Nawet preparaty dostępne bez recepty mogą powodować działania niepożądane i wchodzić w interakcje. Dlatego apteka to najlepsze miejsce zakupu takich produktów.
Czy można zastąpić farmaceutę? Czy sprzedaż leków w obrocie pozaaptecznym jest bezpieczna dla zdrowia Polaków?
To, że lek przeciwbólowy można kupić wszędzie nie oznacza, że jest całkowicie bezpieczny. Ta sama substancja czynna w lekach przeciwbólowych może być sprzedawana pod różnymi nazwami handlowymi. Bardzo łatwo więc ją przedawkować – przyjąć dawkę toksyczną.
Bezpieczeństwo
Czy masz pewność, że leki poza aptekami są odpowiednio przechowywane?
Produkty lecznicze i suplementy nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z tego powodu nie powinny być przechowywane np. na szybach w kiosku.
Leki to nie cukierki!
Jak szybko informacje o wycofaniu lub wstrzymaniu danego leku docierają do personelu drogerii lub stacji benzynowej?
Farmaceuta sprawdza aktualizacje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Gdzie Polacy kupują leki?
Zdecydowana większość Polaków kupuje suplementy diety i leki w aptekach. Leki poza aptekami kupuje 36 proc. – wynika z danych firmy badawczej PMR Research.
Jako wadę zwiększonej dostępności środków farmaceutycznych ankietowani wykazali brak kontroli nad jakością produktu i pewności co do jego oryginalności (45 proc.).
Niezbędna wiedza
Czy wiesz, że leków nie powinno się przechowywać w szafkach w łazience?
Po niektórych lekach – także tych dostępnych bez recepty – nie można prowadzić auta, a po wypiciu alkoholu nie powinno się uśmierzać bólu głowy paracetamolem, bo to połączenie szkodzi wątrobie.
Nie bez przyczyny w reklamach leków producenci przypominają, że przed zażyciem leku należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.
Nabywając lek w aptece masz pewność, że był on przechowywany we właściwych warunkach, tzn. w zalecanej temperaturze, że nie był wystawiony na działanie promieniowania słonecznego. Nie chodzi o ograniczenie dostępu do leków, ale o wybieranie tych kanałów dystrybucji, które są bezpieczne dla pacjenta. Farmaceuci bardzo szybko otrzymują informację o wycofaniu lub wstrzymaniu danego leku, a jak szybko ta informacja dotrze do pracownika stacji benzynowej? Aptekarz ma prawo odmówić sprzedaży produktu leczniczego, jeśli podejrzewa, że może on zagrozić życiu bądź zdrowiu pacjenta. Może tez odmówić wydania leku osobie poniżej 13 roku życia. Czy ekspedientka w markecie się tym zainteresuje?
Wyprowadzanie leków z aptek sprzyja też wprowadzaniu n rynek podrobionych produktów leczniczych.