Iran
Iran Iran PressTV
Reklama.
O potencjale rynku irańskiego po zniesieniu sankcji gospodarczych pisałem w NaTemat.pl w ubiegłym roku. Iran to nowoczesny kraj z dużym rynkiem konsumenckim.
Misje gospodarcze do Iranu w 2016 roku
W dniach 5 - 9 marca 2016 r. odbyła się misja gospodarcza organizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Ambasada RP w Teheranie, Ministerstwem Rozwoju oraz Polsko-Irańską Izba Gospodarczą. Udział w misji wzięło udział 70 przedstawicieli polskiego biznesu.
Jak podaje Wyborcza.biz irańscy kontrahenci byli zainteresowani możliwościami polskich firm w zakresie budowy infrastruktury kolejowej, budowy i wyposażenia zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, ofertą polskiej branży kosmetycznej oraz sektorem maszyn dla rolnictwa.
Podczas misji umowę z irańskim partnerem podpisał polski producent ciągników Ursus. Jak podaje rp.pl, Irański kontrahent Ursusa wchodzący w skład grupy Iran Tractor Manufacturing Company ITMCO dostarczy podzespoły które będą montowane w ciągnikach przeznaczonych na rynki eksportowe. Ursus oferuje w Iranie pełen zakres produktów - od małych ciągników rolniczych po duże, o mocy 280 KM, a także pełen zakres sprzętu z oferty Ursusa czyli ponad 100 modeli maszyn rolniczych: przyczepy, ładowacze czołowe, prasy, owijarki.
Podczas misji współpracę z irańskimi kontrahentami nawiązała firma Rohlig Suus Logistics. Jako podaje PortalSpozywczy.pl "podczas misji Rohlig Suus Logistics podpisał porozumienie o współpracy z irańskim partnerem, działającym w obszarze transportu intermodalnego (transport morski, kolejowy i drogowy) na trasie Iran – Polska oraz frachtu morskiego na kierunku Daleki Wschód – Iran".
Wg relacji SadyOgrody.pl Andrzej Piłat, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej podkreślił, że polska współpraca z Iranem może również dotyczyć przemysłu rolno-spożywczego. Iran to kraj z 80 mln konsumentów, może być dla polskich firm także „bramą” na rynki Afganistanu i Pakistanu.
Udział w misji wzięli także przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz PKO BP. Należy wspomnieć, że PKO BP już na początku roku wymienił z kilkoma irańskimi bankami klucze SWIFT, co otworzyło drogę do prowadzenia rozliczeń finansowych między Polską a Iranem. Z kolei KUKE od marca oferuje ubezpieczenia średnio i długoterminowych kredytów eksportowych oraz inwestycji w Iranie w ramach ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa.
Kolejne misje gospodarcze do Iranu odbędą się już w maju i czerwcu.
Agencja Rynku Rolnego organizuje wyjazd na Międzynarodowe Targi Spożywcze Agro Food Hospitality & Bevtech 2016. Agencja oferuje polskim producentom bezpłatną prezentację w ramach polskiego stoiska na targach oraz udział w spotkaniach B2B.
Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Ambasadą RP w Teheranie, Ambasadą Iranu w Polsce, Irańską Izbą Handlu, Przemysłu, Górnictwa i Rolnictwa oraz Polsko-Irańską Izbą Gospodarczą organizuje w terminie 4 – 8 maja 2016 r. Misję Gospodarczą sektora energetyczno-wydobywczego do Iranu. Program Misji przewiduje: Polsko-Irańskie Forum Biznesu w Teheranie, nawiązanie kontaktów i przeprowadzenie indywidualnych rozmów handlowych z przedstawicielami irańskich firm zainteresowanych wymianą handlową z przedsiębiorstwami z Polski, udział w Międzynarodowych Targach Oil & Gas Exhibition.
Kolejna misja organizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Ambasadą RP w Teheranie, Ambasadą Iranu w Polsce oraz Polsko-Irańską Izbą Gospodarczą odbędzie się w dniach 14-17 maja 2016 r. i skierowana jest do sektora medyczno-farmaceutycznego. W dniach 14-15 maja 2016 r. w Teheranie odbędzie się Konferencja „The Iran Health Summit 2016” poświęcona współpracy w branży medycznej, w dniach 15–18 maja odbędą się w Międzynarodowe Targi Wyposażenia Medycznego, Dentystycznego i Laboratoryjnego, Produktów Farmaceutycznych oraz Usług Ochrony Zdrowia 19th Iran Health International Exhibition’ 2016.
logo
Targi Iran Health 2016 Iran Health
Irański rynek szansą dla polskich firm branży lotniczej.

Iran to dla branży lotniczej bardzo obiecujący rynek
. Iran był objęty sankcjami na zakup samolotów i części do nich, przez co floty lokalnych przewoźników składają się w dużej mierze z przestarzałych maszyn. Potencjał rynku dostrzegli już najwięksi gracze rynku lotniczego. W styczniu Airbus podpisał kontrakt na dostawę swoich 118 samolotów do Iranu, ATR na 40 samolotów, Embraer 50 samolotów, a w kwietniu Boeing zaproponował sprzedaż swoich maszyn.
Jak widać, także polska dolina lotnicza ma szansę znaleźć miejsce dla swoich produktów i usług w Iranie.
Warto też wspomnieć że LOT chce wprowadzić loty z Warszawy do Teheranu.
logo
IranAir Iran Press TV
Technologie i maszyny dla przetwórstwa spożywczego
Polskie firmy są uznanymi na świecie producentami maszyn, urządzeń i linii dla przetwórstwa spożywczego. Rozwiązania i technologie dla przetwórstwa owoców i warzyw, mleczarstwa, piekarnictwa i przetwórstwa mięsnego to jeden z najlepszych produktów eksportowych polskich firm z dużymi perspektywami na rynku irańskim. Iran eksportuje prawie 80 procent żywności, posiada ponad 12000 zakładów przetwórstwa spożywczego. Wraz z napływającymi z zagranicy nowoczesnymi technologiami pozwalającymi na rozwój rolnictwa w Iranie, będzie rosło zapotrzebowanie na przetwarzanie rodzimych produktów. Główne segmenty produktowe które mogą stworzyć przewagę konkurencyjną dla polskich eksporterów to automatyzacja linii produkcyjnych, systemy monitorowania i kontroli procesów produkcyjnych i wytwórczych oraz kontrola jakości i higieny produkcji. Irański rynek przetwórstwa spożywczego jest jednym z najprężniej się rozwijających rynków w rejonie MENA ( Bliski Wschód i Afryka Północna ). Wzrost branży przetwórczej wiąże się ze wzrostem konsumpcji, zmianami nawyków żywieniowych, bogaceniem się społeczeństwa irańskiego i młodym wiekiem irańskich konsumentów, 60% społeczeństwa jest w wieku poniżej 30 roku życia.
Targi branżowe i misje gospodarcze
Najlepszym sposobem na nawiązanie relacji z potencjalnymi kontrahentami na rynku irańskim na wstępnym etapie jest udział w misjach gospodarczych wspieranych przez organizacje gospodarcze oraz udział w międzynarodowych i branżowych imprezach targowych odbywających się w Iranie. Poza udziałem w dużych, międzynarodowych imprezach targowych organizowanych w Teheranie, warto także pomyśleć o udziale, lub choćby odwiedzeniu imprez branżowych i lokalnych, gdzie nie ma jeszcze natłoku zagranicznych, konkurencyjnych graczy rynkowych.
Więcej informacji: [b]Rynki24.pl