Kim Dzong Un tu, Kim Dzong Un tam. Wszędzie go można zauważyć. Może posiada gdzieś tam swojego sobowtóra? Przecież to tradycja rodzinna, ale nie tylko północnokoreańska.
Blog dotyczący przeszłych, przyszłych i obecnych wydarzeń na Półwyspie Koreańskim
W kwestii sukcesji po Kim Dzong Ilu istnieją wciąż wiele znaków zapytania. Póki co, kształtuje się postać Kim Dzong Una. Jest już nie tylko następcą Kim Dzong Ila, ale i pierwszym sekretarzem Partii Pracy Korei, przewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej i co bardziej obstawia stanowiska dla jego kolegów. Jest też pisarzem: w maju 2012 roku, Kim Dzong Un wydał publikację, w której mówi o konieczności przekształcenia Pjongjangu „w malowniczą stolicę światowej klasy”. Inauguruje też instytucje: 16 kwietnia, wziął udział w otwarciu nowego muzeum wojskowego w tym kraju. Jest też sportowcem: kocha koszykówkę.
Propagandiści Departamentu Organizacji i Propagandy i Przywództwa i Agitacji Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei wciąż zadają sobie pytanie. Jak mądrze uzasadnić społeczeństwu, że to właśnie Kim Dzong Un jest najwłaściwszym przywódcą Korei Północnej? Szczególnie kiedy społeczeństwo nie ufa rodzinie Kim Dzong Unowi i nie jest przekonane do obecnej polityki Korei Północnej. Kim Dzong Un nie ma wciąż stuprocentowego poparcia wśród elit politycznych, które chcą wprowadzić kolektyw na czele KRLD.
Dlatego w Partii Pracy Korei przeprowadzane są czystki i nowe twarzy pojawiają się. Są świadkami, że Korea Północna się zmienia. Powrót Ro Tu Czola do władzy (jest ekonomistą) stanowi nadzieję dla potencjalnych reform w Korei Północnej. Jest doświadczonym technokratą, który zna realia życia w Chinach. Ma też poparcie obecnego wpływowego premiera Korei Północnej: Choe Hyong Rim.
Jeśli reformy zostaną przeprowadzone w całym kraju (obecnie są testowane w dużych miastach i w Specjalnych Strefach Gospodarczych) i zostaną rzeczywiście wprowadzone to może Kim Dzong Un uratuje losy społeczeństwa Korei Północnej. Niestety pierwsze firmy zagraniczne zaczynają opuścić Koreę Północną (m. in firma Aminex, wydobywcza firma brytyjska, która prowadziła pracy badawcze i podpisała umowę produkcyjną z Korean East Sea. Wycofała się ostatnio z tego kraju). Miejmy nadzieje, że to tylko chwilowe.