Jest wiele czynników, które powodują, że medycyna staje się ustawicznym wyścigiem z czasem. Szybki rozwój metod diagnozowania i terapii chorób wymuszają m.in. epidemia COVID-19, zmiany demograficzne (starzejemy się jako Polacy i jako Europejczycy…) oraz coraz bardziej dolegliwe braki kadrowe służby zdrowia. Telemedycyna to tylko jedno z uzupełniających rozwiązań, ale ważne są też rozwiązania z dziedziny robotyki i sztucznej inteligencji.
Łatwo powiedzieć czy napisać, ale o wiele trudniej odpowiedzieć na dwa pytania: jak to zrobić i skąd wziąć środki? Żeby nauka mogła proponować najnowocześniejsze rozwiązania oraz realizować wdrożenia, potrzebuje partnerów ze strony biznesu i przemysłu. A, jak wielokrotnie podkreślali uczestnicy debat organizowanych przez Fundację „Teraz Polska”, ani obowiązujące w świecie nauki praktyki, ani przepisy tego zadania nie ułatwiają.
Nie można z tego wysnuć wniosku, że w świecie polskiej nauki nie ma ani chęci, ani zrozumienia dla budowania mostów z biznesem. Można powiedzieć, że z roku na rok coraz większa jest świadomość, że to jedyne rozwiązanie, które gwarantuje, iż polskie ośrodki naukowe będą w stanie konkurować z zagranicą. Dyskusja dotyczy sposobów budowania i pielęgnowania takich relacji oraz kształtowania form prawnych takiej współpracy.
Podczas webinaru 26 kwietnia swoimi opiniami i doświadczeniami podzielą się wybitni polscy lekarze realizujący pionierskie – na skalę światową – procedury medyczne, uczeni realizujący znamienne badania i wdrożenia, a także przedsiębiorcy prowadzący z sukcesami najbardziej zaawansowane projekty w branży medycznej i life science. Dodam, że będą to laureaci Godła „Teraz Polska”.
W programie przewidziano wystąpienia m.in. prof. dr hab. Piotra Skarżyńskiego (Centrum Słuchu i Mowy Medincus), prof. dr hab. Piotra Suwalskiego (Klinika Kardiochirurgii CSK MSWiA), prof. dr hab. Joanny Polańskiej z Politechniki Śląskiej oraz dr inż. Dawida Nidzworskiego (SensDx). Debatę poprowadzi prof. dr hab. Henryk Skarżyński, kierujący Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Teraz Polska”. Partnerami są: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Centrum Słuchu i Mowy Medincus oraz Instytut Staszica. Patronami medialnymi – Nauka w Polsce i Magazyn „Teraz Polska”, kwartalnik wydawany przez naszą fundację.
Organizatorzy i partnerzy zapraszają do udziału w spotkaniu w trybie online i zadawania pytań uczestnikom. Parametry dotyczące łączenia online zostaną podane w najbliższych dniach. Proszę zaglądać na
stronę Fundacji „Teraz Polska”!