Wakacje 2022 już za kilka tygodni. To są wyjątkowe wakacje i wyjątkowe lato dla nas wszystkich. Spragnieni słońca, wypoczynku, dobrego samopoczucia i pogody ducha będziemy także poszerzać swoje horyzonty przy dobrej lekturze.
Poniżej mój subiektywny wybór lektur na wakacje. Mam nadzieję, że spełni on także Wasze oczekiwania. Zapraszam także do dodawania swoich propozycji w komentarzach.
"Imperium Dzieci" - Marta Sokołowska
Polska powieść dystopijna "Imperium Dzieci". Wydana w czerwcu 2021 polska powieść dystopijna to duże wydarzenie w polskiej literaturze. Polska powieść dystopijna jest propozycją wyjątkową na tle naszego rynku wydawniczego. W społeczeństwie podzielonym na cztery klasy – wybrańców i wyrzutków, oczekujących i oprawców – o upragnione dziecko stara się B-Maria, która tym samym podejmuje nierówną walkę z systemem. Surowe reguły Imperium Dzieci wymuszają na wszystkich bohaterach opowiedzenie się po jednej ze stron: za reżimem, który nagradza posłusznych, lub przeciwko niemu, wraz z buntownikami dokonującymi przewrotu. Czy warto jednak zmieniać świat, w którym dzieci nie cierpią?. Dla mnie jako fana literatury fantastycznej i historii alternatywnych pozycja obowiązkowa.
"Król" - Szczepan Twardoch
Serial świetny, czas na książkę. Król, powieść Szczepana Twardocha z 2016 roku, której akcja rozgrywa się w Warszawie, w dwudziestoleciu międzywojennym. Głównym bohaterem jest Jakub Szapiro, żydowski bokser i gangster. W 2018 r. ukazała się kontynuacja książki pt. Królestwo.
"Kasacja" - Remigiusz Mróz
Kolejna powieść Remigiusza Mroza do przeczytania. Kasacja to polski thriller prawniczy autorstwa Remigiusza Mroza, wydany po raz pierwszy przez Wydawnictwo Czwarta Strona w 2015. Powieść jest pierwszym tomem serii Joanna Chyłka. Książka opowiada o mecenas Joannie Chyłce, prawniczce, która razem z aplikantem Kordianem Oryńskim broni Piotra Langera – mężczyznę oskarżonego o podwójne morderstwo. Aplikant Kordian Oryński rozpoczyna pracę w prestiżowej kancelarii prawniczej Żelazny & McVay w Warszawie. Dostaje się pod skrzydła świetnej pani adwokat, Joanny Chyłki. Kobieta jest w trakcie sprawy, która z góry wydaje się przesądzona: oskarżony prawdopodobnie zabił dwie osoby, po czym spędził dziesięć dni razem z ich zwłokami we własnym mieszkaniu. Po przegranej sprawie kobieta próbuje skierować wyrok wydany przez sąd do kasacji.
"Niepokorni" - Vincent V. Severski
Lubię książki Vincenta Severskiego, bo lubię książki szpiegowskie. Gratka dla fanów literatury Johna Le Carre. Niepokorni to powieść szpiegowska autorstwa Vincenta V. Severskiego wydana w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Po brawurowej eksfiltracji Michaiła Popowskiego z Rosji, ekipa Konrada Wolskiego i Sary Korskiej napotyka niespodziewane trudności w Polsce. Wydział Q, którym kierują Konrad i Sara zostaje rozwiązany. Nowy szef rosyjskiego wywiadu wysyła komando, które ma odnaleźć i zlikwidować Popowskiego. Oddział wyrusza do Helsinek, a w jego skład wchodzi Jagan. Sara i Konrad mobilizują pracowników rozwiązanego wydziału do ostatniej akcji. Sprawa sięga najwyższych czynników władzy w Polsce...
"Opowieść podręcznej - Margaret Atwood
Jako uzupełnienie wspomnianej wcześniej polskiej powieści dystopijnej. Opowieść podręcznej (ang. The Handmaid’s Tale) to powieść kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood wydana w 1985 w Toronto w wydawnictwie „McClelland & Stewart”.
