Słoik najczęściej kojarzony jest z sezonowymi przetworami, pasteryzacją i żartobliwym określeniem na nowo przybyłych do Warszawy. Jego apetyczna treść góruje nad nieciekawą formą. Szkoda, gdyż dzięki estetycznej oprawie każdy produkt może zyskać na wartości. W paru interesujących przykładach postaram się przełamać ten schemat.
Projekt amerykańskiego designera Collina Cummingsa charakteryzuje się minimalistyczną formą w której dominują barwy ziemi-odcień miodu i ciemne drewno. Słoik zostaje podniesiony do rangi elementu zdobienia wnętrza. Najswobodniej poczuje się w kuchni w stylu eko.
Takiego słoika ze świecą szukać w babcinej spiżarni. Dzieło pary serbskich projektantów Tamary Mihajlovic i Njegosa Lakica Tajsica o zabawnej nazwie BEEloved przełamuje sztampową formę czyniąc z pospolitego słoika designerskie cudeńko.
Ten interaktywny słoik 3D Jarpet to projektor, który zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych. Twórców-chińskich projektantów: Zhang Di, Zhao Tianji, Ma Yinghui and Cui Minghui wyróżniono za ten projekt w prestiżowym konkursie Red Dot Award. To etyczny sposób na dziecięce fantazje o posiadaniu zwierzątka w słoiku. Posiada wartość edukacyjną - pozwala dzieciom obserwować etapy rozwoju wirtualnych zwierzątek.
Niemka Sarah Bottger pozostająca pod wpływem skandynawskiego stylu stworzyła produkt niezwykły. To wytrzymałe i odporne na zmienne temperatury pojemniki ze szkła borokrzemianowego. Nieco futurystyczne, w stylu zen dodadzą splendoru każdemu produktowi w nich przechowywanemu. Dzięki pokrywkom z polimeru istnieje możliwość tworzenia różnych konfiguracji i kształtów pojemnika.