O autorze
Mojapolis.pl to otwarte źródło rzetelnych i różnorodnych danych publicznych. Jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków dziennikarstwa danych (data journalism) w Polsce. Opowiadamy o sprawach aktualnych i poruszanych w debatach publicznych. Rzucamy na nie nowe światło. Patrzmy na świat przez pryzmat danych. Zajmujemy się polityką, kulturą i społeczeństwem. Zawsze w centrum naszej informacji są dane.

Kukiz zgubił w referendum milion głosów?

Paweł Kukiz
Paweł Kukiz
W wyborach prezydenckich ponad 3 mln osób zagłosowało na Pawła Kukiza. Cztery miesiące później pomysł utworzenia JOW-ów w referendum poparło o 1,2 mln mniej osób.


W niedzielę 6 września 2015 r. w referendum wzięło udział 2,4 mln osób, tylko 8 proc. osób uprawnionych do głosowania. By wyniki referendum były wiążące potrzeba frekwencji powyżej 50 proc.

Tak niskiej frekwencji nie było jeszcze nigdy w historii referendów ogólnokrajowych (zobacz, co pisaliśmy na temat referendów w III RP) i wyborów ogólnokrajowych.

Najmniej osób poszło zagłosować w gminie Daszyna w województwie łódzkim, 2,5 proc. uprawionych. Najwyższą frekwencję Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała w Krynicy Morskiej – prawie 15 proc.

Jeśli popatrzymy na mapę, to jedyne podobieństwo między frekwencją w ostatnim referendum a wcześniejszymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi polega na tym, że w dużych miastach nieco więcej osób poszło zagłosować niż w innych miejscach w Polsce. W ostatnim referendum frekwencja w Warszawie wyniosła 10 proc., w Gdyni - 11 proc., Rzeszowie - 11 proc.


Zobacz interaktywną wersję mapy

Większość z mniejszości za JOW-ami
Większość osób, które wzięły udział w referendum, opowiedziała się za wprowadzeniem JOW-ów w wyborach do Sejmu (79 proc. głosów za). Najwięcej głosów na „tak” padło w Baniach Mazurskich (93 proc.), najmniej w gminie Ostrówek w województwie lubelskim (67 proc.).

W sumie JOW-y poparło 1,8 mln osób, o 1,2 mln mniej niż Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich w maju. Tylko w 34 gminach zwolenników JOW-ów było więcej niż wyborców Kukiza. W gminie Lewin Brzeski w majowych wyborach Paweł Kukiz otrzymał rekordowo wysokie poparcie i zebrał ponad połowę głosów. W referendum za JOW-ami zagłosowało tam blisko trzy razy mniej osób.


Te wyniki pokazują jak niestabilny był/jest elektorat Pawła Kukiza. Hasło uzdrowienia polityki i antysystemowość przekonała w maju wielu wyborców, ale już pomysł utworzenia JOW-ów – niekoniecznie. To cios dla Pawła Kukiza i zły prognostyk przed wyborami parlamentarnymi, co potwierdzają ostatnie sondaże przedwyborcze.

Wyniki referendum pokazują też, jak źle odczytywał nastroje wyborców Bronisław Komorowski. Były prezydent, rozpisując referendum, liczył na zdobycie nowych głosów w II turze wyborów prezydenckich, ale jak się okazuje entuzjastów JOW-ów jest znacznie mniej niż wyborców Pawła Kukiza.
Zobacz interaktywną wersję mapy

Przeciw finansowaniu partii, ale nie wiadomo za czym
Drugie pytanie w referendum dotyczyło finansowania partii politycznych z budżetu państwa. 17 proc. osób, które wzięły udział w głosowaniu, opowiedziało się za utrzymaniem dotychczasowego systemu. Tylko w czterech gminach głosów na „tak” było więcej niż na „nie”, najwięcej w gminie Godzianów w województwie łódzkim (71 proc.). W gminie Przewóz w województwie lubuskim tylko 5,5 proc. głosujących opowiedziało się za utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania partii – najmniej w Polsce. Za czym jednak głosowali mieszkańcy tej gminy, jak i prawie 2 mln osób w całym kraju – czy za całkowitym zniesieniem finansowania partii z budżetu czy za mniej radykalną zmianą? Tego dokładnie nie wiadomo. Pytanie zostało tak sformułowane, że można je interpretować na wiele sposobów.
Zobacz interaktywną wersję mapy

Ostatnie pytanie bez niespodzianek
W trzecim pytaniu w referendum wyborcy odpowiadali, czy są za wprowadzaniem zasady ogólnej, by rozstrzygać wątpliwości podatkowe na rzecz podatnika. 94,5 proc. głosujących odpowiedziało „tak”. W jednej gminie Niegosławice w województwie lubuskim za byli wszyscy. Tylko w jednej gminie – Boronów na Śląsku – więcej było przeciwników niż zwolenników.
Zobacz interaktywną wersję mapy

Kogo pogrąży referendum?
Referendum, w którym wzięło udział rekordowo mało osób, przyciągnęło przede wszystkich najwierniejszych zwolenników JOW-ów. Jest ich niemało – prawie 2 mln. Jeśli referendum miało być sprawdzianem poparcia dla ruchu Pawła Kukiza, to okazało się, że wielu jego zwolenników ma obojętny stosunek do ordynacji wyborczej. Taki wynik referendum może osłabić Kukiza.

O referendum szybko chce też zapomnieć Platforma Obywatelska. Referendum rozpisane przez Bronisława Komorowskiego miało dotyczyć spraw, którymi żyją Polacy. Wyniki referendum pokazały, że to sprawy istotne dla niewielu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy