Już w ten czwartek, 18 września, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl otworzy wystawę „Designing Polska – Design in Poland”, w ramach której najlepsi polscy graficy i ilustratorzy zaprezentują swoje prace podczas 12. edycji najbardziej prestiżowego wydarzenia z dziedziny designu: London Design Festival!
Współzałożycielka O / S / A. Pomysłodawczyni i organizatorka targów sztuki Art Yard Sale. Ilustratorka, autorka m.in. plakatu „Sali Samobójców”.
„Designing Polska – Design in Poland” to przegląd prac najlepszych polskich grafików i ilustratorów.
Do wystawy, którą będzie można oglądać przez cztery dni podczas London Design Festival , zaproszono najbardziej znanych polskich twórców, których talent, spektrum zawodowych projektów i rozpoznawalny styl kształtują wyjątkowy obraz nowoczesnej Polski. Ich prace pokazują kompleksowy obraz kraju, który gwałtownie się zmienia – wystawa przedstawia współczesne polskie projektowanie, a w konsekwencji również to, w jaki sposób projektowana jest dziś Polska.
Plakat i identyfikację wizualną wystawy zaprojektowali w duecie Ola Niepsuj i Olek Modzelewski – „Zależało nam na tym by projekty nawiązywały do polskiej szkoły plakatu, bardzo rozpoznawalnej i znanej zagranicą oraz kojarzących się z korzeniami polskiej grafiki. Plakaty łączą dwa elementy – ilustrację i grafikę, dokładnie tak jak w zamyśle łączyć je będzie wystawa. Klasyczne elementy ilustracji odmładza i uwspółcześnia typografia.”
Do udziału w wystawie organizowanej przez Culture.pl, flagową markę Instytutu Adama Mickiewicza, zaproszono 10 projektantów graficznych oraz 10 ilustratorów.
Polska publiczność miała wiele okazji by zetknąć się z twórczością tych artystów na wystawach grafiki i ilustracji, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy na targach Art Yard Sale, ale również w codziennym życiu – prezentowani na wystawie artyści projektują magazyny i identyfikacje wizualne najważniejszych polskich instytucji, tworzą plakaty filmowe i teatralne oraz prezentują swoje ilustracje w polskiej prasie.
Wielu z artystów znanych jest także poza granicami Polski – ich prace pokazywane były na międzynarodowych wystawach, ukazywały się w magazynach takich jak w New Yorker, Harper’s Baazar, GQ, Time Magazine i w prestiżowych publikacjach książkowych.
„Będzie to pierwsza tak duża prezentacja polskiego projektowania graficznego, którą organizujemy w ramach promocji polskiego designu zagranicą, – mówi Barbara Krzeska, kierowniczka projektu Polska Design w Instytucie Adama Mickiewicza – Cieszymy się, że możemy współpracować z tak wybitnymi artystami i przyczyniać się do tego, by ludzie na całym świecie mieli okazję poznawać ich prace – i przez nie współczesną kulturę polską.”
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję przyjrzeć się jak polska autoekspresja łączy się z realizacjami z dziedzin użytkowych, oprócz przeglądu portfolio zaprezentowane zostaną bowiem dodatkowe sekcje: projektowanie książek, książka dziecięca, magazyny i self-publishing, plakaty oraz wybrane projekty modowe, w których grafika i ilustracja odgrywają kluczową rolę.
W ramach sekcji modowej zaprezentowna będzie m.in. instalacja wykonana przez Szymona Rogińskiego i Kasię Korzeniecką dla kolekcji O MIA O Ani Kuczyńskiej w 2009 roku, która odbiła się szerokim echem w zagranicznej prasie i ozdobiła m.in. okładkę Sunday Times.
Projekt ekspozycji, którą odwiedzający Tent London będą mieli szansę podziwiać już w tym tygodniu przygotowało Studio Robot – utworzone w Warszawie przez trójkę absolwentów Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Karolinę Chyziak, Krzysztofa Czajkę i Łukasza Wysoczyńskiego. Architekci brali udział w wielu polskich i zagranicznych wystawach poświęconych młodemu polskiemu projektowaniu.
ARTYŚCI:
GRAFIKA: Michał Łojewski / WhiteCat Studio, Mamastudio, Hakobo, Noviki Studio Grafiki, Jakub Jezierski, Edgar Bąk, Fontarte, Full Metal Jacket, Aleksander Modzelewski, HOMEWORK
ILUSTRACJA DZIECIĘCA: Katarzyna Bogucka, Ania Niemierko, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Agata Królak, Jan Bajtlik
WYDAWNICTWA: Fundacja Bęc Zmiana, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo WYtwórnia, Centrum Architektury, MUNDIN, Punkt Widzenia, ZUPAGRAFIKA, Stowarzyszenie 40 000 Malarzy, SYFONSTUDIO, Fundacja Sztuk Wizualnych
MAGAZYNY: Zwykłe Życie, Monitor Magazine, Futu, This is Paper, Notes na 6 tygodni, Magazyn Usta, Magazyn Szum
SPECIAL PROJECTS: Mieczysław Wasilewski, Tomasz Walenta, Filip Pągowski, Tymek Jezierski, „Polskie znaki graficzne” – Patryk Hardziej, Szymon Rogiński & Kasia Korzeniecka
ORGANIZATOR: Culture.pl Kurator: Olka Osadzińska Partner: Art Yard Sale
Projekt ekspozycji: Studio Robot Projekt identyfikacji wizualnej: Ola Niepsuj, Olek Modzelewski Koordynator projektu: Agata Banaś Data:18 - 21 września 2014 Miejsce:Tent London