O autorze
Lusia, lat 22, leczy WZW C terapią trójlekową – studentka medycyny, u której chorobę zdiagnozowano jeszcze przed ukończeniem 2. roku życia. W dzieciństwie dwukrotnie przeszłam leczenie interferonem i rybawiryną. Niestety, bez pozytywnego efektu. Wyniki, przeprowadzonych na początku 2013 r., badań wykazały duże zmiany wątroby, co było bezpośrednim powodem zakwalifikowania mnie w trybie pilnym do leczenia trójlekowego. Terapię rozpoczęłam w lutym 2014 r. Jestem osobą lekko zwariowaną, pozytywnie zakręconą i pełną energii. Uwielbiam ludzi przepełnionych optymizmem. Kocham podróżować, zwiedzać, tańczyć, śmiać się i bawić. A co najważniejsze... staram się nigdy nie poddawać!

Moje WZW C: Problem suchej skóry? Pomóżmy jej troszkę!

Balsam o zapachu truskawkowym, czekoladowym czy może kokosowym? Orzeźwiające, pobudzające nasze zmysły żele do mycia ciała? Drogerie są przepełnione najróżniejszymi, kolorowymi kosmetykami, które uśmiechają się do nas z półek. Co obecnie wybieram?


Leczenie trójlekowe, muszę przyznać, nie należy do najłatwiejszych. Jednym z częstych działań niepożądanych, z którym i ja się spotkałam, jest problem bardzo suchej skóry.

W normalnych warunkach powierzchnia naszego ciała pokryta jest warstwą lipidową. Stanowi ona stosunkowo nieprzepuszczalną barierę ochronną, która chronieni nas przed wnikaniem różnego rodzaju szkodliwych czynników. W związku z tym, sytuacja, w której nasza skóra jest przesuszona, niestety może sprzyjać powstawaniu różnych dokuczliwych zmian.

Po poprzednim leczeniu wiem, że trzeba troszkę pomóc naszemu ciałku i starać się nie utrudniać mu „pracy” w czasie terapii. I tak w moim przypadku, bardzo ważne i jednocześnie skuteczne okazało się systematyczne natłuszczanie i nawilżanie skóry po każdej kąpieli! Ponadto wyeliminowałam środki, które mogłyby ją podrażniać. Były to np. kolorowe produkty do mycia ciała czy zapachowe balsamy nawilżające.

W zmian, przez pewien okres, korzystałam z preparatów zakupionych w aptece, które są polecane między innymi osobom z atopowym zapaleniem skóry. Były to środki, które naprawdę dobrze natłuszczały i dodatkowo, poprzez odtworzenie płaszcza lipidowego na powierzchni naskórka, dbały o to, żeby skóra nie traciła wilgoci. Ponadto były naprawdę bardzo delikatne!


Niestety są to preparaty, które nie należą do najtańszych. W związku z tym, postanowiłam poszukać jeszcze innej drogi. I sukces! W moim przypadku skuteczne okazały się również produkty z troszkę niższej półki, dostępne w każdej drogerii, które na opakowaniu posiadały informację, że są hipoalergiczne.

Podsumowując! Nawilżajmy i natłuszczajmy po każdym myciu naszą skórę! Nawet kilka razy dziennie. Pomóżmy jej troszkę! Używajmy pomadek ochronnych. Korzystajmy z produktów, które zawierają w sobie jak najmniej substancji alergizujących, barwników, substancji zapachowych. Jeżeli jednak zmiany na naszej skórze okażą się zbyt dokuczliwe, zaczną się nasilać, czy też wzbudzą w nas jakikolwiek niepokój, należy ABSOLUTNIE zgłosić to lekarzowi! Nie bagatelizujmy tego problemu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona