Fundacja „Teraz Polska” podkreśla, że nie tylko przedsiębiorcy, ale i polskie gminy mogą być znakomitymi markami, budującymi prestiż tej największej, ważnej dla nas wszystkich – Marki Polska. Dlatego Godłem „Teraz Polska” od wielu lat posługują się także najlepsze gminy w Polsce.
21 stycznia w gmachu Sejmu odbyła się konferencja „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”. Była ona okazją do wystąpień ekspertów i samorządowców, ale także do ogłoszenia wyników dorocznego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST. Fundacja „Teraz Polska” była partnerem wydarzenia po raz jedenasty.
Jaka jest idea tego rankingu? Pod lupę ekspertów (pod kierunkiem profesora Eugeniusza Sobczaka) trafia piętnaście wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju, mianowicie gospodarkę, sferę społeczną i ochronę środowiska. Nie ma wątpliwości, że to trzy kluczowe dla rozwoju całego kraju obszary. To, jakie będziemy mieli na tym polu osiągnięcia, zdefiniuje przyszłość Polski i Polaków. A takie osiągnięcia trzeba budować u podstaw, czyli właśnie w gminach. Dodam, że ranking obejmuje wszystkie polskie gminy, a opiera się na obiektywnych danych, dostarczanych przez wiarygodną i niezależną instytucję - Główny Urząd Statystyczny. Dlatego wyniki są także wiarygodnym odbiciem rozwoju naszych „małych ojczyzn” i pozwalają wyłonić liderów w podziale na gminy miejskie, wiejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.
Pełne zestawienie tegorocznych laureatów można znaleźć na naszej
stronie internetowej. Tu wspomnę tylko, że w kategorii „Miasto na Prawach Powiatu” na podium uplasowały się: Warszawa, Rzeszów i Świnoujście; w kategorii „Gmina Miejska” – Krynica Morska, Karpacz i (szczególnie mi bliski) Świeradów-Zdrój. Pierwsza trójka w kategorii „Gmina Miejsko-Wiejska” to: Polkowice, Mielno i Ożarów Mazowiecki, a wśród gmin wiejskich – Kleszczów, Kobierzyce i Tarnowo Podgórne.
Podczas konferencji zaprezentowano także ranking samorządów za piętnastolecie 2003-2018, wyszczególniający gminy mogące się pochwalić najbardziej dynamicznym rozwojem przedsiębiorczości. Wśród miast na prawach powiatu zwyciężyła stolica, gmin miejskich – Karpacz, gmin miejsko-wiejskich – Dziwnów, a gmin wiejskich – podwarszawska Lesznowola.
Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję i muszę z dumą wspomnieć, że wielu z nich znajduje się także w gronie laureatów Konkursu „Teraz Polska”. To cieszy szczególnie mocno i mam nadzieję, nastąpi także w kolejnych edycjach obu konkursów.