O autorze
Lubię pisać, bo pozwala mi to poszerzać horyzonty. Tutaj postaram się przedstawić wnioski z ciekawych badań lub wypowiedzi światowych ekspertów. Poruszam się w tematach rozwoju osobistego, nauki, umysłu czy społeczeństwa. Niewykluczone, że wspomnę też coś o religii czy relacjach międzyludzkich.

9 niewygodnych powodów, dla których ludzie nie osiągają swoich celów

pexels.com
Co motywuje cię do zwiększania własnego potencjału osobistego i realizowania swoich celów? Dlaczego niektórzy ludzie wydają się osiągać więcej niż inni, mimo że dysponują tym samym czasem i podobnymi zasobami? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i te prawidło pasuje jak mało które do kwestii realizacji osobistych planów.


Jeśli kiedykolwiek czułeś się tak, jakbyś tkwił w miejscu od wielu tygodni, miesięcy lub nawet lat, nie osiągając w tym czasie zbyt wiele, może to najwyższa pora, byś odkrył rzeczywiste przyczyny tego stanu. To odpowiedni moment, abyś porównał własne dotychczasowe działania z poniższymi potencjalnymi przyczynami.


1. Boisz się podejmować ryzyko

Podejmowanie ryzyka to nie tylko domena osób chcących otworzyć działalność gospodarczą lub doświadczonych przedsiębiorców podejmujących kluczowe biznesowe decyzje. Dotyczy to bezpośrednio każdego aspektu naszego codziennego życia. Wiele osób woli pracować od 8 do 16 w stabilnej, ale znienawidzonej pracy tylko dlatego, że boją się wychylić i podążyć za własnymi pasjami.


Jest milion powodów, dla których nie powinieneś podejmować takiego ryzyka, choćby dlatego, że czekają na ciebie rachunki do zapłacenia. Ale jest jeden, dla którego powinieneś jednak zaryzykować: twoje marzenia. Zatem jeśli myślałeś o własnej działalności, wykonaj konkretne kroki w kierunku jej otwarcia. Jeśli od dawna chciałeś coś powiedzieć bliskiej ci osobie – zrób to.


Nigdy nie wiesz, co może przynieść jutro, nie wahaj się więc i podejmij to ryzyko.

2. Sprawy okazują się nie takie proste jak się wydawały

Początek zawsze jest ważny, ale praca nad celem i nieustanne dążenie do realizacji, jest jeszcze ważniejsze. Pewnie oglądasz często wywiady z ludźmi sukcesu, którzy z dnia na dzień dokonali czegoś wielkiego. To, czego możesz nie widzieć, to ból, pot, łzy i setki porażek, które stanęły im na drodze.

Gdyby nie było żadnych przeszkód, pewnie byłoby to bezwartościowe. W każdym innym przypadku będziesz czuł się zmęczony, przygnębiony, czasami znajdując się nawet na granicy odpuszczenia. Gdy tego doświadczysz, postaraj się znaleźć sposób na utrzymanie motywacji do działania. Może to być nauka dodatkowych umiejętności, medytacja lub czytanie inspirującej książki.

Niepowodzenia są nieodłączną częścią każdego zwycięstwa, zatem otrząsaj się z nich i wyciągaj cenną naukę najszybciej jak to tylko możliwe.

3. Brakuje ci pewności siebie

Jedną z najpopularniejszych przyczyn porażek jest brak wiary w siebie. Jak każda umiejętność, jest wyuczona, a to oznacza, że im częściej poddajesz w wątpliwości swoje zachowanie, tym trudniej działać inaczej. Twoja przeszłość ma więc wiele wspólnego z tym, jak obecnie postrzegasz swój potencjał.

Może po prostu znalazłeś się w nowej pracy lub zacząłeś naukę w nowej szkole i teraz na każdym kroku spotykasz ludzi wydających się tobie o wiele mądrzejsi lub bardziej doświadczeni niż ty. Często mówi się, że bitwę wygrywa się w głowach na długo przed ich rozegraniem, dlatego brak pewności siebie może spowodować, że polegniesz.

Dbaj o to, aby nie dopuszczać do siebie żadnych wątpliwości, byś mógł walczyć o swoje cele do ostatniej chwili.

4. Poniosłeś porażkę w przeszłości

Ludzie nie osiągają swoich celów, bo wcześniej nie udało im się zrealizować podobnych. To jest największy powód, dlaczego wiele osób nie spełnia swoich marzeń. Pewnie słyszałeś o statystykach mówiących, że 90% firm upada już w pierwszym roku działalności, a przeżywa jedynie 10% biznesów. Czy to oznacza, że te 10% firm nie napotyka podobnych przeszkód? A może poznali tajemny sekret sukcesu i później dzieje się magia?

Nie. Oznacza to jedynie, że mimo wielu porażek udało im się znów przyjść do pracy i spróbować ponownie. Powodem, dla którego ludzie nie mogą mieć wszystkiego, czego chcą, jest to, że chcą mieć to natychmiast. Nie zdają sobie sprawy, że porażki są nieuchronne i często są jedyną drogą dotarcia do celu.

5. Spełniasz zachcianki innych ludzi

Życie według nakazów i ograniczeń innych osób sprawia, że własne plany możesz schować do kieszeni. Spełniając cudze cele będziesz tylko bardziej zmęczony, sfrustrowany i zdemotywowany.

Ludzie narzucają ci różne ograniczenia ponieważ nie chcą, abyś odniósł w czymś sukces. Mają obawy o własne możliwości i boją się porażek w konfrontacji z wyzwaniami. Jeśli chcesz doprowadzić rzeczy do końca, musisz przestać słuchać głosów innych i wziąć sprawy w swoje ręce. Niech twoją największą motywacją będzie spojrzenie później w twarze ludzi, którzy życzyli ci porażki.

6. Chętnie poświęcasz się bezcelowym działaniom

Jednym z absurdalnych powodów, dla których nie możesz mieć tego, czego chcesz, jest fakt, że trudno ci porzucić nawyki pożerające twój cenny czas. Przejrzenie postów na Facebooku, skomentowanie zdjęć na Instagramie, obejrzenie kolejnego sezonu serialu na Netflixie sprawi, że dzień minie ci przyjemnie i szybko skończy.

Badania dowodzą, że osoby w wieku 15-30 spędzają ponad 5 godzin w ciągu dnia ze wzrokiem utkwionym w smartfonach. Obniżają przy tym swoją produktywność i tym samym oddalają się od zaplanowanych rzeczy do zrobienia. Jeśli dotyczy to właśnie ciebie, odłóż na bok wszystkie bezproduktywne działania. Wiesz już dlaczego? Bo zajmują zbyt wiele czasu!

7. Otaczasz się mało ambitnymi ludźmi

Nawet nie masz pojęcia, jak ogromny wpływ na to, jak wykorzystujesz swój czas, jak myślisz i jakiego rodzaju cele wyznaczasz, mają osoby w twoim otoczeniu. Ktoś stwierdził kiedyś, że człowiek jest średnią z 5 osób, z którymi spędza najwięcej czasu. Sama prawda.

8. Zawsze popełniasz te same błędy

Jeśli zostałeś wyrzucony z pracy z powodu ciągłego spóźniania się, a następnie wylądowałeś w firmie, gdzie po jakimś czasie zacząłeś popełniać ten sam błąd, po prostu wykopałeś swój własny grób.

Szczera ocena swoich zachowań to kolejny ważny element w dążeniu do realizacji własnych celów. Nie zrobisz wielkiej kariery, gdy notorycznie będziesz się spóźniać do pracy. Nie zbudujesz upragnionej sylwetki, jeśli będziesz zasypiać lub przejadać się. To samo dotyczy czegokolwiek innego – ciężko pracuj i rób wszystko, co tylko możliwe, by dotrzeć do celu.

9. Sądzisz, że masz za mało czasu

Wiele osób nie wierzy, że może spełnić swoje marzenia w czasie, który pozostał im do końca życia. Jeśli też tak myślisz, niech wystarczającą inspiracją będzie dla ciebie historia 84-letniego człowieka – bohatera filmu „Pierwszoklasista” z 2010 roku. Postanawia wrócić on do szkoły mimo konieczności siedzenia z 6-latkami po to, aby osiągnąć życiowe cele – nauczyć się pisać i czytać. Bije przy okazji rekord Guinnessa stając się najstarszą na świecie osobą rozpoczynającą naukę w szkole podstawowej.

Ta opowieść wystarczy w zupełności, by skłonić cię do zastanowienia się dwa razy, zanim znów pomyślisz nad rezygnacją z własnych ambicji. Nigdy nie jest za późno, aby zrobić coś, czego pragniesz.

Podsumowując, w większości przypadków ludzie znajdą sobie powód, by sabotować własne wysiłki. Nie pozwól, aby cokolwiek powstrzymywało cię przed jakimkolwiek celem, jaki sobie wyznaczyłeś. I zawsze staraj się najlepiej jak tylko potrafisz.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...