Antyutopia utrzymana w konwencji socjologicznej fantastyki naukowej, której akcja toczy się w nieodległej przyszłości w Stanach Zjednoczonych. Książka zdobyła pierwszą w historii Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a za najlepszą powieść science fiction opublikowaną w Wielkiej Brytanii. Powieść, feministyczna w wymowie, wiązana jest przez krytyków z reakcją na rządy Ronalda Reagana, republikańskiego prezydenta USA, kiedy to próbowano ograniczyć procesy emancypacyjne. Utwór jest studium psychologicznym młodej kobiety postawionej w ekstremalnej sytuacji życiowej. Fabuła powieści osadzona jest w niedalekiej przyszłości w Republice Gileadzkiej – państwie powstałym na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. Stworzone przez rasistowsko-nacjonalistyczną organizację terrorystyczną o profilu religijnym – Bank Myśli Synów Jakuba, jest ideologiczną odpowiedzią na wszechogarniającą klęskę ekologiczną, bezpłodność oraz upadek społeczeństwa. Uwięzienie i zabicie prezydenta oraz rozwiązanie Kongresu doprowadziło do upadku legalnego rządu oraz zawieszenia konstytucji. Nowa władza szybko nabrała cech religijnie nastawionej dyktatury wojskowej i zaczęła przekształcać społeczeństwo według nowych zasad, opartych przede wszystkim na Starym Testamencie. Władcy Gileadu, dosłownie odczytując słowa Biblii, hodują rzesze płodnych kobiet na reproduktorki, tytułowe „podręczne”. Podręczną otrzymuje zasłużony towarzysz, który nie może mieć potomstwa w swoim związku małżeńskim. Podczas skomplikowanego rytuału seksualnego podręczna jest zapładniana przez mężczyznę, spoczywając w ramionach jego żony. Bohaterką powieści jest bezimienna młoda kobieta, schwytana podczas próby ucieczki do Kanady, podczas której zostaje oddzielona od męża Łukasza, a ich córka trafia w nieznane im miejsce. Bohaterka zostaje wysłana do obozu dla podręcznych, a po przeszkoleniu trafia do domu Komendanta i jego żony Sereny Joy. Poznaje tam Nicka, młodego szofera Komendanta, dzięki któremu ma szansę odzyskać utraconą wolność.
"Zamek z piasku, który runął" - Stieg Larsson
Filmy świetne, czas na książki. Zamek z piasku, który runął to trzecia powieść kryminalna szwedzkiego dziennikarza Stiega Larssona, będąca zarazem ostatnią częścią oryginalnej larssonowskiej trylogii Millennium. Powieść jest zintegrowana z drugą częścią zatytułowaną Dziewczyna, która igrała z ogniem. Do szpitala Sahlgrenska w Göteborgu zostają przywiezione dwie osoby. Pierwsza to ciężko ranna Lisbeth Salander ścigana listem gończym i podejrzana o dokonanie podwójnego morderstwa. Dodatkowo Lisbeth ściga jej przyrodni brat Ronald Niedermann. Drugi poszkodowany to Alexander Zalachenko – były zabójca pracujący na zlecenie sowieckich służb specjalnych i ojciec Lisbeth. Dziennikarz śledczy Mikael Blomkvist szuka informacji o przeszłości Salander i pisze artykuł oczyszczający Lisbeth z zarzutów, który ujawnia prawdę o działaniu służb bezpieczeństwa.
"Droga" - Cormac McCarthy
Droga (ang. The Road) to powieść Cormaca McCarthy’ego opublikowana w 2006 roku. Utwór opowiada o podróży mężczyzny i jego małego syna poprzez postapokaliptyczny obszar dawnych Stanów Zjednoczonych. Głównymi bohaterami są Ojciec i Chłopiec walczący o przetrwanie 10 lat po nieokreślonym, niszczycielskim kataklizmie, który zamienił Amerykę Północną w pustkowie bez roślin, zwierząt i słońca. Ludzie, którzy przetrwali kataklizm, zmuszeni są do szukania jedzenia w odpadkach lub kanibalizmu. Ojciec wraz z Chłopcem udają się w podróż na południe w nadziei, że tam będzie cieplej. Po drodze usiłują przeżyć, szukając schronienia, żywności i paliwa, starając się jednocześnie zachować człowieczeństwo.
"Festung Breslau" - Marek Krajewski
Festung Breslau – powieść kryminalna polskiego pisarza Marka Krajewskiego. Akcja powieści rozgrywa się w 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, w oblężonej twierdzy Breslau, czyli we Wrocławiu. Jest to czwarta część cyklu powieści kryminalnych, których bohaterem jest pracownik wrocławskiego prezydium policji 62-letni Eberhard Mock. Główny bohater ma nieszablonowe, kontrowersyjne metody pracy, niejednokrotnie korzysta z pomocy przestępców, a jego uczciwość pozostawia wiele do życzenia. Festung Breslau zaczyna się, gdy do Mocka przychodzi jego starszy brat Franz. Dostał on list, w którym ktoś podważa winę mordercy bratanka Mocka (szczegóły można znaleźć w drugiej części cyklu Koniec świata w Breslau) i podaje adres pewnego domu. Z tego powodu obaj panowie przedostają się do zajętej przez Rosjan części miasta i pod wskazanym adresem znajdują potwornie okaleczoną młodą dziewczynę, która wkrótce umiera. Denatka okazuje się być krewną znanej, przebywającej w obozie pracy, antyfaszystki hrabiny Gertrudy von Mogmitz. Przekonany przez nią Mock rozpoczyna prywatne śledztwo w tej sprawie, w trakcie którego nieustannie jest targany wyrzutami sumienia z powodu ciągłego odkładania ucieczki z żoną z ogarniętego wojną Wrocławia. Podczas tej sprawy poznaje galerię intrygujących postaci, m.in. zakochanego w hrabinie filozofa Rudolfa Brendela czy komendanta obozu, w którym więziono hrabinę, Hansa Gnerlicha. Pojawi się też znany z pierwszej części cyklu Śmierć w Breslau Erich Kraus, zagorzały wróg Mocka, oraz współpracujący z Mockiem przestępcy - Cornelius Wirth i Heinrich Zupitza, a także patolog doktor Lasarius.
"Ubik" - Philip K. Dick
Ubika można i należy czytać co jakiś czas w celu wyrwania swojego jestestwa z rutyny. Ubik wywraca za każdym razem mój mózg na drugą stronę. Ubik to powieść science fiction autorstwa Philipa K. Dicka. Akcja powieści dzieje się w Federacji Północnoamerykańskiej, w futurystycznej wersji roku 1992, gdzie technika jest tak zaawansowana, że pozwala cywilom latać na Księżyc, a zdolności psioniczne są powszechnie uważane za realne. Protagonista, Joe Chip pracuje dla korporacji Glena Runcitera, zatrudniającej ludzi ze zdolnościami do blokowania pewnych paranormalnych mocy (np. antytelepatów, którzy potrafią powstrzymać telepatę przed czytaniem umysłu klienta). Mimo wysokiej pensji i dobrej pozycji w firmie (decyduje o zatrudnianiu nowych inercjałów) jest zadłużony i nieszczęśliwy. Runciter prowadzi korporację wraz ze zmarłą żoną Ellą, utrzymywaną w stanie półżycia, pozwalającym na ograniczoną komunikację ze światem.
Gdy magnat biznesowy Stanton Mick wynajmuje firmę Runcitera do ochrony jego obiektów na Księżycu przed psionikami z największej na świecie agencji Raya Hollisa, Runciter przydziela do tego zadania wszystkich dostępnych pracowników, włącznie z nowo zatrudnioną przez Joego Pat Conley, tajemniczą młodą kobietą posiadającą niezwykłą zdolność do zmieniania przeszłości.
Gdy Runciter i Chip wraz z inercjałami docierają do księżycowej bazy Micka, orientują się, że zlecenie jest pułapką, prawdopodobnie zastawioną przez Hollisa. W wybuchu ginie Runciter. Grupa pośpiesznie wraca na Ziemię, aby umieścić go w moratorium (zakładzie przechowującym półżywych ludzi). Grupa zaczyna doświadczać dziwnych zmian w sposobie upływania czasu: rzeczy takie jak mleko czy papierosy zaczynają bardzo szybko się psuć, wytwory techniki przybierają dawniejsze formy (nowoczesny samochód staje się automobilem z lat dwudziestych). Na monetach i w telewizorze pojawia się twarz Runcitera. Wiadomości, jakie wysyła sugerują, że to Runciter przeżył, a pozostali członkowie grupy leżą w moratorium. Osoby, które odłączają się od pozostałych zostają znalezione martwe, w stanie niemal całkowitego rozkładu. Otaczająca bohaterów rzeczywistość stopniowo cofa się w czasie aż do roku 1939. Joe otrzymuje anonimowo paczkę z Ubikiem – środkiem chroniącym przed cofaniem się w czasie. Ostatecznie Joe Chip dowiaduje się, że Runciter jako jedyny przetrwał eksplozję na Księżycu, a jego wiadomości są rezultatem prób nawiązania kontaktu z półżywymi pracownikami. Cofający się świat, w którym się znajdują, jest wytworem Jory'ego Millera, półżywego, który odbiera siłę życiową innym, aby przedłużyć swoją własną egzystencję (czas półżycia jest ograniczony). Spośród bohaterów tylko Joe Chip, dzięki pomocy Elli Runciter i przysłanemu przez nią Ubikowi, pozostaje półżywy. Ella, która wkrótce reinkarnuje, prosi go, żeby zajął jej miejsce, jako doradca Glena i obrońca pozostałych półżywych. Glen Runciter znajduje kilka monet z twarzą Joe Chipa i uznaje, że to „dopiero początek”.
"Legenda" - Marie Lu
Legenda to dystopijna powieść dla młodzieży z 2011 roku napisana przez amerykańską autorkę Marie Lu .
Legenda rozgrywa się w zalanej, ufortyfikowanej i futurystycznej wersji Los Angeles, rządzonej przez totalitarną Republikę Ameryki. Powieść skupia się na Day i June Iparis, 15-latkach żyjących po przeciwnych stronach spektrum ekonomicznego. June Iparis to cudowne dziecko wojskowe, urodzone w elitarnej rodzinie i z powodzeniem przygotowane w najwyższych kręgach Republiki. Jest jedyną osobą, która kiedykolwiek uzyskała pełne oceny w Próbie, wszechstronnym teście przeprowadzanym w wieku 10 lat w celu określenia przyszłej roli dziecka w społeczeństwie. Jej rodzice zmarli kilka lat przed rozpoczęciem historii, więc wychowuje ją jej starszy brat Metias. Daniel „Day” Wing to niesławny poszukiwany przestępca, urodzony w zubożałych slumsach Republiki.