O autorze
Michał Syska. Dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a we Wrocławiu. Publicysta (publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku", "Trybunie", "Krytyce Politycznej", "Przeglądzie", "Le Monde Diplomatique"). Konsultant polityczny. Działacz społeczny.

Paradowska się myli, reforma Kopacz nie oddłużyła szpitali

Publicystka "Polityki" twierdzi, że komercjalizacja szpitali zaordynowana przez Ewę Kopacz okazała się panaceum na długi szpitali. To nieprawda!


W najnowszym numerze "Polityki" Janina Paradowska chwali byłą minister zdrowia i przyszłą Prezes Rady Ministrów za urynkowienie polskich szpitali: "(...) Ewa Kopacz z wielkimi kłopotami, ale przeprowadziła przez Sejm ustawę o przekształceniach szpitali, co umożliwiło ich oddłużenie". ["Premier Ewa", "Polityka", nr 37 (2975), 10-16.09.2014]

Autorka komentarza nie przytacza żadnych danych na poparcie opinii zawartej w cytowanym zdaniu. Tymczasem skutki komercjalizacji szpitali (zwłaszcza te negatywne, które mają charakter dominujący) stały się już przedmiotem licznych analiz, których wnioski są publicznie znane. Problem w tym, że stoją w sprzeczności z poglądem Janiny Paradowskiej.

W opublikowanym w grudniu 2011 roku raporcie Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła: Najważniejsze cele komercjalizacji: powstrzymanie generowania strat i zmniejszenie kolejek pacjentów oczekujących na zabiegi - w większości skontrolowanych szpitali - nie zostały osiągnięte. Nie poprawiła się również dostępność świadczeń zdrowotnych, gwarantowanych w ramach ubezpieczenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...