bomba czyli alfabet polskiego szołbiznesu", prowadzi rubrykę "Bomba tygodnia" w tygodniku "Wprost"; pisze do "Art&Business", HBO i "Party", Ambasadorka serii filmów niezależnych wydawanych na dvd pod nazwą "REBEL REBEL", od 7 lat prowadzi "Magiel Towarzyski" w TVN Style.
"Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne. Aktywistka Greta Thunberg staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii (...) To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś co się na narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga" – mówi ABP Jędraszewski w wywiadzie udzielonym z okazji Świąt.
I dodaje: "Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: „czyńcie sobie ziemię poddaną”.
Tak się składa, że to właśnie zdanie było używane jako refren i mocny argument rządzących przeciwko ekologom, wszelkim protestom antyrządowym, kiedy na przykład cięto Puszczę Białowieską. Mamy sobie czynić ziemię poddaną, czyli wycinać, wyrzynać, zabijać.
W książce "#wrzenie" jezuita Grzegorz Kramer też interpretuje to zdanie. Oto jej ważny fragment, dotyczący tego właśnie cytatu z Biblii:
KKP: Powiedz mi, jak to jest z tym cytatem z Biblii, który brzmi: "czyńcie sobie ziemię poddaną?".
Grzegorz: On znaczy, że dostajesz dar, coś za darmo. To pierwsza rzecz, którą sobie trzeba uświadomić. Jestem kimś, kto ma tym zarządzać, i mam z tego korzystać, ale to jest dar.
KKP: Czyli mamy planetę Ziemię, dostaliśmy ją i mamy z niej korzystać. Jak korzystać twoim zdaniem?
Grzegorz: Mądrze. (...)
KKP: Czy kościół, mówiąc "czyńcie sobie ziemię poddaną", podsuwa usprawiedliwiający cytat tym, którzy wycinają Puszczę Białowieską, Dolinę Rospudy, robią przekop Mierzei?
Grzegorz: Uważam, że jest to grzech przeciwko drugiemu przykazaniu: nie będziesz brał imienia Boga nadaremno". Ten cytat jest wykorzystywany również przez ludzi, którzy biją swoje psy".
Więcej we "#wrzeniu". Cały jej piaty rozdział jest poświęcony min. ekologii.
Jak juz jesteśmy przy cytatach, to podobno Andrzej Sapkowski powiedział, że "poglądy są jak d..a, każdy jakieś ma, ale po co od razu pokazywać". Czy podobny cytat odnosi się do interpretacji Biblii dla doraźnych celów?
Na koniec może jeszcze coś. Otóż zwierzchnik abp Jędraszewskiego, papież Franciszek, ma zamiar wprowadzić "grzech ekologiczny". "Elementarne poczucie sprawiedliwości nakazywałoby, aby niektóre zachowania, za które zazwyczaj odpowiedzialne są korporacje, nie pozostawały bezkarne – powiedział i dodał – Myślimy o tym, by wprowadzić do Katechizmu Kościoła Katolickiego grzech ekologiczny, grzech przeciwko wspólnemu domowi". Taka propozycja pojawiła się w czasie niedawnego synodu biskupów na temat Amazonii. Według Papieża Franciszka przestępstwa przeciwko naturze są "zbrodniami przeciwko pokojowi".