50 lat to nie początek końca życia. Ten początek był 50 lat temu. Warto oswoić się z tą myślą, by żyć tak, jak wcześniej. Trzeba jedynie uwzględniać deficyty, jakie już się pojawiły i te które nastąpią. Możesz dożyć 100 lat, czego życzą ci przy każdym jubileuszu.
Mimo że to długa perspektywa, nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się każdym dniem.
Być szczęśliwym w tym, do którego już dotarłeś w dobrej kondycji.
Uważa się, że pięćdziesięciolatek jest na granicy wyznaczonej przez biologię, która mniej więcej w tym czasie dokonuje zmiany gospodarki hormonalnej. Ograniczane jest wytwarzanie estrogenów u kobiet i testosteronu u mężczyzn. Procesy te to meno- i andropauza. Nazwy sugerują, że to tylko „przerwa”, chwilowy stan. Wiemy, że tak nie jest. Po nim nastąpi ciąg dalszy, indywidualnie zróżnicowany zarówno w tempie jak i obszarach pojawiających się deficytów. Samochody też różnie się starzeją. Znamy egzemplarze świetnie zachowane i mimo upływu lat wciąż funkcjonujące. Ten stan rzeczy zawdzięczają wyjątkowej, starannej dbałości o każdy najdrobniejszy nawet element.
Ta dbałość dotyczy też nas samych. Jej częścią jest aktywność ruchowa, która stała się elementem stylu życia wykraczającym poza przejściową modę. Dostrzegamy ją na ścieżkach spacerowych, rowerowych i szlakach turystycznych. Bardzo popularną formą ruchu, szczególnie wśród „dojrzałych” kobiet jest NORDIC WALKING. Różnorodna aktywność ruchowa realizowana jest też w formie rywalizacji sportowej, w której udział „silversów” jest widoczny, aczkolwiek wciąż niewielki.
Prześledźmy to na przykładzie frekwencji w kilku popularnych, masowych imprezach sportowych rozegranych w Polsce w 2019 roku. Wyścigi na rowerach górskich Mazowia MTB oraz Garmin Triathlon to cykl zawodów, zaś Maraton Warszawski i narciarski Bieg Piastów to pojedyncze imprezy.
W trzech pierwszych imprezach udział kobiet po pięćdziesiątce oscyluje w okolicach 1% uczestników, zaś mężczyzn po pięćdziesiątce około 10 %, niezależnie od charakteru dyscypliny. Proporcje te są zupełnie inne w jedynej w tym zestawieniu imprezie zimowej.
Trasy biegowe w Jakuszycach wyjątkowo wabią „mastersów”. Jest ich wyraźnie dużo więcej niż w innych zawodach (4,37% kobiet i 34,68% mężczyzn). Prawdopodobnie narty zjazdowe i deska snowboardowa wraz z rozbudowaną infrastrukturą bardziej nęcą młodych i są zbyt dużą konkurencją dla nart biegowych, nawet tych w wydaniu „łyżwowym”. Silversi chętniej wybierają biegówki z kilku powodów.Przede wszystkim nie przeciążają stawów biodrowych i kolanowych tak jak bieganie. Można się całkiem sprawnie poruszać nawet przy nadwadze. Łatwiej o równowagę niż na trasach MTB i ewentualne upadki niosą znacznie mniejsze ryzyko urazu i kontuzji.Pozostaje wielki niedosyt, że ogromne sukcesy Justyny Kowalczyk nie doprowadziły do stworzenia naśnieżanych tras biegowych z odpowiednim zapleczem.
Zachęcające do udziału w zawodach są podziały na grupy wiekowe, a w większości również możliwość wyboru dystansów. Potencjał biologiczny poszczególnych grup jest inny.
Każda z nich walczy o swoje laury i miejsce na podium. Spotyka się z podobnym uznaniem wyrażanym aplauzem.
