O autorze
Maciej Matata Lisowski, samodzielny ojciec bliźniaczek, właściciel agencji New Age Model

Dlaczego my, Polacy, jesteśmy tacy smutni i poważni? Od dzieciństwa wpajam córkom, że można inaczej

Tak mnie naszło do pisania po niedawno obchodzonym Halloween. No właśnie, kto obchodzi, ten obchodzi. My zdecydowanie tak! Nie wiem, skąd bierze się agresja wobec tego święta i innych amerykańskich świąt takich jak np Walentynki. Przecież Halloween to nic innego tylko polskie Dziady. To czas kiedy w starej Europie ludzie dziękowali za plony, a przebrania maiły odstraszyć złe duchy i srogie zimy. Święto zostało przywiezione do Ameryki Północnej przez europejskich emigrantów, a tam rozpropagowane w stylu amerykańskim – czyli na bogato!


Nie chcę tutaj nikogo zmuszać do obchodzenia amerykańskich świąt, ale z przyjemnością opowiem, jak to się u nas odbywa i dlaczego. Przede wszystkim mieszkałem kilka lat w USA i poznałem tamtejszą kulturę. Podoba mi się to, że jest tyle radości i przygotowań do święta, które najczęściej trwa jeden dzień.

Zobaczcie – u nas, gdybyśmy wybrali się na pogrzeb lub ślub z zawiązanymi oczami, to trudno byłoby się zorientować na jakiej uroczystości jesteśmy, zawsze na smutno i na poważnie. Nie wiem z czego to wynika? Czy boimy się cieszyć, świętować?
Od urodzin moich córek wpajam im, że święta to cudowny czas i należy je celebrować na 100 proc.. Bezcenna dla mnie jest radość moich dzieci z planowania, przygotowywania kostiumów, dekorowania domu w pajęczyny i kościotrupy no i oczywiście te całe torby pełne cukierków po wieczornej eskapadzie na naszą dzielnie.

Nie jestem w stanie im tego odebrać. Ostatnio Pani w szkole powiedziała dzieciom, że nie powinny obchodzić tego święta, bo nie jest "nasze". Ja myślę, że nikt nikomu nie można zakazać obchodzić jakichkolwiek świąt. W końcu żyjemy w wolnym kraju. Następny błąd łączenia Halloween ze Świętem Wszystkich Świętych. To są dwa odrębne niezależne od siebie święta. Zawsze idziemy na groby bliskich i dalszych i obchodzimy w tradycji polskiej jak przystało.
Wychodzę z założenia, że im więcej świąt, tym lepiej. Życie jest krótkie, w obecnych czasach prawie wszyscy już pędzą, to dlaczego nie celebrować , gdy pojawia się ku temu okazja? Idąc za ciosem, pod koniec listopada przypada Święto Dziękczynienia. Z tej amerykańskiej tradycji najbardziej podoba mi się pieczenie indyka. Co roku zamawiam na bazarku całą indyczkę i organizuję u nas w domu wielkie gotowanie. Głownie chodzi o zabawę, a przy okazji przyjaciele i znajomi mają co jeść przez następny tydzień.


Idąc według kalendarza, mamy Mikołajki 6 grudnia, a potem to, co najlepsze, czyli Boże Narodzenie. My obchodzimy je trochę po polsku, a trochę amerykańsku. Z dzieciństwa pamiętam powagę przy Wigilii i zawsze słyszałem, że są to bardzo ważne święta. Zawsze zastanawiałem się, dlaczego wszyscy są tacy poważni i zadumani, skoro urodził się nam Pan Jezus to powinni się cieszyć i głośno radośnie śpiewać.
. Dlatego nie możemy doczekać się początku grudnia, kiedy to cała Warszawa zaczyna tonąć w świątecznych dekoracjach, równocześnie odpalamy nasz dom, który przypomina dom bohaterów z filmu o rodzinie Griswoldów: W krzywym Zwierciadle, Święty Mikołaju. I tak ma być, jak sama nazwa wskazuje Święta są od tego, aby świętować i się cieszyć. Polecam wszystkim, zarówno tym, młodszym jak i starszym . Zobaczcie jak u nas pieczemy indyka.
Moja dewiza : MA BYĆ WESOŁO!
MaTata
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie