O autorze
Magdalena Ogórek - Publicystka, dr nauk humanistycznych, historyk Kościoła, wykładowca akademicki, aktualnie w Małopolskiej Wyższej Szkole w Krakowie, była komentatorka telewizyjna oraz dziennikarka TVN24BIŚ, autorka programu „Atlas Świata”

W latach 2012 - 2014 konsultant w Narodowym Banku Polskim. Od 2008 do 2010 ekspert w Klubie Parlamentarnym SLD. W latach 2002 – 2005 pracownik administracji państwowej w tym: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Specjalista w Departamencie Unii Europejskiej i Współpracy, Międzynarodowej MSWiA i Departamencie Prasowym MSWiA, Rzecznik prasowy Europejskiej Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa w Europie, w Centrum Informacji Rządowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Kancelarii Prezydenta i Biurze Integracji Europejskiej. Autorka dwóch pozycji książkowych o tematyce historycznej i artykułów naukowych, animatorka kampanii profilaktyki zdrowotnej dot. zwalczania nowotworu piersi.

Wykształcenie: dr nauk humanistycznych na Uniwersytecie Opolskim, ukończyła studia tematyczne w EIPA (European Institute of Public Administration ) w Maastricht, studia podyplomowe na kierunku Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

magdalenaogorek.eu

Postępowy nowoczesny mizogin.

Szacunek dla drugiego człowieka to podstawa nie tylko w relacjach interpersonalnych, ale przede wszystkim w debacie publicznej. Tymczasem, gdy brakuje argumentów w politycznym sporze pomiędzy kobietą a mężczyzną, część publicystów natychmiast korzysta z prymitywnych stereotypów. Nawet u tych, którzy za wszelką cenę usiłują nosić maskę postępowych, nowoczesnych, ba - Europejczyków, walczących o równouprawnienie - mizoginizm wygrywa, gdy przychodzi do wymiany opinii z kobietą, mającą odmienne zdanie.


W ostatnich kampaniach uczono nas, że kobieta nie może odnieść samodzielnie sukcesu.
Wszak w pojedynkę szczyty zdobywa jedynie mężczyzna, dumnie prężąc zroszone wysiłkiem czoło.
Za sukcesem kobiety zawsze musi ktoś stać.
Ba, za sukcesem. Za jakimkolwiek przejawem emancypacji, np. politycznej - także.
Co z tego, że premier Beata Szydło pokazała wszystkim, jak znany z początku niewielu osobom kandydat może wygrać kampanię prezydencką przy sondażach 63% dla urzędującego wówczas Bronisława Komorowskiego. Natychmiast należało zapomnieć jej ów sukces i ogłosić, że jest ...niesamodzielna.
Ewa Kopacz. Została premierem w trudnym dla PO momencie, pokazując swoim kolegom, kto jest silnym liderem. A mimo to rozległy się głosy, że to nie ona decydowała o kształcie list wyborczych, a Donald Tusk dyktował je z Brukseli.
Magdalena Ogórek. W tym przypadku brak logiki w artykułach wielu dziennikarzy. W tych samych tekstach, w których pisano: mówi za nią Leszek Miller, dodawano, że Ogórek przedstawiła niezależny wolnościowy program . To jak? Premier Miller napisał kandydatce wolnościowy program? Ciekawe.

Historia sama dopisała smutną puentę tej zmaskulinizowanej historii. To Mateusz Kijowski został ograny, służąc za zderzak (określenie "marionetka" czy "Ken"uważam za obraźliwe), gdyż plan jest zupełnie inny. Pana Kijowskiego na czele KOD zastąpić ma Władysław Frasyniuk, były przewodniczący Unii Wolności, który wraz z wsparciem trzech byłych Prezydentów, "Leszkiem Balcerowiczem Bis", czyli Ryszardem Petru mają stworzyć siłę, jaka utoruje sobie drogę po przyszłą władzę, by w następnych wyborach zmierzyć się z PiS. (Już wyobrażam sobie uśmiech stojącego w kulisach red. Adama Michnika).

Tyle, że plan ten z góry skazany jest na porażkę. Młodego, zbuntowanego pokolenia, które głosowało na Andrzeja Dudę i Pawła Kukiza nie przekona ani Władysław Frasyniuk, ani Bronisław Komorowski.
Aleksandra Kwaśniewskiego, Prezydenta dwóch kadencji kojarzą teraz przede wszystkim z memami o bardzo smutnym wydźwięku. Młodzi ludzie chcą pracy, mieszkań, wsparcia dla dzieci. Nadziei na zmianę, na lepszą Polskę. Przez ostatnie 8 lat patrzyli na to, jak pracę dostawali ich koledzy, którzy mieli "relacje" lub pochodzili z "właściwych" rodzin. To ta siła, jaka złożyła się na 20% Pawła Kukiza w kampanii prezydenckiej, pójdzie do urn za 4 lata.
Czy akurat PiS będzie odpowiedzią na to zapotrzebowanie - to się okaże, ale na pewno nie będzie już powrotu do systemu "oligarchii politycznej".Przypomnę, że będą głosowały także kobiety, które mają serdecznie dosyć narracji części polityków i dziennikarzy, w którym panie traktowane są pogardliwie.


Fragment wywiadu dla fronda.pl

Tomasz Lis napisał na Twitterze „Prezydenta Dudę bardzo chwali pani Ogórek. I to jest bardzo wiele mówiąca recenzja.” Jak Pani skomentowałaby tę wypowiedź?

Zaznaczając szacunek dla pana redaktora Lisa, bardzo mi przykro jako kobiecie. Po tym tweecie, który pani zacytowała, dwie godziny później na portalu „Newsweek.pl” ukazał się bardzo szeroki artykuł komentujący tę naszą wymianę Twitterową, uzupełniony o tytuł, że ja jako „aniołek łaszę się do PiS-u”.

Bardzo źle brzmi to w ustach tych, którzy dumnie określają się jako osoby nowoczesne, postępowe, respektujące równouprawnienie, równość. Z jednej strony dumnie mienią się Europejczykami, odrzucają tzw. polską zaściankowość i konserwatyzm, a w dyskusji z kobietą - gdy dochodzi do merytorycznego sporu - używają jedynie uproszczeń i prymitywnych stereotypów, przez nich samych wyśmiewanych. Gdy brakuje argumentów merytorycznych, stosują te ad personam.

Nazywanie wykształconych kobiet „aniołkami” jest ogromną dyskredytacją. Gdybym wypowiedziała się w ten sposób na przykład o panu Mateuszu Kijowskim, z którym mogę się nie zgadzać, a którego szanuję – i domagam się takiego samego szacunku – to spotkałoby się z ogromną krytyką.
W ten sposób środowisko to demaskuje swoją hipokryzję.
Ich sztandarowe hasła “równouprawnienie”„równa płaca”, „równo traktujmy kobiety”, „jesteśmy nowoczesnymi Europejczykami” nie mają pokrycia w rzeczywistości.


Całość wywiadu dostępna na: http://www.fronda.pl/a/nasz-wywiad-dr-magdalena-ogorek-miazdzy-hipokryzje-anty-pisowcow-i-kibicuje-ministrowi-morawieckiemu,72346.html
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ORĘDZIE GRODZKIEGO

PILNE 0 0"Nikomu nie wolno dzielić ludzi!". Podczas orędzia marszałka Grodzkiego w TVP padły mocne słowa
WYWIAD 0 0"Obawiam się manipulacji TVP". Marszałek Grodzki o kulisach przygotowań do orędzia
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
0 0Orędzie Grodzkiego może zadziwić widzów TVP. I okazuje się, że Kurski nie ma tu nic do gadania
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO