O autorze
Mirosław z Lublina, Lat 26 - absolwent administracji, obecnie pracownik biura projektowego. Pracuje i mieszka w Lublinie.
Największa pasja: podróże po żelaznych szlakach całego świata, miłośnik kolei. Dotarł nocnym pociągiem m.in. do Portugalii, Hiszpanii, Czarnogóry, Turcji, Węgier, Słowacji.
O WZW C dowiedziałem się w IV 2012 r. przypadkiem - po pierwszym Honorowym Oddaniu Krwi. Dobry uczynek okazał się dla mnie z jednej strony nadzieją, ale i klęską. Bez żadnych objawów (do tej pory), musiałem pogodzić się z informacją o cichym zabójcy i rozpocząć trudną walkę o leczenie. Wizyty i badania rozpocząłem już w IV 2012 r. Na terapię czekałem od X 2012 r. (oficjalnej kwalifikacji, kilkudziesięciu wizytach).
Moją pierwszą terapię (nie leczyłem się wcześniej) rozpocząłem 6 września. Nastawienie bardzo pozytywne.

Moje WZW C: FibroScan

FibroScan, jest trzecim badaniem, które miałem wykonywane na wątrobie. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna alternatywa do inwazyjnej i bolesnej biopsji, którą opisywałem. Obie jednak umożliwiają pomiar stopnia włóknienia wątroby. U mnie wynik Fibroscanu zastąpił wynik biopsji, która nie wyszła. Dzięki niemu poznajemy ocenę zaawansowania zmian struktury wątroby. Wynik badania FibroScanem jest stosowany podczas kwalifikacji do programów terapeutycznych w zapaleniu wątroby typu B i C.


Badanie jest bardzo podobne do badania USG. Również nie boli i trwa około 5-10 minut. Wykonywane jest w pozycji leżącej. Do skóry przykładana jest głowica, która generuje impuls mechaniczny. To uczucie można porównać do bąbelków. Przyłożona głowica powoduje uczucie minimalnych uderzeń. Z tego co pamiętam było ich około 10. Aparat mierzy sprężystość wątroby, oblicza średnią i inne parametry pomiaru.

Badanie fibroscanem, nie wymaga specjalnego przygotowania. Wynik otrzymujemy od razu po jego zakończeniu. Jest on interpretowany przez lekarza, a zwłóknienie wątroby zostaje określone w skali F0 - F4. Gdzie F0 stanowi brak zwłóknienia, F1 wrotne i okołowrotne zwłóknienie bez przegród, F2 z rzadko występującymi przegrodami, F3 zwłóknienie z wieloma przegrodami, F4 marskość wątroby.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie