O autorze
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad dwudziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Jeśli podatek handlowy - to szybko do stołu rozmów

Przed kilkoma miesiącami pisałem na tym blogu o ewentualnych problemach, jakie może ściągnąć sobie na głowę rząd, forsując kontrowersyjną formułę podatku handlowego. Można powiedzieć – wykrakałem. Komisja Europejska błyskawicznie wykonała ruchy, które doprowadziły do zawieszenia nowych przepisów, w zaledwie dwa tygodnie po ich wejściu w życie. Lobby wielkich sieci handlowych jest bardzo potężne, a obecny rząd, mówiąc oględnie, nie ma znakomitych relacji z eurokratami. Teraz nasi decydenci zapowiadają korektę – czy jednak mają duże pole manewru?


Zdaniem Komisji Europejskiej uchwalony podatek faworyzuje mniejsze sklepy. Ba, rząd tego nawet nie ukrywał. Michał Jaszczyński, ekspert Instytutu Staszica zwrócił uwagę w rozmowie z portalem dlahandlu.pl, że już samo sformułowanie używane przez decydentów – podatek obciążający handel wielkopowierzchniowy – wskazywało wyraźnie na intencję. Jeżeli faktycznie rząd spodziewał się takiego obrotu spraw, a uchwalenie ustawy miało być sygnałem dla drobnych handlowców: „my obietnice realizujemy, ale niedobra Bruksela nam przeszkadza”, to pozostaje mieć nadzieję, iż faktycznie – jak przekonywał niedawno były już minister finansów Paweł Szałamacha – nasza władza ma plan B. Plan możliwy do akceptacji przez Brukselę, a dodatkowo taki, który nie obciąży ponad miarę polskich handlowców i nie uderzy po kieszeni polskich dostawców. I, co najistotniejsze, przyniesie konieczne środki budżetowi państwa.
W tej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem jawi się powrót do koncepcji, którą podpowiadało wielu ekspertów. Czyli jedna stawka podatkowa, a jeżeli dwie, to możliwie spłaszczone.. Paradoksalnie przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji już w końcu ubiegłego roku podpowiadali takie rozwiązanie – otwartą zostawiając wysokość podatku. Handlowcy wiedzą, że zapłacić będzie trzeba, wolą więc porozumieć się, niż iść na wojnę. To rząd ma bowiem pozycję dominującą w tego typu potyczkach i szereg możliwych narzędzi do wykorzystania. Chociażby regulując bardzo restrykcyjnie kwestię relacji z dostawcami i wprowadzając drakońskie kary za opóźnienia w płatnościach.
Na tego rodzaju wojnach zawsze najbardziej cierpią mniejsi, polscy przedsiębiorcy oraz konsumenci. Dlatego, przygotowując nową wersję zakwestionowanego podatku, rząd powinien przełknąć cierpką pigułkę podaną przez Komisję i usiąść ponownie do stołu z handlowcami. Ten niedługi czas, który pozostał (jeżeli nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.), trzeba wykorzystać jak najbardziej efektywnie. Bo nie chodzi o to, by pokazać, kto jest silniejszy, ale by uratować budżet państwa przed katastrofą. Komisja Europejska z pewnością nie odpuści przekroczenia dopuszczalnego progu deficytu i Polska będzie miała wtedy znacznie większe problemy, niż nadszarpnięty prestiż władzy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
JACEK LIBERSKI 0 0"Robią z Polaków idiotów". Dlaczego Ziobro musiał wiedzieć o aferze hejterskiej
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta