Nasz przewodnik na letnie (i nie tylko) miesiące opisywał już ciekawe miejsca w Katowicach (i w okolicy) ― teraz czas na wakacyjne wydarzenia cykliczne. Miasto warto bowiem odkryć także jako miejsce, w którym design przeplata się ze sztuką, a jarmarczne rozrywki można smakować na przemian z przedstawieniami teatralnymi. Zapraszamy do przeczytania czwartej części naszego cyklu „Kato na Lato”!
Jedyny taki konkurs w Polsce! Zasada jest prosta: absolwenci z ośmiu publicznych uczelni artystycznych w Polsce walczą o tytuł Najlepszego Dyplomu Projektowego. Każda z uczelni przedstawia cztery ich zdaniem najlepsze dyplomy magisterskie, a jury konkursu złożone z rektorów (a w tym roku także z niezależnych ekspertów!) wybiera najlepszych z najlepszych. Prace w konkursie mienią się wieloma barwami i prezentują szerokie spektrum designu, gdyż każda ze szkół inaczej postrzega sztukę projektowania. Przykładowo w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi projektowania studenci uczą na Wydziale Mody, a we wrocławskiej ASP m.in. na Wydziale Ceramiki. Zgłaszane projekty stanowią co roku niespodziankę, bo studenci bronią się dopiero na początku lipca ― by pod koniec tego miesiąca startować w konkursie. W ubiegłych latach w gronie zwycięskich projektów znalazły się m.in. Eletrobiblioteka Waldka Węgrzyna (ASP w Katowicach) i Interactive Space Anny Szczęsnej (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) Warto znaleźć wolną chwilę, by podczas jednego z letnich festiwali przekonać się, jaki jest aktualny stan polskiego projektowania!
Już od 16 lat w sezonie ogórkowym fani teatru mają regularny dostęp do przedstawień z całego sezonu. Można zobaczyć nie tylko spektakle ze sceny Teatru Korez ― organizatora festiwalu, ale także z Teatru Polskiego z Bielska Białej czy Teatru Ludowego z Krakowa. W każdą sobotę miesięcy letnich o godz. 21.00 w warunkach półplenerowych (w podcieniach Centrum Kultury Katowice) odbywa się przedstawienie dla dorosłych, a niedzielne popołudnie zarezerwowane jest dla dzieci, które w ramach Grządki Teatralnej o godz. 15.00 mogą obejrzeć widowiska teatralne przeznaczona dla najmłodszych. Ponadto w każdą niedzielę po godz. 20.00 rozpoczyna się koncert lub kabaret (w tym roku m.in. zagrają Cezik i The Dumplings).
17. Wesołe At Night (każdy piątek lipca i sierpnia)
Czy wesołe miasteczko musi być zamknięte po zmroku? Jak pokazuje śląski przykład, o tej porze nadal można się w nim dobrze bawić i nie musi to wyglądać jak scena z horrou. Wesołe At Night jest akcją przeznaczoną dla osób pełnoletnich i zależną od pogody. W każdy pogodny piątek wakacji (od 4 lipca do końca sierpnia) od godz. 22.00 do 2.00 w nocy można skorzystać z wielu urządzeń w Śląskim Wesołym Miasteczku. Jak zachwalają organizatorzy: „Po zmroku mają działać najbardziej ekstremalne i najciekawiej oświetlone urządzenia: Ufo, Sky Flyer, Duża Gwiazda, Apollo, Circus Hoppala, Mix Machine, Filiżanki, Flic Flac, Balerina, Tagada, Cyklon, Ześlizg do wody, Enterprise, Twister”. Dodatkową atrakcją będą cykliczne koncerty.
18. Nocne Aktywności ― BWA / miasto / inne lokalizacje
Jak zainfekować miasto sztuką? Marta Lisok, kuratorka z katowickiego BWA, jest ekspertem od akcji nieoczywistych czy ambientowych i działa na pograniczu sztuki i życia. Lisok, która trzyma rękę na pulsie sztuki współczesnej, tak tłumaczy ideę Nocnych Aktywności: „Nocne Aktywności to rozpisana na pięć miesięcy seria performance'ów w mieście, realizacja efemerycznych instalacji i guerrilla gardeningu. Wpisane w projekt doświadczenie miasta ma na celu uwidocznienie transgresyjnego charakteru działań zaproszonych artystów. Z założenia mają funkcjonować na zasadzie miejskiej legendy, w której realizacje poszczególnych prac będą nosić znamiona plotki opartej na opowieściach świadków tytułowych nocnych aktywności. Cechą wspólną akcji będą działania lunatyczne, nieświadome, aktywizujące nocną, konotowaną jako niebezpieczną przestrzeń, w kulturze związaną z zamazywaniem granic i abjectem, kontaktem z tabu”. W ramach cyklu w lipcu planowana jest wycieczka po postindustrialnych przestrzeniach połączona z innymi atrakcjami, m.in. z graniem na playstation, z artystą Sławkiem Pawszakiem, a Magda Franczak opowie nawiedzone historie o nawiedzonych Katowicach. Nie bój się sztuki! Skonfrontuj się z nią podczas Nocnych Aktywności! Szczegóły na stronie FB.