O autorze
Pięć lat temu zacząłem pisać o drogach. Wciągnęło mnie. Przez ten czas napisałem kilkaset tekstów do róznych gazet na temat budowy dróg. To fascynujące oglądać jak powstają te ogromne inwestycje, to ile ludzi jest w to zaangażowanych. To wciągające oglądać przebudowę naszego kraju z punktu widzenia najważniejszego czynnika rozwoju gospodarki - transportu. Niestety cały czas ta przebudowa jest daleka od doskonałości. Uważam że po to by była lepsza urzędnicy i politycy powinni czuć na sobie spojrzenie kogoś kto zna się na rzeczy i w razie czego wytknie im ich błędy które próbują zbagatelizować lub zamieść pod dywan. Taką rolę powinni spełniać dziennikarze i w tej kwestii chce dołożyć swoją małą cegiełkę.

Bieńkowska przejmuje stery

Odwołanie szefa GDDKiA Lecha Witeckiego to nic innego jak przejmowanie odpowiedzialności nad kluczowym urzędem. Bieńkowska w przeciwieństwie do Nowaka chce mieć wpływ na decyzje i bieg wydarzeń a nie tylko "reprezentować" urząd.


To co się dzisiaj wydarzyło wpisuje się w szerszy bieg wydarzeń "przejmowania sterów nad resortem przez Bieńkowską".

Dotychczasowy szef GDDKiA Lech Witecki nie był człowiekiem Bieńkowskiej, nie miała do niego zaufania - nie chciała mieć w tak ważnym urzędzie kogoś, kto będzie mówił jej, że "wie lepiej" i dalej robił swoje. Bieńkowska w nadchodzącej perspektywie unijnej (lata 2014-2020) chce zrobić z GDDKiA sprawną maszynę do przerabiania unijnych funduszy na tysiące kilometrów dróg. Obecnie Bieńkowska walczy o więcej pieniędzy na drogi (zamiast kolei) bo wie jak ciężko przychodzi kolejarzom wydawanie unijnych dotacji. Z Witeckim, który skłócił się z dużą częścią europejskich wykonawców byłoby to mało możliwe. I to jest najważniejszy powód jego dymisji.


Witecki nie ustrzegł się błędów. Realizowanie przetargów tylko z kryterium najniższej ceny doprowadziło wiele firm do bankructw. Drogi budowaliśmy ale kosztem branży i miejsc pracy wielu ludzi. To nie jest dobry biznes, bo tym samym fundusze unijne dla Polski zamiast okazją do zarobienia dla zachodnich firm stały się pułapką mogącą prowadzić do bankructwa. Bezsensowny konflikt z Alpine Bau i wymuszanie na wykonawcy realizacji wadliwego projektu mostu w Mszanie (Odcinek A1 pod granicą z Czechami) to też przykład zacietrzewionej polityki drogowców.

Poza tym GDDKiA od dłuższego czasu ma problem z realizacją kluczowych inwestycji. Nie bez przyczyny przetargi Zaprojektuj i Zbuduj nazywane są w branży prześmiewczo Zbuduj i Zaprojektuj, bo dokumenty trzeba poprawiać i akceptować gdy droga już jest budowana.


Trzeba też odchodzącemu szefowi GDDKiA przyznać, że zrealizował ogromny projekt budowy dróg na EURO 2012. Za swojej kadencji powiększył sieć dróg ekspresowych o 1800 km. Drogowa Polska jest dzisiaj inna niż w 2008 roku. Na plus trzeba też zaliczyć uruchomieni laboratoriów, dzięki którym można rozliczać nierzetelnych wykonawców. I to po nim zostanie.

Kluczowy wniosek ostatnich zmian kadrowych jest natomiast taki, że Bieńkowska przejmuje stery, ale przejmuje też odpowiedzialność. I o tym trzeba pamiętać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem