Przeciwieństwa przyciągają się nie tylko w miłości. Kuchnia to kolejny przykład na to, że zaskakujące połączenia potrafią przynosić spektakularne efekty. Warunków powodzenia takiej misji jest w obu przypadkach kilka, ale najważniejszym wydaje się odwaga. Czy odważycie się więc spróbować naszych słodko-wytrawnych połączeń? Nagrodą będzie relacja, której wasze kubki smakowe długo nie zapomną.
Możliwe, że tą odwagą “przestraszyliśmy” was trochę na wyrost. Nie od dziś wiadomo, że słodki akcent to sprawdzony sposób na przełamanie smakowej monotonii. Przykładów nie trzeba szukać daleko: jeśli siedzicie właśnie w kuchni, rozejrzyjcie się dookoła i poszukajcie wzrokiem marchewki.
Poczciwa karotka to przecież sama słodycz, ale w znanej wersji surówki często parujemy ją z chrzanem czy majonezem i doprawiamy solą oraz pieprzem. Słodkawy akcent towarzyszy wielu marchewkowym potrawom: przypomnijcie sobie choćby świąteczną słodko-kwaśną rybę po grecku.
Niezbędnej słodyczy dodają również owoce: jabłka są nieodłącznym dodatkiem do mięs, cytrusy nadają egzotycznego posmaku potrawom z drobiu, a oscypek w towarzystwie żurawiny to już przecież klasyk.
To tylko kilka przykładów, które dowodzą, że słodkie akcenty znakomicie odnajdują się w wytrawnych kontekstach. Zdecydowanie więc warto z takimi połączeniami eksperymentować, tym bardziej, że kreatywnych sposobów aby wzbogacić smak jest mnóstwo. Słodkawe warzywa i owoce to jedna z opcji.
Rozwiązaniem, które w nietuzinkowy sposób potrafi podkręcić smak dobrze znanego i lubianego dania jest dodatek owocowego dżemu, konfitury lub powideł. Owocowe przetwory mają niespotykane wręcz predyspozycje do tego, aby wprowadzić do naszej kuchni element zaskoczenia.
Zanim jednak zakaszecie rękawy i zawiążecie fartuchy, poświęćcie chwilę na wybór naprawdę dobrego produktu. Ta zasada tyczy się oczywiście wszystkich składników, jednak w przypadku przetworów jest o tyle znacząca, że ich smak bardzo łatwo stłumić — czy to dodając zbyt dużo cukru, czy niepotrzebnych konserwantów lub wzmacniaczy smaku.
Jeśli więc macie wybór, sięgnijcie po słoiczki z logo Herbapol. Marka, która najwyższą jakość ma wręcz wpisaną w logo, zapewnia, że do produkcji swoich przetworów wykorzystuje jedynie owoce, ograniczając przy tym do minimum zawartość innych dodatków. W dżemach i konfiturach nie znajdziecie więc zagęszczającej gumy guar. Powidła to natomiast tylko dwa składniki: śliwki oraz cukier.
“Półka” z przetworami marki Herbapol jest bardzo szeroka: znajdziecie na niej zarówno ulubione klasyki, takie jak dżem truskawkowy czy porzeczkowy, jak również egzotyczne połączenia typu pomarańcza i ananas czy wiśnia z nasionami chia. Do kulinarnej dyspozycji macie więc całą paletę słodkich smaków. Wystarczy sprytnie wkomponować je w potrawy. Poniżej znajdziecie kilka inspiracji.
Francuskie grzanki z porzeczkowym akcentem
Pierwsze skojarzenie ze słowem “dżem” to z często “kanapka”. I nie bez powodu, bo na przykład amerykańska PB&J (peanut butter & jelly) to nic innego, jak pszenne pajdy posmarować obficie masłem orzechowym i dżemem.
Grzanki, choć również wpisują się w kanapkową konwencję mają w sobie nieco więcej elegancji - ciepłe i chrupiące z powodzeniem zasługują na miano pełnoprawnego posiłku, a nie tylko przekąski. Kiedy już rozsmakujecie się w naszej propozycji, sprawdźcie koniecznie jak smakuje w wersji bardziej swojskiej, góralskiej (link do: https://www.herbapol.com.pl/przepisy/goralskie-grzanki )
Składniki na 8 sztuk
1 słoik dżemu porzeczkowego Herbapol
bagietka lub ciabatta
krążek sera Camembert
20 dag szynki długodojrzewającej
masło
Przygotowanie
1. Bagietkę lub ciabattę pokrój na kromki
2. Na grillowej patelni rozgrzej masło i podsmaż kromki chleba z obu stron
3. Zdejmij chleb z patelni; każdą kromkę posmaruj dżemem, a na wierzch połóż plasterki szynki i kawałki Camemberta
4. Zapiekaj w rozgrzanym do 200C piekarniku do zrumienienia się sera
Filety z kurczaka z pomarańczowym sosem
Coś dla zapracowanych fanów kaczki w pomarańczach. Przygotowanie takiego dania wymaga sporych nakładów pracy, dlatego warto zapisać w swoim kulinarnym repertuarze inspirację na ten właśnie temat.Składniki na danie dla dwóch osób:300 g piersi z kurczaka
sól i pieprz
słoiczek dżemu pomarańczowo-anansowego Herbapol
kawałek imbiru (ok. 10 g)
sok wyciśnięty z jednej pomarańczy
płatki chili
3 łyżki sosu rybnego
3 łyżki oleju sezamowego
Przygotowanie:
1. Piersi z kurczaka pokrój na poprzeczne paski.
2. Przygotuj marynatę: wymieszaj olej sezamowy, sos rybny, pół imbiru startego na tarce, chili oraz sól i pieprz do smaku. Natrzyj mięso gotową marynatą i pozostaw na co najmniej pół godziny.
3. Rozgrzej patelnię i usmaż mięso.
4. Przygotuj sos: wymieszaj dżem z resztą startego imbiru i sokiem z pomarańczy.
5. Polej kurczaka sosem i podawaj. Dane możesz zaserwować z ryżem.
Błękitny burger
Burger to danie wręcz idealne, o nieskończonych możliwościach, jeśli chodzi o komponowanie smaków. Nasza propozycja wpisuje się dodatkowo w klucz kolorystyczny: niebieskie owoce łączą się idealnie z serem o niebieskiej pleśni. Niemniej smaczne może być jednak połączenie z powidłami (link: https://www.herbapol.com.pl/przepisy/smoky-burger )
Składniki na 2 porcje
2 bułki do burgerów
400g mielonej wołowiny
4 liście sałaty lodowej
1 słoik dżemu z owoców leśnych Herbapol
1 czerwona cebula
pomidor
korniszony
dwa grube plastry sera o niebieskiej pleśni
dwie łyżki majonez
Przygotowanie
1. Wołowinę dopraw solą i pieprzem; wymieszaj i uformuj krążki grubości ok. 2 cm. Grilluj po dwie minuty z każdej strony na dużym ogniu.
2. Pokrój cebulę w krążki, a korniszony i pomidora na plasterki.
3. Przekrój bułkę; obie części posmaruj najpierw majonezem, a potem dżemem.
4. Na spodzie ułóż liście sałaty sałatę, następnie grillowane mięso oraz plaster sera, a potem krążki cebuli, pomidora i korniszony; przykryj wierzchnią częścią bułki.