Wielu z nas lasery kojarzą się z czymś bardzo inwazyjnym. Chcemy wyglądać ładnie i młodo, ale boimy się tych zabiegów, wolimy skorzystać z mezoterapii, peelingu lub preparatów takich jak Botox lub kwas hialuronowy. A to niesłusznie! Jak tłumaczy dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, dzięki nowoczesnym laserom lekarze medycyny estetycznej mają możliwość leczenia problemów, które wcześniej były bardzo trudne do usunięcia np. przebarwień, blizn, czy poszerzonych naczynek. Również terapie odmładzające z wykorzystaniem tego typu urządzeń są bardziej skuteczne i co ważne dają bardzo naturalne, a przez to estetyczne efekty w przeciwieństwie np. do sztucznych wypełniaczy. – Laseroterapia oczywiście nie jest „lekiem na całe zło”. Terapie, jakie wykonujemy wymagają szerokiego spojrzenia na problem pacjenta i jego indywidualne predyspozycje, dlatego podczas leczenia bardzo często łączone są różne zabiegi. Jednak bez laseroterapii wiele rzeczy byłoby nie do usunięcia lub efekty byłyby o wiele słabsze. Poza tym te zabiegi są bardzo bezpieczne. Laseroterapia to zdecydowanie kamień milowy w medycynie estetycznej – tłumaczy specjalista.
Co to są lasery?
Nie każde nowoczesne urządzenie wykorzystywane w gabinecie medycyny estetycznej jest laserem. To konkretna, szeroka grupa urządzeń, które emitują wyselekcjonowane promieniowanie świetlne o bardzo precyzyjnych długościach fal, dzięki czemu mogą oddziaływać wybiórczo na wybrane struktury w skórze. Bardzo ważne jest to, że nie ma jednego uniwersalnego lasera działającego na każdy problem estetyczny! W zależności od tego czy mamy do usunięcia przebarwienia, naczynka, owłosienie, zmarszczki, czy tatuaż musimy zastosować inny sprzęt.
– Lasery działają bardzo selektywnie - to ich główna cecha. Czyli jak żadne inne metody pozwalają oddziaływać na jedną, konkretną strukturę w skórze. Dzięki temu omijają inne partie, są bardzo precyzyjne, a lekarz może zadziałać nimi tak mocno, że usunie lub zastymuluje do lepszej pracy wybraną część, pozostawiając resztę tkanki nietkniętą. Inne metody nie pozwalają tak działać. Jak chcemy usunąć np. przebarwienie za pomocą peelingu chemicznego, musimy zedrzeć całą zewnętrzną warstwę skóry. Nie możemy więc robić tego za mocno, ponieważ pacjent mógłby mieć powikłania np. blizny. Z kolei za słabo zrobiony peeling może nie dać efektu usunięcia plamy pigmentacyjnej. Natomiast wyspecjalizowany do usuwania przebarwień laser, działa w taki sposób, że emituje energię tylko na przebarwienie, omijając pozostałe części skóry. Możemy więc pozwolić sobie na odpowiednio mocne działanie, które skutecznie zniszczy niechcianą melaninę. Tak samo jest z usuwaniem za pomocą laserów cebulek włosowych, naczynek, tkanki tłuszczowej, czy pigmentu tatuażu. Na tym polega główna zaleta laserów – na ich selektywności, a przez to możliwości mocnego, czyli skutecznego, ale jednocześnie bezpiecznego działania. Oznacza to, że istnieje wiele rodzajów laserów. Każdy na nieco inny problem. Jeśli pacjent chce odmłodzić skórę i jednocześnie usunąć naczynka musi wykonywać dwa różne zabiegi laserowe. Mamy jednak pewność, że będą one skuteczniejsze niż uniwersalne metody takie jak np. IPL czy peelingi chemiczne – podkreśla ekspert, autor bloga marekwasiluk.pl
Jak i na co działają lasery?
Lasery podgrzewają różne struktury w skórze. Taki efekt termiczny w zależności od tego, na jaką część oddziałuje urządzenie i z jaką mocą, może powodować różne efekty np. regenerować wybrane części tkanki lub usuwać niechciane jej elementy. Medycyna estetyczna dysponuje laserami o dużej mocy takimi jak lasery ablacyjne, które niszą tkankę, stymulując w ten sposób jej regenerację, ale także o małej mocy np. laserami biostymulującymi, które nie wywołują żadnych efektów destrukcji, ale znakomicie wpływają na przyśpieszanie gojenia się ran, wygaszanie stanów zapalnych, czy wzmaganie porostu włosów.
– Istnieje na przykład według mnie niezastąpiony ablacyjny laser frakcyjny, który jednocześnie odświeża skórę, poprawia jej napięcie, pogrubia ją i pozwala pozbyć się zmarszczek. To „must have”, osób, które chcą na długo zachować młody i świeży wygląd. Na przestrzeni kilkunastu lat nie wymyślono technologii, która działałby w tak samo dobry lub lepszy sposób w tym wymiarze. Jego działanie polega na „dziurkowaniu” skóry, w taki sposób, aby nie uszkodzić całej powierzchni, a jedynie wytworzyć w niej mikrokolumny uszkodzeń. Laser wysyła wiązkę fal, która docierają w głąb skóry. Tam podgrzewają je i doprowadzają do odparowania (dochodzi do procesu zwanego ablacją) oraz podgrzania. W ten sposób uszkadzane są między innymi włókna kolagenowe, które po doznaniu szoku termicznego zaczynają się silnie regenerować, przez klika miesięcy wytwarzany jest nowy kolagen. Dzięki temu zabieg gwarantuje efekt długotrwałego odmłodzenia. Dodatkowo laser ablacyjny powoduje efekt złuszczenia, skóra od razu po zabiegu staje się nie tylko bardziej jędrna, ale również odświeżona, wygładzona i ma ładniejszy koloryt. Bardzo ważne jest to, że laser frakcyjny tworzy w skórze mikrouszkodzenia, które otoczone są zdrową, nienaruszoną tkanką. Dzięki temu twarz po zabiegu szybciej się goi. Złuszczanie i pełna rekonwalescencja trwa kilka dni. Laser ten skutecznie odbudowuje strukturę skóry, dlatego jest niezastąpiony również w przypadku usuwania blizn – opisuje dr Marek Wasiluk.
Inne typy urządzeń to lasery do usuwania przebarwień i naczynek na twarzy. Np. laser bromkowo-miedziowy, który ma unikalną budowę, ponieważ może wysyłać dwie różne długości fal, dzięki czemu jednocześnie znakomicie radzi sobie z usuwaniem jednych i drugich problemów. Może pracować selektywnie, działając w zależności od potrzeb bardziej na melaninę lub hemoglobinę. Tym samym w przypadku przebarwień urządzenie podgrzewa tylko barwnik znajdujący się w plamie pigmentacyjnej, omijając zdrowe części skóry. Natomiast w przypadku naczynek laser precyzyjnie naświetla pojedyncze naczynka, oddziałując bardziej na hemoglobinę niż melaninę, dzięki czemu po terapii nie pojawi się efekt uboczny w postaci rozjaśnienia skóry wokół leczonego obszaru. Oczywiście istnieją tez inne lasery, wyspecjalizowane oddzielnie w usuwaniu naczynek lub przebarwień. Do czasu, gdy nie zostały wynalezione, usuwanie tych problemów było praktycznie niemożliwe.
Specjalista Triclinium podkreśla, że bardzo istotne jest to, że do usuwania naczynek na nogach nie nadają się lasery, które usuwają naczynka na twarzy. – Jest tak ponieważ naczynka na nogach są większe, głębiej położone i wymagają długości fali, która wnika głębiej i posiada większą moc. Do naczynek na nogach najlepszy jest laser Neodymowo-YAG-owy o długim impulsie. Laser ten pozwala skierować do naczynia odpowiednio dużą dawkę energii w odpowiednio krótkim czasie i dzięki temu poparzyć naczynko oraz znajdującą się w tym momencie w nim krew. Urządzenia, które dzianą słabiej nie dadzą efektów – wyjaśnia dr Marek Wasiluk.
