Wiosną/latem 2021 Wolne Konopie startują ze zbiórką podpisów pod projektem ustawy znoszącym kary za posiadanie do 30 gramów marihuany i uprawę 4 roślin. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania :)
Maciej Kowalski - konopny rolnik, obywatel "Polski B"
Profil fejsbukowy Wolnych Konopi lubi blisko 300 tysięcy osób, a nasze posty docierają do miliona użytkowników. Marihuanę zażywa 2-3 miliony dorosłych Polaków (a ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii uważa każdą z tych osób za kryminalistę). Przy takich liczbach i braku etatowych pracowników w stowarzyszeniu, nie jesteśmy w stanie odpisywać każdemu z osobna na indywidualne pytania. Przygotowaliśmy jednak zestawienie najczęściej zadawanych pytań, komentarzy i wątpliwości - wszystkie przykłady są "z życia wzięte" (z poprawioną ortografią), kolejność przypadkowa:
Czy da się zbierać podpisy online?
Nie. Ustawodawca przewidział tylko jeden sposób zbierania podpisów pod inicjatywą i są to papierowe karty z podpisami. Pamiętajcie - to NIE jest "internetowa petycja", tylko oficjalny element stanowienia prawa. Po zebraniu 100 tysięcy podpisów Sejm MUSI zająć się naszym projektem! Oczywiście zebranie podpisu elektronicznego wydaje się łatwiejsze, ale taka forma w pewnym sensie jest dla nas lepsza - wymaga wyjścia do ludzi i rozmowy o legalizacji, dzięki czemu temat będzie na ustach całej Polski :)
Lepiej stworzyć partie Wolnych Konopi! Użytkownicy marihuany mają bardzo różne poglądy polityczne, z jednej skrajności w drugą. Poza legalizacją marihuany (a i tu zdarzają się dyskusje) nie mamy jednego wspólnego postulatu - dlatego koncentrujemy się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co by nas podzieliło. Swego czasu część naszych aktywistów rzeczywiście zabiegała o powołanie takiej "partii jednego postulatu", ale aktualnie nie ma takiego planu (z czego osobiście jestem zadowolony).
Czy można zbierać podpisy zagranicą? Jak najbardziej tak! Podpisywać listy może każdy uprawniony do głosowania obywatel RP, bez względu na to, na jakim jest kontynencie!
W moim powiecie nie ma żadnego punktu. Fajnie, jakby taki się pojawił. Pewnie, że fajnie - dlatego potrzebna nam wasza pomoc :) Nie mamy centralnego biura konopnego, bazujemy na pracy aktywistów i naszych zwolenników w terenie. Dlatego jeśli tylko znacie jakiś zaprzyjaźniony sklep czy lokal w waszej okolicy, namówcie ich do udziału w akcji!
Musi to być dokładnie wyznaczony punkt, czy można zbierać podpisy tak "na ulicy"? Jak najbardziej zachęcamy do zbierania podpisów na własną rękę! Stacjonarne punkty to właściwie tylko uzupełnienie dla tych, którzy chcą się podpisać, ale nie mają czasu/możliwości/ochoty angażować się bardziej. Wszystkich aktywistów namawiamy do tego, żeby w maju wydrukowali listy poparcia i ruszyli w teren namawiać ludzi i poszerzać ich horyzonty :)
Gdzie można podpisać? Do czasu rozpoczęcia zbiórki w maju opublikowana zostanie dokładna mapa z adresami stacjonarnych punktów, a do tego tysiące aktywistów w całym kraju (i nie tylko!) zbierać będzie podpisy na własną rękę na ulicach, skwerach, targowiskach etc. Zainteresowanie akcją jest ogromne, do czasu startu zbiórki mamy nadzieję mieć punkty do podpisów w każdym powiecie :)
Które to już zbieranie podpisów? Pierwsze? "Na poważnie" do tej pory były tylko dwa podobne przedsięwzięcia: w 2014 roku zbieraliśmy podpisy pod europejską inicjatywą obywatelską (Polska zebrała ponad 2-krotność wymaganych podpisów, niestety inne państwa unijne nie dały rady) oraz w 2016 roku pod projektem medycznej marihuany (kilka miesięcy później zmiany, choć w okrojonym zakresie, weszły w życie). Planowana na ten rok akcja to pierwsze podejście do wykorzystania mechanizmu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w temacie zniesienia kar za posiadanie i uprawę na własny użytek.
