O autorze
Jestem dietetykiem z zamiłowania i zawodu. Moim celem jest poszerzanie wiedzy na temat świadomego odżywienia i zdrowego stylu życia. Jeśli potrzebujesz inspiracji i motywacji, aby zmienić swój styl życia- zapraszam do odwiedzenia mojego bloga www.diet-coaching.xaa.pl

Które owoce i warzywa można uznać za najczęściej zanieczyszczone pestycydami?

Pestycydy i żywność- należy bać się takiego połączenia? Na które produkty szczególnie uważać?


Według definicji Polskiego Wydawnictwa Naukowego: „Pestycydy, to substancje lub mieszaniny substancji służące do ochrony roślin uprawnych i produktów żywnościowych przed szkodnikami zwierzęcymi (zoocydy), głównie przed owadami (insektycydy), przed grzybami (fungicydy), chwastami (herbicydy) i bakteriami (bakteriocydy). Pestycydy powinny cechować się wysoką aktywnością, dużą selektywnością działania, jak najmniejszą toksycznością dla człowieka i zwierząt hodowlanych oraz krótkim okresem karencji. Pestycydy pozostają często jako związki toksyczne w produktach rolniczych i spożywczych oraz w wodzie i glebie. Mają działanie toksyczne, mutagenne (wywołujące mutacje), teratogenne (powodujące wady w rozwoju płodu) i kancerogenne (działanie rakotwórcze). Istnieje też możliwość odległych skutków genetycznych.”

Analiza żywności pod kątem obecności pestycydów jest warunkiem dopuszczenia produktu do sprzedaży. Regulacje prawne określają ich maksymalny dopuszczalny poziom pozostałości w żywności.

Wybierając warzywa i owoce powinniśmy sięgać po te wolne od szkodliwych substancji. Environmental Working Group (amerykańska organizacja informująca konsumentów o wpływie produktów na zdrowie i środowisko) informuje, że jabłka należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców. „Podaje się, że aż 98% dostępnych na rynku jabłek zawiera szkodliwe dla zdrowia pestycydy.” Najkorzystniej dla naszego zdrowia jest spożywać produkty pochodzące z upraw ekologicznych.

Do produktów najbardziej zanieczyszczonych pestycydami należą:

Jabłka, seler, słodka papryka, brzoskwinie, nektarynki, truskawki, winogrona, szpinak, sałata, ogórki, borówki, ziemniaki.

„Najczystsza” grupa produktów, to:

Cebula, kukurydza, ananas, awokado, kapusta, groszek cukrowy, szparagi, mango, bakłażan, kiwi, kantalupa (odmiana melona), słodkie ziemniaki, grejpfrut, arbuz.

Domowy sposób na zneutralizowanie pestycydów w warzywach i owocach:

Produkty moczyć przez kilkanaście minut w przefiltrowanej wodzie z dodatkiem destylowanego octu, w proporcji 4 l wody i 50 ml octu.
Po namoczeniu produkty osuszyć.

Liczne badania wykazały niekorzystny wpływ pestycydów na stan np. układu nerwowego. Szczególnie zagrożone szkodliwym działaniem pestycydów są dzieci i kobiety w ciąży. Poza sezonem warzywa i owoce są importowane, długo przechowywane lub rosną w warunkach szklarniowych. Takie warunki wymagają użycia większej ilości środków chemicznych. Dlatego najlepiej kupować warzywa i owoce prosto od zaufanych, lokalnych producentów lub z upraw ekologicznych.


Źródło
- Food-Forum
- Polskie Wydawnictwo Naukowe (PWN)

Zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl

Dietetyk Patrycja Sankowska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
0 0Internet stracił głowę. Baby Yoda urzeka nawet tych, którzy nie cierpią "Gwiezdnych wojen"
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Tak wyglądają notatki Donalda Trumpa. Ktoś zrobił im zdjęcie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"