„Jesteś tym co jesz, zadbaj o swoje zdrowie i wygląd”
Według definicji Polskiego Wydawnictwa Naukowego: „Pestycydy, to substancje lub mieszaniny substancji służące do ochrony roślin uprawnych i produktów żywnościowych przed szkodnikami zwierzęcymi (zoocydy), głównie przed owadami (insektycydy), przed grzybami (fungicydy), chwastami (herbicydy) i bakteriami (bakteriocydy). Pestycydy powinny cechować się wysoką aktywnością, dużą selektywnością działania, jak najmniejszą toksycznością dla człowieka i zwierząt hodowlanych oraz krótkim okresem karencji. Pestycydy pozostają często jako związki toksyczne w produktach rolniczych i spożywczych oraz w wodzie i glebie. Mają działanie toksyczne, mutagenne (wywołujące mutacje), teratogenne (powodujące wady w rozwoju płodu) i kancerogenne (działanie rakotwórcze). Istnieje też możliwość odległych skutków genetycznych.”
Analiza żywności pod kątem obecności pestycydów jest warunkiem dopuszczenia produktu do sprzedaży. Regulacje prawne określają ich maksymalny dopuszczalny poziom pozostałości w żywności.
Wybierając warzywa i owoce powinniśmy sięgać po te wolne od szkodliwych substancji. Environmental Working Group (amerykańska organizacja informująca konsumentów o wpływie produktów na zdrowie i środowisko) informuje, że jabłka należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców. „Podaje się, że aż 98% dostępnych na rynku jabłek zawiera szkodliwe dla zdrowia pestycydy.” Najkorzystniej dla naszego zdrowia jest spożywać produkty pochodzące z upraw ekologicznych.
Do produktów najbardziej zanieczyszczonych pestycydami należą:
Domowy sposób na zneutralizowanie pestycydów w warzywach i owocach:
Produkty moczyć przez kilkanaście minut w przefiltrowanej wodzie z dodatkiem destylowanego octu, w proporcji 4 l wody i 50 ml octu.
Po namoczeniu produkty osuszyć.
Liczne badania wykazały niekorzystny wpływ pestycydów na stan np. układu nerwowego. Szczególnie zagrożone szkodliwym działaniem pestycydów są dzieci i kobiety w ciąży. Poza sezonem warzywa i owoce są importowane, długo przechowywane lub rosną w warunkach szklarniowych. Takie warunki wymagają użycia większej ilości środków chemicznych. Dlatego najlepiej kupować warzywa i owoce prosto od zaufanych, lokalnych producentów lub z upraw ekologicznych.
Źródło
- Food-Forum
- Polskie Wydawnictwo Naukowe (PWN)