O autorze
Zapraszam dorosłych do świata nastolatków, o którym często nie mają zielonego pojęcia. Jestem autorem książki „Zakaz wstępu! O młodzieżowej (pop)kulturze i relacjach społecznych”, prowadzę stałą rubrykę "Świat młodzieżowych fascynacji" w „Problemach Opiekuńczo-Wychowawczych”. Pracuję w instytucie badawczym jako m.in. redaktor czasopism naukowych.

Najbardziej wpływowe nastolatki świata 2016 – (trans)gender, gwiazdy mediów społecznościowych i sportu

Amerykański magazyn „Time” co roku publikuje listę trzydziestu najbardziej wpływowych nastolatków świata. W tym zestawie jak w soczewce skupiają się aktualne trendy, które rządzą nastoletnim światem. O dziwo, mało jest w zestawieniu młodych osób zaangażowanych w ulepszanie świata czy identyfikowanych z polityką, a przecież obecny rok jest bardzo intensywny, jeśli chodzi o dramatyczne wydarzenia globalne, które dotykają młodzież. Do tego trwa dość emocjonująca kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych, więc amerykańskie nastolatki na pewno żyją polityką bardziej niż w ubiegłych latach. W zestawieniu dominuje reprezentacja rozrywki i showbiznesu, ale pojawiły się też ciekawe akcenty, zwłaszcza że spore grono 19-latków ujętych w rankingu rok temu zwolniło miejsce dla nowych twarzy.


Poniższa kategoryzacja powstała na potrzeby doraźne i nie uwzględnia wszystkich osób.

14-latkowie rządzą!
W zestawieniu mamy aż czwórkę czternastolatków, co jest sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wiek. Są to osoby związane z showbiznesem: 14-letnia Maddie Ziegler, czyli najsłynniejsza tancerka świata, znana z teledysków Sii oraz programu – reality show (emitowanego także w polskiej telewizji) "Dance moms”. Maddie była uwzględniona w zestawieniu w ubiegłym roku. Do tego grona dołączyli Skai Jackson – aktorka, ulubienica Ameryki, znana z produkcji Disneya, Gaten Matarazzo – rewelacyjny aktor znany z serialu „Stranger Things” (w realu urosły mu zęby...) i zwycięzca programu „Master Chef Junior” Logan Guleff.Zatrzęsienie nowych gwiazd sportu
Igrzyska w Rio przyniosły sławę także nastoletnim sportowcom. Ulubienicą Ameryki stała się gimnastyczna Simone Biles, urocza 19-latka, której kibicował na miejscu sam Zac Efron. Simone wraz z innymi medalistkami często pojawia się w mediach, promuję własną biografię. Jest naprawdę sympatyczna i uwielbiana, pojawia się na czerwonym dywanie (np. podczas rozdania nagród MTV) obok największych gwiazd. W zestawieniu znalazła się także 18-letnia Yusra Mardini, Syryjka. Sportsmenka była członkinią zespołu reprezentującego uchodźców (Refugee Olimpic Team), która wraz z rodziną przepłynęła pontonem Morze Egejskie i dotarła do wyspy Lesbos. Mimo że nie odniosła sukcesu na Igrzyskach, to stała się twarzą dramatycznej sytuacji uchodźców. Popularność młodych sportowców pokazuje, że nastolatki chcą czerpać wzorce także od tej grupy plus oczywista nasuwa się konkluzja, że obecnie profesjonalny sport generuje ogromne pieniądze m.in. z reklam, które rodzą gwiazdy popularnych dyscyplin. Warto dodać, że to dziewczyny sportsmenki znalazły się w zestawieniu.


Współczesne piękno
To ciekawe „zagadnienie” wynikające z rankingu, który ujął trzy skrajne z pozoru osobowości mediów społecznościowych - Kylie Jenner, najmłodszą latorośl klanu Kardashianów, modelkę Barbie Fereirę oraz modela Lukę Sabbata. Kylie Jenner na Instagramie śledzi 77 milionów osób, do tego każdy jej krok rejestrowany jest w mediach różnego typu, jest najpopularniejszą nastoletnią gwiazdą na świecie, a w połączeniu z rodzinnym teamem Kardashianów jest nie do pobicia. Jej wpływ na nastolatki jest ogromny – „wszystkie” chcą wyglądać jak ona. Kylie zmieniła podejście do nastoletniego „piękna”, mimo że dopiero niedawno przyznała się do poprawienia wyglądu. Jej znakiem rozpoznawczym są nienaturalnej wielkości usta, na których zarobiła gigantyczne pieniądze (marka pomadek Kylie Cosmetics).


Barbie Fereira z kolei przełamuje konwencję kanonu urody, prezentując się w bikini, a nie należy do najszczuplejszych osób. Mimo to pojawia się na okładkach czasopism i odnalazła się w modelingu (ale są bardziej popularne nastolatki w mediach społecznościowych od niej). Luka Sabbat to „influencer”, gwiazda mediów społecznościowych, któremu garnitur wysyłał sam Tom Ford. Luka to kolejny „wyluzowany” dzieciak z Instagrama, który „kumpluje się” z innymi znanymi dzieciakami. Dodam tylko, że „influencer” to osoba, która wpływa swoim zachowaniem na opinie innych osób, np. kreuje mody i wyznacza trendy. „Complex Magazine” określił go „najfajniejszym nastolatkiem internetu”.

Wybór osób związanych z showbiznesem oznacza m.in., wygląd, moda, określony styl życia są ważną częścią nastoletniego świata plus druga mało odkrywcza rzecz – karierę robi się już niemal wyłącznie przez obecność w mediach społecznościowych. Można tu dodać dwoje 18-letnich piosenkarzy, którzy zrobili karierę USA oraz którzy są obecni na listach przebojów, a których magazyn „Time” także wyróżnił. Są to Zara Larsson ze Szwecji i Shawn Mendes z Kanady.

Młodzież i biznes
Rachel Zietz (16 lat), Ben Pasternak (17 lat), George Matus (19 lat) to młodzi przedsiębiorcy, których działania idą w miliony dolarów. Rachel założyła sklep sprzedający akcesoria hokejowe, gdy miała 13 lat, Ben tworzy aplikacje, został wyróżniony przez „Wall Street Journal”, a George zajmuje się dronami i obecnie jego startup pracuje nad szybkim bezzałogowym samolotem. Brzmi to imponująco, a przecież medialna sława jeszcze bardziej rozkręci biznesy tych nastolatków. Tutaj także powinna być uwzględniona Kylie Jenner, której biznes kosmetyczny przynosi gigantyczne dochody rocznie, w zasadzie ona sama w sobie jest marką wartą miliony dolarów.

Osoby przełamujące schematy płciowe
To jest bardzo ciekawy temat, który pokazuje, że temat gender i transpłciowości coraz śmielej wchodzi do mainstreamu, także za sprawą młodych ludzi. Niedawno w Polsce szeroko komentowanym wydarzeniem był filmik instruktażowy pewnego nastolatka, który pokazywał, jak malować się do szkoły. Chodziło o makijaż dla chłopaka.

Cały świat zna Jadena Smitha, syna Willa Smitha i Jady Pinkett Smith. Ten młody aktor wystąpił w kampanii Louisa Vuittona ubrany w stroje genderowo przypisane kobietom. Jaden przy okazji mówił w wywiadach, że nie ma problemów ze swoją tożsamością czy seksualnością, że określa się jako mężczyzna. Ta postawa była szeroko komentowana i wzbudziła szok. Ale będąc dzieckiem wielkich gwiazd, może sobie pozwolić dosłownie na wszystko. W tym sensie magazyn „Time” ma rację, wybierając go ponownie do zestawienia najbardziej wpływowych nastolatków, ale powinien uwzględnić także jego młodszą siostrę Willow, świetną wokalistkę, która od kilku lat wyznacza trendy w modzie, co docenia sam Karl Lagerfeld.