Istnieje również cała gama laserów do depilacji. Ich działanie sprowadza się do tego, aby mocno podgrzać cebulkę włosa, bez poparzenia samej skóry, w której jest umiejscowiona. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik, który jest zawarty w cebulce. Następnie ona obumiera, włos wypada, a kolejne od tej pory nie rosną. W Polsce najczęściej wykorzystywane do depilacji są lasery diodowe. Są one tak popularne, ponieważ są to sprzęty produkowane globalnie – w Ameryce, Izraelu i Azji. Jednak laserem najlepiej dostosowanym do polskiej populacji, jest laser aleksandrytowy. Zabiegi nim wykonywane są najmniej bolesne i najbezpieczniejsze, ponieważ najtrudniej jest tym laserem poparzyć i wywołać przebarwienia, a przy tym zabiegi nim wykonywane są najbardziej skuteczne. Ostatnim typem laserów, którymi można wykonywać epilację, są lasery neodymowo-yagowe. Są to lasery „ostatniej szansy”, wykorzystywane wtedy, kiedy żadne z wymienionych wcześniej nie są skuteczne. Jest to też laser, który najlepiej sprawdza się przy depilacji mężczyzn.
Mamy również lasery odchudzające, czyli niszczące komórki tłuszczowe i powodujące uwolnienie z nich tłuszczu, który następnie może być łatwo zmetabolizowany. Tak działa np. nowoczesny ciepły laser lipolityczny. Daje to efekt wyszczuplenia i wymodelowania ciała, bez uszkodzenia innych struktur.
Lekarze wykorzystują również laser Q-switch np. do usuwania tatuażu. Tego typu lasery swoje działanie opierają na efekcie fotoakustycznym, który polega na wysyłaniu potężnej energii świetlnej w bardzo krótkim czasie - mierzonym w nanosekundach. W ten sposób powstaje fala uderzeniowa, która rozrywa otorbienie oraz rozdrabnia pigment na małe cząsteczki. Co ważne, efekt ten jest wywoływany jedynie w obrębie tatuażu, oszczędzając skórę o normalnym kolorze. Rozbity i uwolniony barwnik staje się ponownie „widoczny” dla układu odpornościowego i wydalony z organizmu.
Niezastąpionym narzędziem jest również laser chirurgiczny CO2, który służy w medycynie estetycznej do usuwanie brodawek i znamion. Taki laser jest niezwykle precyzyjny. Można nim operować na dziesiątych częściach milimetra, również w miejscach niedostępnych dla skalpela. Przy jego zastosowaniu występuje mniejsze ryzyko powstania blizn. Nie ma krwawienia, ponieważ światło lasera zamyka naczynka krwionośne. Dodatkowo przy zmianach do około dwóch centymetrów nie ma potrzeby szycia. Zabieg jest aseptyczny, więc tkanka łatwo się goi.
Od czego zależy skuteczność zabiegów laserowych?
Jak widać możliwości, jakie daje laseroterapia jest wiele. Nie znaczy to jednak, że każdy zabieg będzie tak samo skuteczny. Dr Marek Wasiluk podkreśla, że to zależy od jakości sprzętu oraz od tego czy typ urządzenia jest dobrze dobrany do problemu pacjenta, a następnie czy ustawione są na nim odpowiednie parametry leczenia. – Przede wszystkim lekarz musi dysponować szerokim zapleczem laserów, aby móc dobierać właściwe urządzenie do potrzeb i predyspozycji pacjenta, Musi w tym uwzględnić również przeciwskazania. Właściwa kwalifikacja pacjenta i dobranie urządzenia to podstawa! Poza tym należy wiedzieć, że laser laserowi może być nierówny. A więc te urządzenia muszą być odpowiedniej jakości. Muszą mieć odpowiednią moc i stabilność kalibracji. To gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo tych zabiegów. Nie wszystkie lasery są tak samo dobre. Docelowo bardzo ważna jest także umiejętność wykonania zabiegu. Nawet jeśli się ma dobre urządzenie, właściwe dla problemu pacjenta, to zabieg można wykonać za mocno lub za słabo. Bardzo ważna jest więc wiedza i doświadczenie lekarza (koniecznie lekarza!), który wykonuje zabieg. Należy wiedzieć, że każdy pacjent jest inny, ma nieco inną skórę, inaczej nasila się u niego problem i każdy może wymagać nieco innych parametrów zabiegowych. Tych procedur nie da się wykonywać z książką i tabelką. Taką umiejętność ma tylko wykwalifikowany specjalista – mówi założyciel Triclinium.
Zabiegi laserowe są więc w wielu przypadkach niezastąpione. To urządzenia, które są dziś powszechnie stosowane w medycynie estetycznej. Warto z nich korzystać. Należy jednak mieć pewną wiedze na ich temat, tak, aby móc zweryfikować, czy gabinet, do którego trafiamy jest na pewno odpowiednim miejscem, w którym mamy wykonać laseroterapię.