O autorze
Projekt ludzi, którym zależy by w Katowicach żyło się lepiej. Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy oraz znawcy historii miasta, aktywiści i sami mieszkańcy. Od kwietnia 2014 roku do jesieni 2015 roku na terenie Katowic będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich. Ich rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy miasta, odświeżenie jego wizerunku i ożywienie twórczej aktywności mieszkańców. Efektem 2-letniego przedsięwzięcia, będzie przewodnik pod redakcją Adriana Chorębały.
Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Koordynacja: Joanna Gorlach
Koordynacja lokalna: Maciej Skobel / Dwie Lewe Ręce
Strategia komunikacji: SZUSTOW. Kultura i komunikacja
Szczegóły:
www.griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Tożsamość w obiektywie

fot. Malwina Porębska
fot. Malwina Porębska
Trwa kolejna edycja konkursu „Obiektywnie śląskie”. Już po raz szósty pasjonaci fotografii i filmu mają okazję pokazać swoje prace szerszej publiczności i walczyć o głosy jurorów i internautów. Jak zwykle w centrum zainteresowania i w obiektywach uczestników jest Śląsk.


Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu stanowi hasło „W poszukiwaniu tożsamości”. Organizatorzy, nawiązując do historii i tradycji, chcą zachęcić uczestników do sięgania do własnych korzeni i poszukiwania inspiracji w opowieściach i zwyczajach przodków. Celem konkursu jest zaprezentowanie w oryginalny i nietypowy sposób tego, co „śląskie” – śląskiej kultury, tradycji, wartości. – Organizując konkurs wyszliśmy z założenia, by dać możliwość wyrażenia tego, co dla mieszkańców całego województwa śląskiego oznacza śląskość – wyjaśnia Anna Kokolus, koordynatorka inicjatywy.

Prace konkursowe mogą mieć formę fotoreportażu (od 3 do 7 zdjęć), fotokastu (trwającego maksymalnie dwie minuty) lub filmu (także o długości do dwóch minut). Po wstępnej selekcji zostaną ocenione przez jury, w którego skład wejdą: reżyser filmowy Lech Majewski, operator Adam Sikora, grafik prof. Jacek Joostberens, a także rektor katowickiej ASP Antoni Cygan. – Liczy się nie tylko jakość i technika wykonania prac – podkreśla Anna Kokolus . – Fotoreportaże, filmy i fotokasty muszą prezentować jakąś historię, zaskoczyć jurorów, co nie
jest łatwe.

Uchwycone w obiektywie opowieści można zgłaszać do 15 września. Nietypowych pomysłów i ciekawych ujęć na pewno nie zabraknie – konkurs cieszy się bowiem niesłabnącym zainteresowaniem, a poziom prac z roku na rok jest coraz wyższy. Co istotne, organizatorzy do udziału w przedsięwzięciu zapraszają wszystkich fotografujących – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Każdy więc może spróbować opowiedzieć o swoim poszukiwaniu śląskiej tożsamości.

Szczegółowe informacje o konkursie i jego zasadach można znaleźć na stronie: www.obiektywnieslaskie.pl


Hanna Kostrzewska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...