Wpływ kondycji zdrowotnej na samopoczucie jest prawdą ogólnie znaną i przyjętą. „Nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz” (J. Kochanowski). Moda na dbanie o zdrowie jest pozytywnym zjawiskiem społecznym, które przyczynia się do poprawy jakości życia wielu ludzi – wielu z nas. Fitness rozumiany jako styl życia wpływa na tę sferę wielopłaszczyznowo. Z kolei wśród różnych rodzajów aktywności trening funkcjonalny to taki, którego rzeczywiste efekty zabieramy ze sobą do domu, do pracy czy na wakacje. Jest on ważny, gdyż daje zdrowie w codziennych sytuacjach. Aktywność polecana osobom praktycznym, które lubią sensowne działania.
Fintess zaczyna się w głowie, ale nigdy się tam nie kończy.
Istota treningu
Trening funkcjonalny ma swoje korzenie w rehabilitacji. Natomiast jego adresatami mogą być wszyscy chętni. Ma on bowiem - poprzez imitowanie ruchów wykonywanych w życiu codziennym - uwolnić lub zapobiec potencjalnym bólom i wadom postawy, które mogłyby przeszkodzić w efektywnym wypełnianiu zadań o charakterze motorycznym. Poprawie ulega jakość ruchu. Celami są zarówno niwelowanie, jak i profilaktyka. Zestaw ćwiczeń powinien być dostosowany do potrzeb danej osoby. Zaletą jest więc indywidualny charakter. Trening taki nastawiony jest na korektę i kompensację konkretnych niedoskonałości oraz ukierunkowany na progres celujący w osiągnięcie prawidłowej postawy.
Dobór ćwiczeń
Podczas zajęć wykonywać będziemy ćwiczenia wielostawowe, wielopłaszczyznowe, a także proprioceptywne (dotyczą zmysłu orientacji ułożenia części własnego ciała). Oznacza to ruchy złożone, angażujące różne (liczne) partie ciała. Nastawione są również na zdobywanie swobody w sprawnym ich wykonywaniu oraz pomagają w utrzymywaniu właściwej równowagi i stabilizacji.
Pracuje możliwie dużo mięśni szkieletowych. Zaangażowane są wszystkie włókna mięśniowe. Tak, by korzyści odnosiło całe ciało - w tym mięśnie głębokie. Pozwala to na wzmocnienie, poprawę gęstości, napięcia oraz wyglądu wymienionych struktur. Dodatkowo uczestnicy mogą nauczyć się prawidłowego oddechu, nabierają lepszej koordynacji ruchowej a także minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji. Trening stara się równoważyć siły centralnego gorsetu mięśniowego działającego na kręgosłup.
Wykorzystywany jest tu sprzęt: hantle, piłki (fitball), Bosu, trampoliny, taśmy, piłki lekarskie, liny TRX, Flexi-Bar, Kettlebell, Ovoball, worki z piaskiem itp. Ćwiczenia są różnorodne, co zapobiega wystąpieniu znudzenia. Przeciwnie, ma wzbudzić ciekawość oraz potencjał ćwiczącego.
Doskonalenie aktu ruchowego
Trening funkcjonalny zalecany jest jego uczestnikom minimum 2 razy w tygodniu. Systematyka i regularność pozwolą nabrać wprawy oraz wpłyną na wytworzenie właściwych odruchów związanych z motoryką, wykonywaniem konkretnych czynności. Ostatecznie osoby regularnie odbywające trening funkcjonalny lepiej znoszą wielogodzinną, siedzącą pracę za biurkiem czy podróż za kierownicą auta. Łatwiej im podnosić, przekładać i przenosić ciężkie przedmioty, wieszać firanki, robić zakupy, sprzątać, pielić grządki czy wytrzymać seans w kinie (który w cale nie tak łatwo wysiedzieć, kiedy występują problemy z kręgosłupem) i wiele innych. Są to ćwiczenia, z których mogą skorzystać osoby starsze. Praktykują je również sportowcy. Każdy może ćwiczyć na swoim poziomie, ale w obszarze tej samej idei: poruszać się, by żyć.