Gavin Grimm to osoba transgenderowa, która pozwała swoją szkołę za to, że chce korzystać z męskiej toalety (w dużym uproszczeniu, bo nie ma miejsca na szczegóły). Sprawa ta była komentowana w każdym amerykańskim medium, a wkrótce ma zająć się tym Sąd Najwyższy. Jest to ważne wydarzenie mające wpływ na losy osób transpłciowych i transgenderowych, popularność Gavina sprawiła, że o problemach osób transpłciowych zaczęto mówić. Kwestia łazienki jasno określająca, kto i do której toalety ma prawo się udać, pokazuje, że czasem te podziały płciowe nie wystarczają.

Trzeci przykład z listy „Time”, to James Charles, czyli chłopak, który trafił na okładkę magazynu „CoverGirl”. 17-latek ma swój profil na Instagramie, na którym pokazuje makijaże wykonane sobie samemu. Co to oznacza? Że media głównego nurtu są coraz bardziej otwarte na treści serwowane oddolnie w mediach społecznościowych oraz że nastolatki nie boją się eksperymentować i czynią to publicznie, zyskując olbrzymią popularność. Ale należy pamiętać, że wymaga to odwagi sporej - chłopakowi robiącemu sobie makijaż z polskiego filmiku grożono w komentarzach śmiercią...

Działalność na rzecz ludzkości
Tutaj docenione zostały kobiety. Pomijając obecność córek Obamy, Sashę i Malię, które jednak stały się wzorem do naśladowania dla nastoletnich czarnoskórych kobiet w Stanach Zjednoczonych, wyróżniono dwie nastolatki: znaną doskonale noblistkę Malalę Yousafzai (19 lat), która założyła fundację swojego imienia pomagającą w edukacji dziewcząt w miejscach, w których jest ona utrudniona oraz Kiarę Nirghin (16 lat), której eksperyment wygrał konkurs Google Science Fair. Nie rozumiem tego eksperymentu do końca, ale chodziło w nim zasadniczo o wynalezienie takiej materii, która zatrzymywałaby wodę w glebie. Młoda naukowczyni odkryła to, badając właściwości skórki pomarańczy. Media zachodnie zachwycały się tym odkryciem, być może przyczyni się to do przeciwdziałania suszy, np. w krajach afrykańskich.

Zestawienie najbardziej wpływowych nastolatkach na świecie magazynu „Time” jest oczywiste z jednej strony, dlatego że wskazuje tendencje nastoletniej rzeczywistości oraz aktualne trendy wynikające głównie z popularności, jaką można zdobyć w mediach społecznościowych. Gwiazdy showbiznesu i sportu dominują nadal. Ale równocześnie jest nieoczywiste i zaskakuje wyborem osób, które przełamują płciowe schematy, a takich osób jest coraz więcej. Pojawiają się nowe możliwości – media społecznościowe dają przestrzeń do samorealizacji młodych ludzi, eksperymentowania z rolami płciowymi, otwierania się na nowe tożsamości. Chłopak robiący sobie makijaż czy fanki kupujące produkty kosmetyczne Kylie Jenner, by wyglądać jak ich idolka, unaoczniają jedno – obecnie wygląd stanowi dla nastolatków priorytet, a wzorce do naśladowania czerpią z Instagrama. Wyróżniona młodzież nie jest jedyna, znajdzie się więcej bardzo wpływowych dzieciaków, ale zestawienie to miało pokazać pewne tendencje w nastoletniej popkulturze, rzeczywistości i relacjach społecznych.


Pełne zestawienie najbardziej wpływowych nastolatków na świecie magazynu "Time": tutaj

W Polsce dwa lata temu "Gazeta Wyborcza" stworzyła ranking 20 najbardziej wpływowych polskich nastolatków, mam do tego rankingu zastrzeżenia: tutaj


Wszystkich zainteresowanych nastoletnim światem, popkulturą, idolami i relacjami, do których dorośli nie mają wstępu zapraszam na mój fejsbukowy fanpejdż Zakaz wstępu!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem