Sieć współpracy PKN Orlen, podobnie jak Sieć Badawcza Łukasiewicz, to przykłady praktycznej realizacja postulatu, że jedynie porozumienie i współpraca pozwalają sięgać po zasoby intelektualne polskiej nauki i biznesu, aby tworzyć rozwiązania prawdziwie innowacyjne. To realizacja koncepcji nazywanej w literaturze poczwórną helisą innowacyjności, jeżeli uwzględni się w tym modelu działania społeczeństwo i odbiorców, jako podmiot wszelkich działań biznesu, nauki i sektora publicznego.
- Wprowadziliśmy w Łukasiewiczu system wyzwań - wyjaśnił Piotr Dardziński. - Każdy przedsiębiorca może się do nas zgłosić, zdefiniować potrzebę, a my już musimy znaleźć naukowców którzy w ciągu 15 dni (i nigdy nie przekroczyliśmy tego terminu) zaproponują zespół projektowy z właściwymi kompetencjami i wymaganą infrastrukturą, który określi harmonogram i potencjalne koszty. Mamy na swoim koncie już 600 wyzwań co oznacza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zgłoszono nam 600 razy problemy do rozwiązania. 300 firm skorzystało z tego systemu, z czego 200 tylko w tym roku. W I kwartale tego roku mieliśmy tyle wyzwań ile przez cały rok ubiegły.
Rzeczywiste innowacje to integracja biznesu, przemysłu, nauki oraz otoczenia społecznego. Profesor Dorota Chwieduk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej podkreśliła, że coraz częściej w pracach badawczych o charakterze technicznym pojawiają się aspekty społeczne.
- Współczesna nauka musi być otwarta nie tylko na przemysł i biznes, ale także na społeczne oczekiwania. Powstaje wiele niszowych technologii, ale rozwijają się tylko te, które są zaaprobowane przez społeczeństwo czyli konsumentów. Badania pokazały , że już 20 lat temu społeczeństwo polskie interesowało się technologiami z zakresu energetyki słonecznej i kolektorów słonecznych. W konsekwencji to powodowało większe zainteresowanie przemysłu – mówiła Chwieduk.
- Innowacje są tam, gdzie się produkuje urządzenia i komponenty. Potrzebna jest jasna strategia rozwoju nastawiona na rozwój przemysłu i nie powinniśmy wspierać fotowoltaiki, jeśli w stu procentach importujemy ogniwa fotowoltaiczne z Chin, bo wypływa z kraju wartość dodana i negatywnie wpływa na miejsca pracy. Strategia rozwoju gospodarczego kraju powinna być spójna.
Z kolei Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments SA, zwrócił uwagę, że naszą szansą jest kultura innowacyjności, która już w Polsce została wypracowana. - Tworzy się wiele startupów, ich młodzi twórcy przełamują kolejne bariery technologiczne, co widać w branży kosmicznej, a także w branży IT. Wyzwaniem dla kraju – jak zatrzymać najzdolniejszych – ocenił.
Ciekawe co przyniosą następne debaty organizowane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, w tym również o znaczeniu innowacji i nowych technologii w rozwoju Polski.