O autorze
Przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego. Historyk. Poseł do Parlamentu Europejskiego (2004-2009), Wiceprzewodniczący (2001-2003) i Sekretarz Generalny (2003-2004) Platformy Obywatelskiej, Poseł na Sejm RP (1991-1993 i 1997-2004), Prezydent m.st. Warszawy (1999-2001), od 1987 roku działacz a w latach 1990-1991 Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Rząd blokuje Polakom dostęp do leczenia za granicą

W październiku 2013 roku powinny zacząć obowiązywać przepisy dyrektywy transgranicznej Unii Europejskiej uprawniające do refundacji leczenia za granicą. Decyzją Parlamentu Europejskiego od pół roku każdy obywatel Polski powinien móc leczyć się w dowolnym kraju członkowskim Unii Europejskiej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. To nowe prawo pacjentów ma szczególne znaczenie w Polsce, gdzie chorzy muszą czekać na pomoc medyczną często wiele miesięcy a nawet lat. W tym czasie wielu traci szanse na trwałe wyleczenie. Dlatego możliwość refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia pomocy lekarskiej za granicą może wielu Polakom uratować zdrowie a nawet życie.


Niestety dokładnie w pół roku po wejściu w życie dyrektywy transgranicznej polscy pacjenci nadal nie mogą korzystać z jej dobrodziejstw. Wszystko dlatego, że rząd nie przygotował odpowiednich przepisów, które pozwalałyby dostosować polskie regulacje do unijnego prawa. Nie przygotował choć miał na to aż trzy lata.

Pozbawiając Polaków prawa do bezpłatnej opieki medycznej za granicą rząd świadomie narusza przepisy unijne, co jest niedopuszczalne w demokratycznym i praworządnym kraju. Doprowadziło to do dyskryminacji obywateli polskich w Unii.

Ta sytuacja musi się wreszcie skończyć. Polacy mają pełne prawo, aby – tak jak obywatele innych krajów Unii – leczyć się w całej Europie. Przecież wszyscy płacimy składki na Narodowy Fundusz Zdrowia właśnie po to, żeby móc otrzymać szybką i fachową pomoc lekarską. Jeśli rząd nie jest w stanie zapewnić jej nam w Polsce, niech chociaż umożliwi szukanie pomocy za granicą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...