I tak nic z tego. Nigdy to nie przejdzie. Będziemy próbować do skutku! Nikt nie każe się angażować, ale po co poświęcać czas na wyszydzanie tych, którym się chce? Na całym świecie zachodzą zmiany, dotrą i do nas, lecz by to się stało - trzeba próbować. Jak to mówią: żeby wygrać, trzeba grać! :)
Drugi dzień czekam na odpowiedź mailową ze strony Wolnych Konopi... Na adres inicjatywa@wolnekonopie.pl otrzymujemy tysiące (!) maili, na które regularnie zbiorczo odpisujemy. Prosimy o cierpliwość :) Może też zdarzyć się, że mail zaginie gdzieś po drodze, co przy tej ilości wiadomości jest po prostu nieuniknione - i tu prosimy o wyrozumiałość, robimy co możemy i jak umiemy :)
Jakim idiotą trzeba być żeby wpisać w ustawie 30 gramów dla każdego? Chyba najczęstszym pytaniem o samą treść proponowanych zmian jest: "czemu tak dużo?". Drugim najczęstszym pytaniem jest: "czemu tak mało?". Rozumiecie? :) Punktem odniesienia dla nas były amerykańskie stany, w których 1 uncja (~28 gramów) jest najczęściej przyjmowaną wartością w prawie. Jeśli Polacy w Chicago mogą mieć 30 gramów, to takie same prawa chcemy wywalczyć dla Polaków nad Wisłą! :) 30 gramów to też ilość, która pozwala już na prowadzenie małej uprawy na własne potrzeby - gdyby to było 2 czy 5 gramów to uprawa automatycznie podlegałaby karze. Nie ma bezpieczniejszego i pewniejszego źródła, niż owoc własnej pracy, bez pestycydów, wzmacniaczy i syntetyków!
Wolne Konopie powinny w tej sprawie współpracować z partią (...) Nasza filozofia w tym zakresie jest prosta: próbować wszystkiego. Kiedy nasi przedstawiciele angażowali się politycznie, rozlegał się płacz, że się "upolityczniamy". Przygotowujemy BEZPARTYJNY, obywatelski projekt ustawy, ale równocześnie rozmawiamy z politykami wszystkich partii. Tak, WSZYSTKICH ;) Projekt złożony przez partię X zawsze będzie odrzucany przez partię Y, dla zasady - oni inaczej nie potrafią. Projekt obywatelski jest bardziej "neutralny".
Czy osoba niepełnoletnia może składać podpis? Nie, pod projektem ustawy podpisywać się mogą wyłącznie pełnoletni obywatele.
Czemu dopiero w maju/czerwcu? Ustawa przewiduje, że na zbiórkę podpisów od momentu startu są 3 miesiące. Gdybyśmy rozpoczęli akcję już teraz, musielibyśmy ją zakończyć na wiosnę. Latanie po ulicach z listą i zachęcanie ludzi do rozmowy jest dużo łatwiejsze w miesiącach letnich niż w deszczu ze śniegiem :) O dokładnej dacie rozpoczęcia zbiórki będziemy informować na Facebooku oraz mailem do osób, które zgłosiły się na inicjatywa@wolnekonopie.pl - musimy otrzymać oficjalne zawiadomienie z Kancelarii Sejmu, więc nie będziemy znali dokładnego dnia z wyprzedzeniem.
Przecież z 4 krzaków można uzyskać ponad 100 g, jak to się ma do limitu 30 g? Tak, to prawda. Zdajemy sobie sprawę z tego, że projekt ma swoje ograniczenia i daleki jest od rozwiązania wszystkich problemów, jakie rodzi ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii w obecnym kształcie. Proponowany przez wielu z was zapis w stylu "30 gramów lub plon z 4 roślin" jest nierealny, bo nie ma praktycznych sposobów na udowodnienie, że "te trzy kilo to z 4 roślin, panie władzo". Wiemy, że są ogrodnicy, którzy z pięknych outdoorowych drzewek potrafią zebrać i kilo i dwa z jednej rośliny, ale są i tacy, którzy w malutkich boxach czy na parapetach uprawiają automaty, które dają po kilka-kilkanaście gramów. Jeśli wiecie, że zbierzecie 30 gramów z jednej roślinki - to po prostu nie uprawiajcie czterech... No i przyznać się - kto z was NIE chciałby mieć takiego problemu? ;)
Ile jest podpisów na chwilę obecną? Zero (stan na luty 2021) - ponieważ startujemy ze zbiórką dopiero w maju/czerwcu :)
Czy będą jakieś identyfikatory dla zbierających? Nie ma takiej potrzeby, a operujemy praktycznie bez budżetu, więc nie robimy nic niepotrzebnego :) Wszystkie osoby, które napiszą maila na inicjatywa@wolnekonopie.pl otrzymają przed startem zbiórki wszystkie niezbędne informacje praktyczne, w tym oficjalną listę do zbierania podpisów i odpowiednie instrukcje.
Jak dokładnie będzie wyglądać złożenie podpisu? Ustawa o inicjatywie mówi tak: Obywatel udziela poparcia projektowi ustawy, składając na wykazie, obok swojego imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL, własnoręczny podpis. Na każdej stronie wykazu musi znajdować się nazwa komitetu i tytuł projektu ustawy, której obywatel udziela poparcia. - wszystko będzie w kartach i instrukcjach, które prześlemy aktywistom zapisanym na inicjatywa@wolnekonopie.pl
Czy przewidujecie jakieś gadżety dla zbierających podpisy, np. koszulki? Na pewno fajnie by to wyglądało, ale ubranie kilku tysięcy osób nas przerasta - pamiętajcie, my tego nie robimy dla siebie, to wspólny wysiłek! :)
Czy jest jakieś minimum, którego oczekujecie, czy każdy podpis się liczy? Oczywiście każdy podpis ma znaczenie, a czym więcej tym lepiej ;) Na kartach do zbierania podpisów będzie miejsce na 10 podpisów - ze względów praktycznych, bardzo nam zależy, żeby karty były pełne. Jeśli uda wam się zebrać mniej - nie ma problemu, zanieście je do najbliższego punktu zbiórki, oni uzupełnią :) Z naszego doświadczenia wynika, że zebranie stu podpisów to pestka, a kto może poświęcić trochę więcej czasu, powinien dać radę i tysiąc.
Czy można się podpisać dwa razy na listach poparcia, np. w różnych punktach? NIE - tylko nam to utrudni pracę... Kancelaria Sejmu sprawdza potem wszystkie podpisy i jeśli okaże się, że zbyt duży % podpisów jest nieważnych (duplikaty, pomyłki, osoby niepełnoletnie itd.) to mogą nawet odrzucić cały projekt, więc nie cwaniakować! :)
Czy muszę być zameldowany w miejscu zbierania podpisów? Absolutnie NIE - zbierać może każdy i wszędzie! :)
Czy Sejm może wyrzucić nasze podpisy do śmietnika? Za gradobicie, trzęsienie ziemi, koklusz i posłów niestety nie odpowiadamy, ale ustawa dot. inicjatywy obywatelskiej mówi, że Marszałek Sejmu ma OBOWIĄZEK skierować projekt do I czytania w terminie 3 miesięcy od zakończenia zbiórki. O tym, czy zostanie skierowany do dalszych prac i ostatecznie przyjęty, decydować będzie 460 wybrańców Narodu...
Dlaczego w projekcie nie ma nic o THC u kierowców, polskich uprawach marihuany medycznej, ułatwieniach dla rolników itd.?
Zależało nam na tym, żeby projekt był maksymalnie prosty i dotyczył najczęstszego problemu, z jakim spotykają się użytkownicy. Posiadanie niewielkich ilości to ponad 90% spraw "narkotykowych", stąd takie zapisy. Nad bardziej kompleksowym rozwiązaniem pozostałych tematów pracujemy bezpośrednio we współpracy z posłami różnych opcji.
-
... to chyba najpopularniejsze kwestie, o jakie pytacie w mailach, wiadomościach i komentarzach. Jeśli będzie potrzeba, pojawi się część druga :) I tu jednocześnie prośba do aktywistów - jeśli widzicie, że ktoś pyta w komentarzach pod naszymi postami o jedną z tych rzeczy, odpowiadajcie im od razu, linkując do tego tekstu, wklejając konkretną odpowiedź albo odpisując po swojemu - bardzo ułatwi nam to pracę!