Dlaczego osoby w „słusznym” wieku decydują się na rywalizację, skoro bez niej można samemu postawić sobie wyzwanie w postaci pokonania dystansu? Głównym motywem jest najprawdopodobniej chęć, a może nawet potrzeba, porównania się z innymi. Osiągnięty wynik na mecie jest wyrazem naszego potencjału oraz oceną wielkości i jakości włożonej pracy. Bardzo ciekawe są prowadzone przez zawodników szczegółowe analizy po zakończonych wyścigach
Porównywanie:
- międzyczasów na dystansie lub w poszczególnych konkurencjach
- czasów spędzonych w strefach zmian
-różnicy między konkurentami swojej i innych grup wiekowych
- wyników uzyskiwanych w innych zawodach
Organizatorzy znając te potrzeby rywalizujących wykazują wiele dbałości o rejestrację tych wszystkich danych. Montowane na rowerach lub ciele zawodników specjalne chipy oraz czujniki na trasie służą do oceny prawidłowości pokonania trasy, rejestracji czasu i kolejności na mecie oraz między czasów. Szczególnie te ostatnie wykorzystywane są przez zawodników.
Z zestawienia w tabeli wynika, że udział kobiet 50 + jest niewielki.
Drogie panie.
Kompletnie nam nie przeszkadzają Wasze wypieki na twarzy, przyspieszony oddech, spływający po plecach pot, splątane włosy i sylwetka różniąca się od modelki z Waszych pism.Zaimponujecie nam walką na trasie i pokonywaniem trudności. Efekty przerosną Wasze obawy, a przede wszystkim znajdziemy się w kręgu wspólnej pasji
Istnieje już, jak się wydaje powszechna świadomość znaczenia aktywności fizycznej dla życia w komforcie, mimo upływu lat. Rywalizacja sportowa wznosi tę aktywność na wyższy poziom. Niejako wymusza też inne elementy higienicznego życia.
Zachęci cię do wprowadzenia zdrowego żywienia, rezygnacji z palenia, ograniczenia lub wyeliminowania alkoholu. Zadbasz o regularność i długość snu, lepszą organizację dnia w której systematyczny ruch znajdzie stałe miejsce.Nawet jeśli po tych zmianach nie wskoczysz na podium to zgromadzisz więcej energii, będziesz emanował pogodą ducha, powiększysz grono przyjaciół.
Zachęcamy ”silversów” do systematycznych badań lekarskich i regularnej diagnostyki krwi.
Bardzo pożądane są wysiłkowe badania EKG. Takie postępowanie, oprócz wczesnej diagnostyki, wyczuli każdego na zmiany jakie zachodzą w organizmie wraz z upływem lat.
Innym obszarem korzyści z rywalizacji, świetnie wpływającym na naszą psychikę jest uczestnictwo we wspólnym działaniu. Kontakty z osobami w różnym wieku, partnerska i niehierarchiczna współpraca tworzy nowe sieci relacji społecznych. Trzeba tylko być czujnym, by zaangażowanie w rywalizację nie przybrało fanatycznych rozmiarów ograniczając życie rodzinne i zawodowe.
Im dłużej pozostajemy w dobrej formie, tym później pojawią się problemy, które zawiodą nas do kolejek przed gabinetami lekarzy specjalistów. O wiele lepiej jest pozostawać pod opieką profesjonalnych trenerów. To nie tylko przezorność. To właśnie ta strategia niesie ze sobą wskazane korzyści.
Właściwie do czego sprowadza się zmiana stylu życia? To przede wszystkim oznacza rezygnację z poprzedniego. Początkowo będziesz zafascynowany nowościami, które wprowadzasz w miejsce tego czym żyłeś wcześniej. Być może przez długi czas nie będzie widać efektów, na które liczyłeś. Po jakimś czasie każda nowość przestaje nią być. I co wtedy?Ciesz się nowym życiem! To poprzednie nie było wystarczająco dobre!